Izaugsme, Noderīgi | Kristīne Joanna Golubeva, foto - www.bigstockphoto.com

Plāno profesionālo pilnveidi! Kā neapjukt piedāvājumā?

Ir sācies jauns mācību gads un kāds atkal sāks mācīties – skolā, augstskolā, kursos vai semināros. Un rodas jautājums – kā izvēlēties, ko mācīties? Ja esi izvēlējies, kā saprast, vai tieši tas ir tas, kas vajadzīgs un iegūsi to, ko gribēji. Šajā rakstā mēģināsim atrast atbildes tieši par semināriem, kursiem, treniņiem, meistarklasēm u.c.

Mūsdienās ir pieejami ļoti daudzi pasākumi, lai pilnveidotu sevi, attīstītu konkrētas prasmes, iemācītos kaut ko jaunu. Facebook un citos sociālajos medijos katru dienu ir jauni paziņojumi par pasākumiem. Bet kā atrast tieši savējo? Viens no vienkāršākajiem iedalījumiem ir obligātās un profesionālās pilnveides mācības. Obligātās mācības jāapgūst obligāti, jo to nosaka LR normatīvie akti, piemēram, lekcijas par darba drošību, ugunsdrošību, sertifikācijas semināri, lai var strādāt konkrētā profesijā – skolotājiem, ārstiem, medmāsām, pārdevējiem u.c. Savukārt, profesionālās pilnveides mācības vai kvalifikācijas celšana var būt par jebkuru tēmu un to apmeklējums principā ir brīvprātīgs, izņemot gadījumus, kad darba devējs apmaksā un nosūta.

Mācību pasākumus var iedalīt šādo veidos:

1)    Lekcijas – lasījums, pasniedzējs sniedz jaunu informāciju, auditorijas iesaiste minimāla;

2)    Treniņi – teorija un praktiskie uzdevumi, proporcija vismaz 50/50, lai varētu apgūt jaunas prasmes;

3)    Seminārs / Meistarklases – teorija un praktiski paraugdemonstrējumi, uzdevumi, kas ļauj izprast kādu tēmu vairāk;

4)   Attīstošās un trasnformācijas spēles – praktiskā nodarbība, vislielākā dalībnieku iesaiste, ļoti maz teorijas.

Katram veidam ir sava nozīme, ir reizes, kad vajag vienkārši noklausīties kādas nozares jaunumus, tad lieliski derēs lekcija, bet semināru vajag izvēlēties, ja arī pašam gribas kaut ko jaunu izmēģināt praktiski un treniņš ir gadījumā, ja pilnībā vajag izprast jaunu tēmu vai pilnveidot savas iemaņas.Tāpat svarīgi pirms došanās uz mācībām uzzināt mācību programmas saturu.

Piemēram, ja mācībās sola tēmu “Personības attīstība”, tad sagaidi – iekšēju vērtību, mērķu uzstādīšana, pārliecību un/vai uzskatu mainīšana, nostiprināšana, pārliecības iegūšana, baiļu mazināšana u.c. Savukārt ciklos “Biznesa treniņš” – būs biznesa procesi, analītika, biznesa attīstība, komandas veidošana, mērķu un stratēģijas izstrāde u.c. Ja interesē tēma “Prasmju pilnveidošana” – tad iegūsi vai uzlabosi atgriezeniskā saites sniegšanas, pārdošanas, komunikācijas, stresa menedžmenta, laika vadīšanas, konfliktu risināšanas, sporta treniņus, programmēšanas, grāmatvedības uzskaites u.c. prasmes.

Jo vairāk dažādu tēmu ir saliktas īsā mācību programmā, jo mazāk iespēja, ka tās visas izskatīs. Ir redzēts, ka divu stundu seminārā ir ierakstītas vismaz 10 tēmas, tādā gadījumā ir divi varianti – par katru tēmu pāris teikumi vai arī kāda tēma vispār netiek izskatīta. Personības attīstības pasākumos gala rezultāts katram cilvēka var būt savs, tāpēc arī programās ir ierakstīti vairāki rezultāti un efekti, tomēr tie visi būs ar vienu motīvu. Prasmju pilnveides treniņā jābūt konkrēti nosauktam, ko tad dalībnieks iemācīsies un varēs tālāk izmantot savā dzīvē – rakstīt grāmatu, pārdot preces, programmēt, vingrot u.c. Bet biznesa treniņos būs konkrēts rezultāts, ko dalībnieks iegūs, lai varētu strādāt un veikt uzņēmējdarbību.Lai izvēlētos kādu no mācību pasākumiem, galvenais ir – jāsaprot katram pašam, ko tieši es gribu iegūt konkrētajā mācību pasākumā. Mērķi var būt dažādi – iegūt jaunas zināšanas, apgūt konkrētas prasmes, paplašināt paziņu loku, labi pavadīt laiku, dabūt sertifikātu, reklamēt sevi, jaunas idejas, u.c. Un atrodot savu mērķi – varēsi arī vienkāršāk atrast sev piemēroto mācību pasākumu.

Neapstājies. Mācies. Lai izdodas!

Raksta autore Kristīne Joanna Golubeva, sertificēts biznesa treneris un profesionāls koučs.

One Komentārs

  1. Aivars
    06/05/2018 17:43 | Saite

    Interesants raksts!

    http://roofmaster.lv/ruberoids/

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!