Izaugsme, Vadīt | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Modelējam nākotnes darbu

Raugoties nākotnē, darbiniekiem jaatvadās no dažām ilūzijām, piemēram, ka varēsim nākotnē mazāk strādāt un ilgi gulēt uz sasniegumu lauriem. Vai arī, ka varēsim strādāt pilnīgi brīvā režīmā no mājām, vai arī – ka daudzi no mums varēs kļūt vadītāji. Kas vēl mūs sagaida? Monday kopā ar vadošo uzņēmumu personālvadības speciālistēm Andželiku Bergu no Swedbank, Pārslu Baško no Rimi un Zandu Šmati no Statoil Fuel & Retail Latvia modelē nākotnes darba vidi.

Andželika Berga, Swedbank Personāla pārvaldes vadītāja

andzelika_bergaEkonomikas augšupejas posmā darba tirgus bija daudz dinamiskāks. Uzņēmumi domāja par attīstību, darbinieku skaits auga, un – jo vairāk cilvēku, jo parādās vairāk iespēju vadītāju pozīcijām. Tagad uzņēmumi domā par efektivitāti. Tā kā cilvēku resursi ir viena no dārgākajām investīcijām, uzņēmumi meklē iespējas cilvēku darbu automatizēt un samazināt darbinieku skaitu. Līdz ar to iespējas kļūt par vadītāju aizvien samazināsies. Protams vienmēr būs top pozīcijas, taču tajās visdrīzāk nokļūs tas, kuram būs daudzveidīgāka pieredze uzņēmumā jeb horizontāla karjera (nevis tikai vertikāla), kas nozīmē – tu būsi pastrādājis dažādās pozīcijās, tava izpratne par uzņēmumu būs plašāka un dziļāka. Nevarēs arī paļauties uz sasniegto, uz komforta zonu, ko sniedz četrdesmitgadnieka sasniegumi, visu laiku būs jāmācās.

Otru nākotnes trendu noteiks darbaspēka deficīts. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem būs jāiemācās dalīties ar darbiniekiem. Turpināsies resursu optimizācija, kas arvien vairāk pieprasīs projektu darbus, līdz ar to uzņēmumiem būs jāiemācās komplektēt, koordinēt un vadīt projektu grupas no frīlanseriem.

Vēl viens trends, ar ko jau saskaramies, ir urbanizācija. Uzņēmumu biroji un filiāles aizvien vairāk koncentrēsies lielajās pilsētās. Lai arī darbinieki tiks augstu vērtēti, viņiem būs jākļūst elastīgiem un mobiliem, un jāpieņem, ka beidzies laiks, kad darbs nāk pie tevis uz mazpilsētu vai novadu. Nebūs retums darbinieks, kas brauc 50 kilometrus līdz darba vietai. Samazinās arī nesen piedzīvotā sajūsma par strādāšanu no mājām, jo tā nevairo jaunu ideju apmaiņu un enerģijas pieplūdumu uzņēmumā, kas nozīmē, ka būs mums vien jāstrādā kopā birojos. Taču ir arī labas ziņas. Ņemot vērā digitalizāciju, mūsu dzīvesveids kļūst arvien mazkustīgāks, tāpēc uzņēmumi domā par dažādām fitness un wellness programmām saviem darbiniekiem. Kurš gan pirms desmit gadiem varēja iedomāties, ka uzņēmumos tiks izveidoti fitnesa centri, darba laikā būs pieejamas jogas nodarbības, masāžas, konsultācijas par veselīgu dzīves veidu? Ja agrāk runājām par darba un dzīves līdzsvaru, tagad aktuāla ir darba un dzīves integrācija, kas nozīmē daudz brīvāku un elastīgāku darbinieka darba laika organizēšanu.

Zanda Šmate, Statoil Fuel & Retail Latvia Biznesa atbalsta direktore

Zanda_Smate_picture

Pēdējos gados uzņēmumi strauji mainās, administratīvas funkcijas tiek automatizētas, tiek ieviestas darbinieku pašapkalpošanās sistēmas, kas ir gan lietotājam draudzīgas, gan efektīvas, gan integrētas savā starpā. Uzņēmumi kļūst efektīvāki, un tie spēj monitorēt sniegumu pat darbinieka individuālā līmenī. Tas atbrīvo darbinieku noslodzi, ļaujot viņiem paplašināt savu darbības jomu un pielāgoties nemitīgi mainīgajām biznesa prasībām. Darbinieku it kā paliek mazāk, taču tā vietā rodas jaunas, pat daudz sarežģītākas prasības attiecībā pret viņiem. Piemēram, aktuāla tendence ir prasība pēc darbiniekiem ar vismaz divu dažādu nozaru specifiskām prasmēm, piemēram, analītiķis ar mārketinga domāšanu, grāmatvedis ar IT prasmēm. Latvijas darba ņēmējiem ieteiktu mācīties skandināvu valodas, jo te rodas arvien vairāk biznesa apkalpošanas centru. Statoil Fuel & Retail Biznesa centrs, piemēram, apkalpo citu valstu Statoil uzņēmumus grāmatvedības, finanšu jomā sniedz tiem IT un klientu servisa pakalpojumus. Mūsu biznesa centrā plecu pie pleca strādā lietuvieši, dāņi, norvēģi, latvieši un, jo vairāk valodas tu proti papildus savai profesionālajai jomai, jo pieprasītāks esi.

