GPS, Iedvesmai | Monday Avots bigstockphoto.com

OPĀ! – tas, ko varam mācīties no grieķiem

 

Grieķijas situāciju mēdz saukt gan par mūsdienu grieķu traģēdiju, gan Eiropas Savienības beigu sākumu. Izdevuma Wall Street analītiķi prognozē, ka iespējamība Grieķijas defoltam sasniedz jau 80%. Vieni krata pirkstus – ak, šitie sliņķi, citi – saka, malači, tiks cauri bez parāda apmaksas. Paši grieķi sakot – ei, Eiropa, mēs jums izgudrojām demokrātiju, mūsu darbiņš ir padarīts, nu maksājiet par to…

Kā saprast grieķus, ko no viņiem pamācīties un kāpēc viņiem nestrādā tas, kas strādā latviešiem?

Meklējot atbildes, Monday atrada Opā! – grieķu dzīves mākslas formulu, dzīves un darba integrāciju un jauno filozofiju, nojausmu par to, kur mīt grieķu dzīves jēga, garša un kvalitāte.

 

Kādreiz bija Ahā! brīdis, tagad vietā nāk Opā!

Jēgpilna dzīve – kāda tā ir? Vara, nauda, statuss – arvien biežāk šie vārdi vairs netiek saistīti ar dzīves piepildījumu. Varbūt arī tā ir laika zīme, ka cilvēki zaudē entuziasmu dzīties pēc augstāka statusa, lielākas naudas vai varas. Drīzāk aktuāli ir meklēt izeju no stresa, pārguruma, vāveres riteņa vai mūžīgās Sīzifa akmens velšanas kalnā. Tātad atrast jēgu. Izrādās, šie meklējumi nav sākušies vakar. Tiem ir vairāk nekā tūkstoš gadu sena vēsture, jo jau Sokrāta formulējums cilvēka definīcijai skanēja – būtne, kas meklē jēgu.

Tie, kas nesen pabijuši Grieķijā, apgalvo, ka nekādas krīzes tur neesot, grieķi ir tikpat priecīgi kā allaž. Kas ir viņu optimisma noslēpums? Grieķiem ir sava dzīves jēgas mantra, ko viņi ietver vārdā Opā! Tā nāk vēl no Homēra laikiem. Arī mēs, latvieši, bieži izsaucamies Opā!, kad mūs pārsteidz negaidīts notikums.

Grieķi tā izsaucas, kad sasit šķīvi restorānā, kad paklūp, bet tomēr biežāk viņi to lieto, svinot dzīvi un saucot tostus

Opā! apzīmē gan dzīves stilu, gan tās nozīmīgumu, gan jutīgumu pret dzīvi. Kā monētai ar divām pusēm, arī šim vārdam ir divas nozīmes – viena apzīmē iedvesmu, entuziasmu, enerģiju, otra (ar grieķu burtu omega  -Ωpa) ir kā modinātājzvans, kas aicina būt modriem, apzinoties, ka tepat aiz stūra var gaidīt tiklab iespējas, kā briesmas. Gluži ka iņ un jaņ filozofijā, arī Opā! ietver sevī pretmetu vienību.

 

 

Ko nozīmē Opā! filozofija dzīvē un darbā

 Saskaņā ar SVF un Eiropas lielvalstu izpratni, grieķi nez vai būtu tā tauta, kurai šodien prasīt pareizas dzīves receptes. Toties izdzīvošanas gan.

Etnogrāfi, pētot grieķu dzīves mākslu, atraduši šādus formulas saskaitāmos, kurus prasmīgi integrējuši arī Opā! Semantikā.

Pirmais burts O (others) – ieguvis tulkojumu “dzīvot kopībā ar citiem un dot citiem”. Gudrība slēpjas spējā gūt prieku no sadarbības. Bizness vairs nav tikai darījums, tās ir rūpes un kalpošana klientiem, sabiedrībai, darbiniekiem un kolēģiem – kas arī savā ziņā ir klienti. Lielākie mūslaiku līderi ir tie, kas prot kalpot savai kompānijai un sabiedrībai, nevis tie, kas augstā tronī bauda varu un ietekmi. Uzņēmumi, kuru kultūrā ir likts uzsvars uz sadarbību, nevis agresīvu konkurenci, vairāk ir orientēti uz tā dēvēto blue ocean stratēģiju jeb inovatīvo domāšanu (nevis uz konkurentu apkarošanu), tādējādi spēj radīt jēgpilnākus produktus, pakalpojumus un zīmolu vērtības.

Otrs vienādojuma saskaitāmais burts P (purpose) – dziļāka nozīme, nolūks. Kad tu jautā sev, kāpēc strādā, kāpēc vadi šo organizāciju, vai tava vienīgā atbilde ir – lai pabarotu sevi, savus darbiniekus un akcionārus? Vai starp atbildēm būtu arī – lai tiektos uz augstāku mērķi un patiesāku vērtību. Grieķijā virs ieejas pie Delfu Orākula ir uzraksts “Iepazīsti sevi”. Aicinājumam ir seno grieķu gudrība – tikai iepazīstot sevi, savus tuvākos, pasauli, tu vari kļūt labāks, tu vari tiekties dzīvot un strādāt piepildītāk. Savukārt līderi vadītu daudz efektīvāk, ja viņi vairāk iepazītu savus darbiniekus. Līderu misija ir palīdzēt viņiem ne tikai saprast organizācijas vērtības un mērķus, bet arī samērot tos ar darbinieka personīgajiem mērķiem un vērtībām.

 Kad mēs nevaram mainīt situāciju, mēs tiekam izaicināti mainīt sevi – Viktors E. Frankls, Man’s Search for Meaning

 

Trešais noslēpuma atminējums burts A (attitude) – attieksme. Pārmaiņas ir vienīgais nemainīgais mūsu dzīvē. Mēs visi šobrīd meklējam to Svēto Grālu, kas atklātu dzīves un darba līdzsvara noslēpumu. Senie grieķi apgalvo, ka līdzsvars ir ilūzija. Vēl pirms Sokrāta dzīvojušais sengrieķu pārmaiņu filozofs Heraklīts, ko domas dziļuma ziņā nereti salīdzina ar Budu un Lao Dzi, ir teicis: “Jūs nekad nevarēsiet iekāpt divreiz vienā un tai pašā upē, jo viss plūst un mainās”. Mums tiešām nav daudz iespēju dzīves plūdumu ietekmēt. Bet mēs varam būt elastīgi savās domās un attieksmē.

Attieksmes izvēle ir vienīgā patiesā bagātība, kas mums pieder

Grieķu dzīves mākslā ietvertais elastīgums – spēja atgūties, atjaunoties un adaptēties pārmaiņām – ir daudz vērtīgāks stresa menedžmenta paņēmiens nekā izmisīga cenšanās visu kontrolēt. Attieksmes izvēle ir vienīgā patiesā bagātība, kas mums pieder.

Vēl viena noderīga sengrieķa Heraklīta mācība ne tikai dzīvei, bet arī biznesam – pasaules vienotība var pastāvēt, tikai akceptējot daudzveidību, un pretstatus. Pretstati dod dzīvei jēgu un liek mums dziļāk novērtēt baudas – ja mēs nezinātu, kas ir skābs, neprastu novērtēt, cik tīkams ir saldums. Un palēninot dzīves plūdumu, mēs vēl labāk spēsim izbaudīt dzīvi.

Nu tad – skaitām līdz trīs, saucam visi kopā Opā! un sākam dzīvot pa jaunam! Ar attieksmi, baudu un mērķi.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!