Bērni, Iedvesmai Kādas princeses mums ir vajadzīgas? | monday www.outnow.ch

Kādas princeses mums ir vajadzīgas?

Bārbiju seksīgi pārspīlētās formas jau daudzkārt kritizētas, apspriesta arī to ietekme uz mazu meiteņu dzīves un vērtību uztveri. Bet kas notiek animācijas filmu pasaulē? No vienas puses – Disneja multfilmu veidotāji galvenos sieviešu tēlus nebaidās radīt aizvien nepakļāvīgākus un stūrgalvīgākus. Tomēr multeņu varones joprojām ir ar neticama tievuma vidukļiem, mazmazītiņām pēdiņām un milzīgiem acu pāriem.

princeses Anna un Elza no multfilmas Ledus sirds

princeses Anna un Elza no multfilmas Ledus sirds

Ņemot vērā, ka stāsta centrā atrodas divas māsas, Disneja jaunā multfilma Ledus sirds varētu šķist sieviešu pasaules uzvaras gājiens. Daļēji balstīta uz H. K. Andersena Ledus karalieni, tā stāsta par bezbailīgo princesi Annu, kas dodas savas māsas Elzas meklējumos pēc tam, kad viņa, izmantojot savas burvju spējas, karaļvalsti ietinusi mūžīgā ledus laikmetā. Protams, pa ceļam gadās arī pa kādam vīriešu kārtas tēlam, taču visa pamatā ir sieviešu vienotība, pašapziņa un neatkarība. Pateicoties enerģiskajām dziesmām, multfilma ir muzikāla un jautra, un pat muļķīgais labākais draugs sniegavīrs ir simpātiju vērts.

Vienīgā aizķeršanās ir gan Elzas, gan Annas ķermeņa proporcijas, kas pat Bārbijai liek izskatīties padruknai – iežmiegti vidukļi, gandrīz neredzami gurni, garas kājas, tievas rokas, mazas krūtis, smalkas pēdas un nez kādēļ – trīsreiz lielākas acis, nekā vīriešiem šajā pašā multiplikācijas filmā. Protams, mēs visi zinām, ka lielas acis ir piemīlīgas – paskatieties kaut vai uz Runci Zābakos. Tad kas gan tur slikts? Patiesībā pārspīlēti lielo acu izmantošana citādi samērīgajos sieviešu tēlos samazina tēla individualitāti un liek saprast: lai būtu princese, tev ne tikai jābūt drošsirdīgai, bet jāatbilst arī īpašiem, nereāliem skaistuma kritērijiem. Novirze no normas nav pieļaujama. Sākot ar guļošo skaistuli Auroru līdz pat Aladina Jasmīnai – ja tev nav īpašs ārējs skaistums, tu arī pati nevari būt īpaša.

Citas slavenais animācijas filmas Drošsirde galvenās varones Meridas ķermenis šķiet proporcionālāks, taču arī viņa pēc tam tikusi uztjūnēta Disneja veidotajai princešu rotaļlietu līnijai. Meridas radītāja šajā sakarā protestējusi: „Viņa bija princese, kas izskatījās pēc īstas meitenes ar visiem īstu meiteņu trūkumiem… Padarot viņu slaidāku, seksīgāku un nobriedušāku, jūs radāt iespaidu, ka īstā, patiesā Merida ir nepilnvērtīga.”

Princese Merida no multfilmas Drošsirde

Princese Merida no multfilmas Drošsirde

Nešķiet, ka šī ziņa būtu sasniegusi Ledus sirds veidotājus. Nesenā intervijā Lino Di Salvo, filmas galvenais animētājs, saka: ”Sievietes tēla veidošana ir ļoti sarežģīta, jo, par spīti dažādajām emocijām, kas tai jāizdzīvo, viņai joprojām jāizskatās pievilcīgai”. Tātad animētie zēni drīkst kļūt dusmīgi – pat, ja tas izskatās muļķīgi, bet animētām meitenēm jāizskatās lieliski visu laiku? Kosmētikas industrija par to droši vien priecājas, bet vecāki iebilst aizvien biežāk. Galu galā – ja tik daudz mazu meiteņu Disneja filmu pasaules princeses uzskata par paraugu, ir laiks pārdomāt formulu, pēc kuras tās tiek radītas!

