Izaugsme, Psiholoģija | Monday, www.bigstockphoto.com

Kāpēc man nekad nav laika?

Mums visiem dienā ir 24 stundas, un tici – arī tām veiksmīgajām, labi atalgotajām augstus amatus ieņemošajām sievietēm nav slepenas vienošanās ar laiku. Taču kā viņas pagūst izpildīt darbus laikā, vienmēr labi izskatīties, un pat uz savu bērnu pasākumu skolā viņas ierodas 5 minūtes ātrāk? Atbilde slēpjas prasmē plānot darbus, vadoties uz nosprausto mērķi, kā arī skaidra prioritāšu apzināšanās. Kur slēpjas laika trūkuma problēma, un kā ar to tikt galā – par to Monday jautāja organizāciju psiholoģei un koučam Ievai Kimontei.

www.kimonte.lv

www.kimonte.lv

 

Ja par laiku maksātu…

Lielākā problēma ar laika plānošanu ir tā, ka mums nav atbildības sajūtas par savu laiku, tāpēc mēs bieži vien necienām arī citu laiku. Ja mēs laiku uztveram  kā resursu, kā naudu makā, tad zinām, ka par X stundām, darot darbu, es varu saņemt noteiktu summu. Taču, ja es tagad dažas stundas izskatīšu visus sociālo tīklu portālus un vēl izlasīšu ziņas, tad šis laiks [lasi: nauda] būs izniekots. Kurš gan grib vienkārši izmest vējā naudu? Taču, paveroties apkārt, saproti, ka laiku mēs pārāk bieži vienkārši izmetam vējā. Sava laika vērtības apzināšanās un lieko nodarbju atmešana ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem, kas palīdz veiksmīgi plānot un veikt darbus.

 

Laika vērtība ilgtermiņā

Otrs solis – izvērtējot vissvarīgākās un tās nodarbes, kas traucē veikt tiešos darba pienākumus, varam plānot laiku ilgtermiņā. Bieži vien atskatoties atpakaļ, saprotam, cik daudz laika esam izniekojuši. No tā var izvairīties jau preventīvi, izvērtējot svarīgāko, kā arī loģiski un pareizi plānojot darbu secību. Itin bieži mēs esam pārņemti ar savu ikdienas mantru “man nav laika”, ka neatlicinām kaut pāris minūšu izvērtēšanai – vai man šis darbs, šis projekts un šīs virsstundas vispār ir vajadzīgas, un ko man tās sniegs. Nereti mēs esam gatavi savu entuziasmu, radošo potenciālu un enerģiju veltīt tikai tāpēc, ka kāds palūdza, jo zināja, ka neprotam atteikt. Līdzīgi pelna akcijas veikalā – steigā ieskrienot veikalā, pamanām, piemēram, zobu pastu, kurai tikai šodien ir brīnumaini zema cena un, nedomājot, vai tiešām mums to vajag, jo patiesībā jau sen šo zobu pastu nelietojam, tomēr attopamies tikai tad, kad par to jau esam samaksājuši.

 

Nospraud mērķi

Mērķis palīdz apzināti vadīt savu dzīvi. Reizēm mērķi sasniegt neizdodas, taču bieži mērķis mainās darba procesā. Tomēr dažādos psiholoģiskajos pētījumos ir pierādīts, ka veiksmīgāk savu darbu paveic uz rezultātu un izaugsmi tendēti cilvēki, kuri pirms darbu uzsākšanas, ir izvirzījuši mērķi. Ņem vērā, lai nospraustu tiešām reāli sasniedzamu mērķi, tam jābūt saskaņā ar paša darbinieka iekšējo vīziju par nākotni, kā arī ar savām vēlamajām un reālajām tā brīža prioritātēm. Bieži vien labs palīgs sarežģītu projektu vadīšanā ir mazu mērķu nospraušana, kas kopumā palīdz sasniegt galējo vēlamo rezultātu. Izvirzi par mērķi nesvarīgo nodarbju atmešanu, piemēram, līdz projekta beigām neapmeklē pasākumus, kas nav saistīti ar to.

