Iedvesmai, Veselība | foto- www.bigstockphoto.com

Man, lūdzu, iedvesmojošos līderus merenās devās!

Vēl pavisam nesen mēs domājām, ka darbs tā dēvēto pārmaiņu līderu vadībā – viņi, iedvesmojoši, harizmātiski un motivējoši – ir pozitīvi saistīts ar darbinieku labsajūtu, labāku miega kvalitāti, mazāk depresijas pazīmju izpausmēm, mazāk darba kavējumiem, lielāku azartu un entuziasmu. Taču mēs arī labi zinām, ka darbs var mūs padarīt stresainus, un pat iedzīt depresijā. Nu, lūk, tikko publiskotie pētījuma rezultāti liecina, ka motivējošie pārmaiņu līderi varētu būt “vainīgi” pie darbinieku veselības pasliktināšanās ilgtermiņā,  …. jo viņi aicina darbiniekus strādāt pāri saviem spēkiem, izpildīties tikai izcili un sasniegt mērķus ātrāk, vairāk…. . Pētījumā atklāts, ka darbinieki, kas strādā šo līderu vadībā, biežāk slimo, pie tam viņi slimības ”pārlaiž” darbā un rezultātā iegūst ilglaicīgas slimības.

“Ir ļoti iespējams, ka nemitīgas izcilu rezultātu gaidas apdraud gan par sevi pārliecinātus un veselus, gan fiziski veselības ziņā vājākus un emocionāli vieglāk ietekmējamus darbiniekus. Motivējošais un iedvesmojošais līderības stils gan bīstamāks ir vieglāk ietekmējamiem darbiniekiem, jo spiež pašuzupurēties komandas labuma vai idejas un lieliska mērķa vārdā, iedrošinot viņus ignorēt slimību simptomus un pat privāto dzīvi. Iedrošināti strādāt smagi, darbinieki nevelta pietiekamu laiku atveseļošanās periodam, tā aplipinot ar slimību arī citus darbiniekus. Tas veicina pārcentīgo darbinieku veselības traucējumus ilgtermiņā.” – teikts pētnieku paziņojumā presei.

Viņi gan atzīst, ka īstermiņā pārmaiņu līderības pozitīvi var ietekmēt darbinieku labizjūtu, it sevišķi to darbinieku, kas prot pateikt ”nē”.

Uzņēmumos nereti ir ieviesti arī tādi izpildes indikatori (key performance indicators) kā darbinieku kavējumu dienas, un efektīvi līderi bieži vien savu interešu vārdu cenšas veicināt šī indikatora uzlabojumus, neievērojot darbinieku slimību simptomus. Tāpēc pārmaiņu līderiem un uz rezultātiem vērstām organizācijām pētnieki iesaka parūpēties, lai šis indikators nestrādātu ar bumeranga efektu. Viņi tāpat iesaka vadītāju apmācību programmās iekļaut ar veselību saistītus tematus, kā arī rūpes par darbinieku veselību uzņēmumu (vai komandu) pasludināt savā vīzijā un mērķos.

One Komentārs

  1. Elita
    27/04/2016 06:37 | Saite

    Jebkurā treniņā, seminārā vai lekcijā visi treneri, kas aicina uz mērķa sasniegšanu, izaugsmi, sapņu piepildīšanu vienmēr apgalvo – “Neskaties uz tiem, kam nav! Salidzini sevi ar tiem, kam ir vairāk kā tev!”
    Tomēr, lai patiesi novērtētu to, cik tev daudz jau dots, uzklausi kādu, kam tas vēl nav, vai dzīves ceļā vairs nav, vai vispār par to nav domājis…
    Apstājies, un pateicībā par to, kas tev ir – novērtē šeit un tagad.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!