Izaugsme, Vadīt | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Ko nozīmē būt vadītājam?

Ir dažādi mīti, ilūzijas un stereotipi par uzņēmumu vadītāju darbu un dzīvi. Piemēram, būt karjeras virsotnē nozīmē varu un naudu, un atbildību.  … un iespēju tikties un sadarboties ar interesantiem un gudriem cilvēkiem….un būt klāt pie lielu ideju realizācijas…Taču tāpat tas nozīmē vientulību un grūtus lēmumus. Kā tad ir – būt vadītājam? To var pateikt tikai vadītāji. Atlasījām mūsu intervēto vadītāju atziņas, ko viņiem nozīmē būt vadītājiem.

Anda Čakša, Veselības ministre, iepriekš Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja: … ar ārsta lomu es realizēju savu pacietību, izturību. Kā vadītāja es realizēju savu agresīvo, aktīvo “es”. Man patīk būt vadītājai, jo te ir cita mijiedarbība ar cilvēkiem, citi noteikumi un cits ātrums. Esmu rezultātu cilvēks, un to uz to tiecos abās lomās. Esmu atklājusi, ka tieši lomu dažādība un iespēja pārslēgties ļauj man nejust rutīnu, nezināt, kas ir nogurums vai garlaicība. Jā, droši vien vadītājas loma ir padarījusi mani cietāku. Visgrūtāk ir nodarīt pāri labiem cilvēkiem – un man ir nācies atlaist labus cilvēkus. Tā ir vadītāja darba vientuļā sadaļa.

Valdis Vancovičs, Tele2 valdes priekšsēdētājs: …laiki mainās un prasības arī. Ir daudz vairāk jāorientējas uz sadarbību, uz lielāku savstarpēju uzticēšanos. Varbūt mazāk uz varas komponenti. Šis ir zināšanu laikmets, un mums ir jāatrod veids, kā sadarboties ar cilvēkiem, kas ir gudrāki par mums. …un patīkamākais, esot šadā uzņēmumā un amatā, ir iespēja strādāt ar augstākās klases profesionāļu komandu. To es liktu pāri visam. Protams, ir prieks, ka iespējams iedzīvināt daudzas idejas, kas reiz iznēsātas.

Baiba Ebuliņa, Baltic Miles komercdirektore: … ar katru dienu kļūst svarīgāks tavu paziņu un kolēģu tīkls, un piečakarēšana var smagi atspēlēties katram. Ja tu ar cilvēkiem sadarbojies un veido cieņpilnas attiecības, pārējais ir vienkārši. Protams, ikdienas saskarsmē rodas dažādas situācijas, bet – pārpratumi ir jāizrunā, otrs ir jācenšas saklausīt. Pat atlaižot kādu padoto no darba, daru to ar cieņu pret cilvēku, jo pasaule ir maza un zema apaļa – tu nekad nezini, kādās situācijās satiksies vēlreiz. Un sakārtota darba ekosistēma ir tikpat svarīga. Ļauj kolēģiem zināt un saprast savus mērķus un pienākumus! Arī sakārtota pilnvaru sistēma atvieglo komunikāciju. Ja apstājas informācijas aprite, sākas problēmas.

Baiba Rubesa, Rail Baltica valdes priekšsēdētāja: … es ik pa laikam esmu domājusi – kaut es atkal varētu būt vienkārša sekretāre! Protams, tie ir tādi mirkļa vājumi. Katram attīstības posmam ir sava jēga. Laima tev liek zināmu ceļu: esi gudrs Laimas ceļam sekojot. Katrā vietā ir savs labums un savs izaicinājums. Piemēram, ja tev ir pieci bērni, prasīgs vīrs un vecāmāte, kas vēl jāaprūpē, tad droši vien vieglāk ir būt lejā – jo tur parasti ir skaidri normēts laiks un prasības. Man pašai vislabāk patīk būt tajā līmenī, kad tev netraucē vadīt. Kad tev ir liela atbildība, bet arī liela rīcības brīvība.

Eva Berlaus, Zvērinātu advokātu biroja Sorainen vadošā partnere: .. lai arī te, augšā, ir mazliet vientuļi, brīžos, kad jāpieņem kāds grūts lēmums, tomēr pozitīvā ir vairāk. Ir tik daudzas lietas, kas man patīk vadošā amatā – te viss notiek, te tu vari ietekmēt procesus un te nekad nav garlaicīgi. Tu vari tikties ar tik daudziem gudriem cilvēkiem, tu vari īstenot idejas un strādāt ar savu komandu. Un, protams, tu vari atļauties sevi apbalvot – piemēram, braukt ceļojumos.

Agnija Šmite, Narvesen Mārketinga un iepirkumu departamenta direktore: ..lai tu būtu labs vadītājs, tu nevari atļauties nebūt formā. Tev ne vien jādomā par sevi tādā izpratnē, ka tu interesējies par tendencēm nozarē, bet arī – vai esi entuziasma un dzīves prieka pilns, lai motivētu savu komandu. Mani noteikti uzlādē laiks kopā ar bērniem un vīru, laiks maniem hobijiem… Līdzsvars starp darbu un dzīvi nāk arī darbam par labu. Un tas, vai tev ir, vai nav līdzsvars, lielā mērā atkarīgs tikai no tevis paša. Tev jāprot sadalīt un atdot darbus. Priekš kam tad ir komanda! Lai katrs paveiktu to labāko, ko prot! Un man kā vadītājām ir jāapzinās – ka ne jau es to viena paveikšu, darbinieki to iznesīs, viņi pieņems lēmumus. Citādi nevar dabūt to līdzsvaru.

Eva Sietiņsone, Cēsu alus vadītāja: … uzņēmuma vadīšana ir konkrēta profesija, tāds pats darbs kā jebkurš cits. Un grūtākais pat nav uzkāpt līdz vadītāja pozīcijai, grūtākais darbs ir pēc tam. Ne tikai saskaroties ar dažadām situācijām, bet izcīnot cīņas ar sevi. Ja tu esi gana ambiciozs, ja tev gribas sevi pārbaudīt, testēt, izaicināt sevi un citus, tad tas ir tavs. … Taču, kad karjera strauji veidojas, tu strādā kā traks, nekam citam nepievērs uzmanību, ej uz priekšu – gandrīz kā zirgs ar klapēm uz acīm. Taču tu nevari visu paņemt reizē, strauja profesionāla izaugsme atstāj kaut ko novārtā – draudzības, attiecības, veselību. Kādā brīdī rodas jautājums – vai un kā tu savāksi atpakaļ pārējās dzīves sfēras. Es nedomāju, ka tas ir tikai jautājums sievietēm.

Anete Bilzena, Porsche automašīnu tirdzniecības pārstāvniecības Latvijā vadītāja:… jā, protams, ir bijusi nedrošība! Un tā ir vēl viena mācība –nekad, nekad neko neizrādi citiem. Saņemies, noskaņojies, radi pārliecību komandā un raidi veiksmes signālu kosmosam. Tas strādā – labajam rezultātam tu sāc ticēt arī pats, un viss izdodas!

Pilnu rakstu par katru no vadītājiem vari lasīt, uzejot uz iezīmēto vārdu, zem kura ir links uz rakstu!

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!