 

Prioritātes ir prioritāras

Nereti tieši skrējienā, kad ir saplānotas jau divas nedēļas uz priekšu un šķiet, ka apstāties nedrīkst ne mirkli, notiek kas dramatisks – tev iekaist gudrības zobs, saslimst bērns vai neveiksmīgi nokrīti un tu esi spiesta pāris nedēļas pārvietoties ļoti lēni un ar kruķiem. Šādas situācijas ir tik ļoti mācošas!  Pēkšņi tu atrodies bezizejas situācijā, un izrādās, ka tu spēj mierīgi visas savas darīšanas pārplānot tā, lai svarīgākais tāpat tiktu izdarīts, taču nesvarīgo tomēr ir iespējams atmest vai pārcelt uz vēlāku laiku. Tāpēc patiesībā jautājums nav par laiku, bet gan par prioritātēm. Jo laika mums nav tikai nesvarīgām lietām.

 

Iemācies pateikt nē

Prasme pateikt nē tiek uzskatīta par brieduma pazīmi, turklāt tā iet roku rokā ar veiksmīgu laika menedžmentu. Cilvēkiem, kas neprot nodalīt prioritātes, tātad – pateikt nē, nekad nav laika.  Taču ļoti bieži mēs nevaram pateikt nē ne jau tāpēc, ka nezinām, bet gan neapzināmies savas vērtības. Zināt un apzināties ir divas dažādas lietas. Tu taču zini, ka ģimene tev ir svarīga, bet vai tu tiešām apzinies to, kārtējo reizi atsakot savam bērnam doties uz viņa skolas ludziņu? Tāpat tu zini, ka darbs ir jānodod līdz pēcpusdienai, bet vai tiešām to apzinies, dodoties pusotru stundu garā pusdienu pārtraukumā, kavējot pati savus un visas komandas termiņu? Ļoti bieži organizācijas kā savas lielākās vērtības norāda cilvēkus un ģimeni, taču nonāk milzīgās pretrunās, ļaujot un pat liekot darbiniekiem veltīt darbam brīvo laiku, nereti aicinot strādāt arī brīvdienās vai piemēram, kompānijas svētkus (sporta spēles, team building pasākumi) atzīmējot brīvdienās.

 

Dienas darbus plāno iepriekš

Lai izvairītos no stresa, lielisks palīgs ir nākamās dienas darbus saplānot jau iepriekš. Pirms došanās prom no darba uztaisi sarakstu, kurā ieraksti visus veicamos darbus, arī šķietami nenozīmīgos. Nākamo darba dienu iesāc, mierīgi caurskatot iepriekš sagatavoto sarakstu vēl pirms ikdienas kņadas sākšanās. Nereti palīdz, ja darbā ierodies 10 minūtes ātrāk kā parasti, lai noskaņotos veicamajiem pienākumiem. Taisnības labad jāatzīst, ka tikai retajam nav grūtību stingri turēties pie nospraustajiem mērķiem un prioritātēm. Tāpēc brīdis miera pirms darba dunas sniedz iekšējas sakārtotības un sagatavotības sajūtu, kā arī daudz skaidrāk palīdz apzināties šīs dienas svarīgākos uzdevumus. Jo, ja ierodies darbā ar nokavēšanos un apziņu, ka jau kaut kas svarīgs ir nokavēts, dažas steidzamas un mazsvarīgas aktivitātes viegli ņem virsroku, novēršot uzmanību no galvenā, kā arī rada nevajadzīgu trauksmi.

 

Ja tomēr jūti, ka uzdoto darbu apjoms krietni vien pārsniedz tavas spējas, bet priekšniecība atsakās pieņemt darbā asistentu, turklāt ar pašiedvesmu vien tomēr situāciju atrisināt neizdosies, ir dažādas metodes un uzdevumi, kā mācīties apzināties prioritātes un plānot darbus, kā arī palīdzēt varēs koučs vai psihologs. Pētījumi ir pierādījuši, ka darbu plānošanas, prioritāšu izvērtēšanas un dzīves vērtību atklājošas metodes un, pats galvenais, šo metožu praktiska pielietošana, spēj uzlabot ne vien cilvēka darba, bet arī privātās dzīves kvalitāti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One Komentārs

  1. Jānis
    14/10/2014 05:53 | Saite

    izskatās interesanti, bet nav laika lasīt! 🙂

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

skiny teen likes big dick in her ass free hd cuckold porn
+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!