Biznesa vārdnīca, Iedvesmai, Izaugsme, Noderīgi, Pauze Kas ir rankisms | Monday, www.bigstockphoto.com

Kas ir rankisms

Kad mēs satiekamies ar svešiniekiem, vai domājam – atbildēt vai nē uz svešinieka aicinājumu draudzēties sociālajos tīklos, mēs skenējam otra sociālo spēku, piederību noteiktai grupai ar jautājumiem “kur tu strādā”, “kādā amatā tu esi?” , “kādu skolu esi beidzis?”, “kas ir tavi draugi?”. Vai tu arī tā dari? Ja – jā, laipni lūdzam rankisma klubā!

Pasaulē, kura dala cilvēkus “Kaut kas” (somebody, tie, kas kaut ko ir sasnieguši, izvirzījušies, kļuvuši pamanāmi) un “Nekas” (nobody, tie, kas ir nemanāmi, “mazie cilvēki”), ir parādījies vārds “rankisms”. Rankisms kā sociālā parādība pēdējā laikā ir ieinteresējusi sociālos pētniekus. Analoģiski, kā tas ir rasisma un seksisma gadījumos, tā ir vienas grupas noteiktas attieksmes izrādīšana pret otru, kas nepieder pie manas pārliecības vai statusa. Rankisma gadījumā tie, kas ir “Kaut kas” attiecas pret “Neko”.

Skaidrojošajās vārdnīcās tu varēsi izlasīt aptuveni šādu skaidrojumu, kas ir rankisms – “tā ir aizskaroša, diskriminējoša vai ekspluatējoša izturēšanās pret cilvēkiem, kas nav viņu ranga konkrētā hierarhijā”. Rankisms var izpausties arī kā emocionāla vardarbība, piemēram, iebiedēšana, rasisms, pazemošana, vecāku cilvēku diskriminācija, seksisms un homofobija, izmantojot savu varas pārākuma pozīciju. Rankisms ir iespējams jebkurā sfērā, kur ir novērojama sociālā hierarhija – izklaides industrijā,  biznesā, valdībā, izglītības organizācijās, arī ģimenē. Pirmo reizi šis termins parādījās 1997. gadā, bet kā sociālo parādību to 2003. gadā savā grāmatā aprakstīja fiziķis, pedagogs, un pilsoņu diplomāts Roberts V. Fullers.

Tomēr kurš gan kaut reizi nav sapņojis piedalīties tajā spožajā pasaulē, kurā saņem Oskara, Emmy, Pulicera (nu labi pēcāk jau var sapņot arī par lokālākām balvām) balvas, iegūt slavu, iekļūt izredzēto lokā, baudīt apbrīnu un cieņu, vai vēl labāk – baudīt nemirstību, būt par “Kaut ko”. Agrāk “Kaut kas” bija tikai aristokrāti, kas sava īpašā statusa dēļ baudīja cieņu, apbrīnu un vērtīgumu. Šodien mēs ikkatrs varam kļūt par “Kaut ko”. Tikt “Kaut kas” statusā un atbilstošā rangā nozīmē piederēt pie noteikta sociāla klana, kas saņem vairāk cieņas un pieklājības. Šī cieņa savā ziņā ir ekvivalents mīlestībai. Tomēr dzīvot “tur” nozīmē arī nemitīgi uzturēt, barot, apliecināt un aizsargāt savu vietu. Un norādīt “Nekam” viņu vietu.

Pavēro savus visaugstākos bosus, vislabāk koporāciju hierarhijās. Un pavēro sevi! Vai viņu neuzmanība pret padotajiem, necieņas mājieni tevi pazemo vai vismaz aizvaino? Vai tu esi pakalpīga un piekāpīga? Apsveicam – tu zini savu vietu hierarhijā!

Kāpēc tiem, kas apkalpo augstāko rangu, ir sapnis izkļūt no Nekurienes un nokļūt tur – augstāk? Jo tur tevi nepazemos, tur ir vieglāk izdzīvot, tur visa kā ir vairāk. Slava, vara un sasniegumi ir solījums izbēgt no Nekurienes geto. Un uzslavas no “Kaut kā” ir kā apliecinājums, ka mūsu ceļš sākas augšup. Un tu zini – jo vairāk atzīšanas tu uzkrāj, jo mazāk pazemojumu tev nāksies paciest. Pakāpšanās augstāk hierarhijā ir kā cietoksnis, kas mūs pasargā no necieņas, neuzmanības un neredzamības. Tāpēc kārdinājums ir tik liels – riskē, atsakies šodien no brīvdienām, strādā vairāk un tu varēsi baudīt rītdienu citā rangā! Tomēr atceries – slava ir kā loterija, tā uzaicina daudzus, bet izvēlas vien dažus!

Gaidi rītdienas interviju ar psihoterapeiti Ainu Poišu “Gribu slavu!”, ieskatam…….

Monday: Vai ir labi, ja atzīstu – gribu būt slavena?

Aina Poiša: Ir labi, ka tu vispār kaut ko gribi. Jautājums, ko tev nozīmē slava, ar ko saistās.

Monday: Ar to, ka mani pazīs, aicinās, gribēs draudzēties Ka būšu izredzēto lokā….

Aina Poiša: Tad kāp uz tā! Protams, tas ir tikai pirmais līmenis. Bet esi gatava, ka ar to nebeigsies. Vai nu tevi raus vēl augstāk un slavas eksāmens kļūs vēl grūtāks, vai arī noraus zemē un paskatīsies, ko esi iemācījusies.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!