Lean pieejai raksturīgi ir optimizēt resursus un iegūt laiku. Tas savukārt ienes tādu uzņēmumu tendenci kā paplašinātas horizontālās karjeras iespējas, jo uzņēmumos daudzi procesi tiek īstenoti projektu komandās. Vārda karjera vietā aizvien vairāk lietojam izaugsme – darbinieks kļūst vērtīgāks nevis, tikai virzoties augšup pa amatu kāpnēm, bet arī apgūstot dažādus blakus pienākumus (on the job learning), paralēlas un pat pretējas prasmes. Man ļoti patīk veids, kā karjeru apzīmēja Šerila Sandberga no Facebook: “It is a jungle gym, not a ladder”. Mainās arī darbinieku izpratne par to, ko viņi grib sasniegt piecu, desmit gadu profesionālajā vīzijā – tagad vairs nerunā par konkrētu amatu (jo amatu nosaukumi tik ātri mainās), bet par profesionalitātes līmeni. Darbinieki sāk apzināties – jo vairāk tu pratīsi un, jo proaktīvāks būsi, jo labāk iederēsies jebkurā projektā un kļūsi pieprasītāks.

Pārsla Baško, Rimi Baltic Group Personāla un vadības attīstības direktore

parsla basko

Protams, lielais trends, par kuru runā gan personālspeciālisti, gan vadītāji, ir demogrāfija, darbinieku deficīts, kopējas maksātspējas krišanās. Taču tieši beidzamo divu gadu laikā darbinieki arvien biežāk uzdot jēgas jautājumus. Šajos desmit divdesmit gados gan darbā, gan privātajā dzīvē esam bijuši ierauti tādā dzīves mutulī, ka šodien arvien vairāk gribas apstāties un padomāt, ko es īsti gribu no dzīves, kādu darbu darīt. Ja mēs, vadītāji, personālspeciālisti nespējam savam darbiniekam palīdzēt šajā procesā, mēs viņi kā darbinieku varam zaudēt, vai arī – viņš kļūst mazāk ieinteresēts tajā, ko dara. Ņemot vērā demogrāfijas kontekstu un jēgas meklējumu aktualitāti, uzņēmumiem tas nozīmē mainīt domāšanas pieeju. Pirmkārt, tā vietā, lai uzņēmuma iekšienē meklētu atsevišķus talantīgus un vērtīgus cilvēkus, ir jāpieņem, ka ikviens ir talantīgs. Jāmācās meklēt, atpazīt un izkopt šos talantus. Otrkārt, vēl vairāk pieaugs vadītāja loma procesos. Līdz šim vadītajs bija vairāk atbildīgs par cipariem, nevis cilvēkiem, kas piepilda šos ciparus, bet tagad vadītājam būs jāiemācās pacelt vienādā prioritātē finansiālos rezultātus un darbiniekus. Ikvienam vadītājam būs jākļūst savā ziņā arī par personālspeciālistu. Tāpēc uzņēmumiem, pateicoties arī tehnoloģijām, būs jāiemācās padarīt visas struktūras un procesus vienkāršākus un interesantākus, paverot iespējas šos talantus pamanīt un izkopt, dot cilvēkiem lielāku brīvību, ļaut uzņemties atbildību.

3 Komentāri

 1. Egita
  28/08/2015 16:34 | Saite

  Ļoti profesionāli, patiesā saistībā ar reālo situāciju. Nav vienkārši būt par vadītāju, par jebkura līmeņa vadītāju. Bizness ir darbs ar cilvēkiem, tātad darbs ar sevi. Novērtēju, ka katra no personāla speciālistēm uzsvēra pārmaiņas citā jomā, tādejādi viena otru papildinot. Vērtīga informācija potenciālajam darbiniekam.

 2. Vārds
  24/07/2015 08:47 | Saite

  Pārslas Baško tekstu tik tiešām nevar saprast.

 3. zane
  17/07/2015 13:48 | Saite

  diezgan murgaini un nesaprotami. jo trakaak murgo, jo augstaakaa amataa-tas laikam tagad taa ir.

One Trackback

 • By Kas tev jāzina par nākotni… | Monday on 13/04/2016 at 05:45

  […] Pārsla Baško, Rimi Baltic Group Personāla un vadības attīstības direktore– Ņemot vērā demogrāfijas kontekstu un jēgas meklējumu aktualitāti, uzņēmumiem tas nozīmē mainīt domāšanas pieeju. Pirmkārt, tā vietā, lai uzņēmuma iekšienē meklētu atsevišķus talantīgus un vērtīgus cilvēkus, ir jāpieņem, ka ikviens ir talantīgs. Jāmācās meklēt, atpazīt un izkopt šos talantus. Otrkārt, vēl vairāk pieaugs vadītāja loma procesos. Līdz šim vadītajs bija vairāk atbildīgs par cipariem, nevis cilvēkiem, kas piepilda šos ciparus, bet tagad vadītājam būs jāiemācās pacelt vienādā prioritātē finansiālos rezultātus un darbiniekus […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!