Kāda no šādu meiteņu mammām atzīst – kad viņai bija astoņi, viņa skatījās Flinstonus un citas tālaika filmas. Zīmēšanas nodarbībās viņa zīmējusi normāla izmēra vīriešus, bet sievietēm piešķīrusi pārspīlētas formas – lapseņu vidukļus un iespaidīgas krūtis. Skolotāja bija mulsumā, bet meitene nav sapratusi, par ko – galu galā viņa vienkārši pārzīmējusi citur redzēto. Protams, animācija ir izdomājums un pārspīlējums, tomēr nav skaidrs, kāpēc tas vairāk attiecas pret viena dzimuma varoņiem? Jā, arī vīriešiem ir milzonīgi krūškurvji un pārlieku plati pleci, taču viņu proporcijas tomēr ir iespējamas – faktiski puse no olimpiskajiem čempioniem peldēšanā varētu būt Disneja prinči. Taču pat izdreijātās figūras īpašniece Dita von Tīsa, nemaz nerunājot par īsto princesi Keitu, nespēj sacensties ar Ledus sirds meitenēm.

Šī vizuālā atšķirība muļķīgi bojā Disneja autoru citādi slavējamos mēģinājumus beidzot radīt varones, kas ir nevis tradicionāli rātnas un paklausīgas, bet dumpinieciskas un kaislīgas. Kautrīgās sniegbaltītes un pelnrušķītes ir prom: meitenes no Drošsirdes un Ledus sirds ir jautras, dabiskas un gatavas apgūt nezināmo. Tās ir jaunas sievietes, kam būtu jāatspoguļo laikmeta gars. Un tā arī notiek, ja vien…

Starp citu, 2008. gadā Vācijā tika aptaujāti 1055 bērni, jautājot, kādus multeņu varoņus viņi grib redzēt ekrānā. Starptautiskajā Jauniešu un Izglītojošās televīzijas institūtā bērniem ļāva izvēlēties starp trim dažādiem animētiem sieviešu tēliem – izteikti tievu, dabisku ar veselīgām proporcijām un apaļīgu. Septiņdesmit procenti meiteņu un zēnu izvēlējās otro.

Tāpēc, kad uztraucamies par nedabiskā skaistuma kultu un jaunu meiteņu seksualizāciju, nevajadzētu koncentrēties tikai uz skandalozo Mailiju Sairusu – arī animācijā vērts ieviest sievietēm draudzīgākus scenārijus.

 

Filma Ledus sirds kinoteātros no 27. decembra

 

izmantots avots http://www.theguardian.com/film/filmblog/2013/nov/28/frozen-disney-female-body-image?CMP=twt_gu

5 Komentāri

 1. nina
  15/01/2016 20:11 | Saite

  Raksti savu komentāru šeit ..

 2. Toms
  11/03/2015 17:43 | Saite

  Raksti savu komentāru šeit ..

 3. kadiea
  15/04/2014 06:59 | Saite

  Raksti savu komentāru šeit ..

 4. vika
  22/12/2013 01:02 | Saite

  Nu gan atraduši kur rak ,tā taču ir multfilma nevajsg vilkt paralēlas īsto dzīvi. Normāls bērns to samprot tā ir pasaka.

 5. Iveta
  10/12/2013 09:44 | Saite

  Multenīte stipri līdzīga “Tangled”, bet laikam jau “Disney” multenes visas vienādas, mainās tik varoņu vārdi. Sieviešu varones šajās multenēs tik tiešām ir tādas trauslas, mīlīgas un pievilcīgas, bet… ļoti nereālas. It kā nebūtu cilvēki, bet laumiņas… Manuprāt, ar tādām grūti asociēties. Piekrītu, ka būtu nepieciešami arī reāli tēli. Tas būtu kas jauns, un es labprāt redzētu šādu multeni! 🙂

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!