Izaugsme, Nauda, Psiholoģija Kā atšķirt vēlmes un vajadzības | Jana Strogonova, foto-www.bigstockphoto.com

Kā atšķirt vēlmes un vajadzības

Kā palīdzēt bērniem saprast, kas ir viņu vajadzības un kas ir vēlmes? Varam sākt ar pavisam vienkāršu, tai pat laikā izglītojošu un iesaistošu spēli bērniem kopā ar vecākiem pēcsvētku drudža laikam

Jana Strogonova

Jana Strogonova

Raksta autore – Jana Strogonova, vadītāja ar 15 gadu pieredzi (gan speciālistu, gan vadītāju komandas), šobrīd “Bērnu sociālās un finanšu izglītības biedrības” dibinātāja un vadītāja. Absolvējusi SSE Riga, tad 9 gadus strādājusi RIMI, sākusi kā projektu vadītāja, tad iepirkumu departamenta vadītāja, komercdirektore un tad supermārketu tīkla vadītāja, pēc tam 7 gadus Nordes bankā bijusi Valdes locekle un Privātpersonu apkalpošanas tīkla vadītāja (Head of Retail Banking).

Ieskatoties savu bērnu vēstulēs Ziemassvētku vecītim, kārtējo reizi sapratu, ka prieks par dāvanām ilgs dažas stundas vai – lielākais – dažas dienas… Un tā tas atkārtojas no gada uz gadu, no vieniem svētkiem līdz nākamajiem. Mums taču gribas dot bērniem prieku, darīt viņus laimīgus un piepildīt viņu karstākās vēlēšanās. Vai nopērkot jau n-to Lego komplektu vai Monster High lelli, mūsu bērni kļūs laimīgāki?

Arī bērniem ir jāsaprot, ka bieži vien viņi grib un gribēs vairāk, nekā tas ir vajadzīgs un nekā jūs, kā vecāki, spējat atļauties. Es pati arī esmu izgājusi šim periodam cauri. Kad piedzima pirmais bērns (ilgi gaidīts un lolots), protams, viņam tika viss un daudz vairāk, nekā vajadzīgs. Drēbju un mantu kalni noderēja ne tikai nākamajam, bet arī vēl vismaz 3-4 bērniem, un daudz arī aizvedām uz bērnunamiem. Kā iegājām veikalā, tā bieži vien tika nopirkta maza mantiņa vai gardumiņš. Tagad kā trīs bērnu mamma esmu sapratusi, ka, pat ja finansiāli to varēju atļauties, tas nenāca maniem bērniem par labu. Tagad mums ir skaidri noteikumi – mantas tiek pirktas tikai uz dzimšanas un vārda dienām. Gardumi brīvdienās vai īpašās svētku reizēs. Viss. Mantu apjoms ir samazinājies, bet joprojām pietiekami liels…

Jautā un veicināsi domāšanu

Kā palīdzēt bērniem saprast, kas ir viņu vajadzības un kas ir vēlmes? Varam sākt ar pavisam vienkāršu uzdevumu – liekam viņiem uzrakstīt visas lietas, kas ikdienā ir nepieciešamas. Pārrunājiet – kāpēc tev liekas, ka šīs lietas ir nepieciešamas? Kādas lietas tu gribi? Tad pajautājiet : Kāpēc tu tās gribi? Kam tev tas vajadzīgs? Ko tas tev dos? Vai un kā tev tas palīdzēs?

Vai arī – liec savam bērnam padomāt un izpētīt, ko viņš/-a var nopirkt pa 5 eiro. Varat aizvest bērnu uz pārtikas veikalu vai tirgu, lai viņam/ai rastos dažādas idejas par to, cik kas maksā. Piemēram, par 5 eiro var nopirkt 5 kg Latvijā audzētu ābolu, vairākas sauso brokastu vai arī čipšu pakas. Lieciet bērnam salīdzināt šīs preces. Un izvēlēties vienu no alternatīvām!

Kā iepirkties

Ejot uz veikalu, bērniem ir jāstāsta, cik naudas ir un ko plānojam nopirkt. Vislabāk strādā jau mājās sastādīts preču saraksts, kuru bērni palīdz izveidot. Tad arī viņi jūtas atbildīgi un, ticiet man, mazāk prasa pirkt kaut ko ārpus šī saraksta. Tādā veidā mēs mācām pirkt to, kas vajadzīgs, nevis tajā brīdī vēlams. Protams, arī es joprojām grēkoju un šad tad košļājamās gumijas nopērku…

Nesen esam iesākuši arī pētīt produktus, to izcelsmi un vietu, kur nonāk nauda, kad nopērkam konkrēto preci vai pakalpojumu. Esam iepazinuši gan eko produktus, gan FairTrade, gan vietējos ražojumus. Kāpēc mums jāpērk preces, kas ražotas no pārstrādāta materiāla? Kāpēc mums jāatbalsta vietējie uzņēmumi? Šie ekonomikas pamatprincipi mums jāstāsta pašiem, lai ieaudzinātu atbildīga un gudra patērētāja prasmes. Bērni mācās no mums – kā ikdienā rīkojamies mēs, tā arī viņi rīkosies. Visi nesen veiktie pētījumi liecina, ka paradumus, kā rīkoties ar naudu, bērni iemācās tikai un vienīgi ģimenē. Tā ka tikai uz mūsu, vecāku, pleciem ir tā pasaule, ko mēs novēlam saviem bērniem un mazbērniem. Skolās pagaidām par to runā ļoti maz, turklāt skolotāju autoritāte nekad nepārspēs vecākus!

Prātīgas tērēšanās spēle bērniem (un pieaugušajiem)

Pamēģiniet šo špikeri – vienkārši īstenojamu spēli ar jautājumiem, kurus uzdodot, varam rosināt prātīgas tērēšanās domāšanu. Ja spēles dalībnieku ir vairāk nekā pieci, tad varat sadalīt pa pāriem vai grupiņās pa 3-4 bērniem. Nepieciešamas iepriekš sagatavotas vēlmju un vajadzību kartītes. Un rēķinieties ar vismaz 30 minūtēm!

Pastāstiet bērniem, ka esat saņēmis ļoti svarīgu telefona zvanu no Valsts prezidenta, kurš paskaidroja, ka „mums šobrīd pasaulē ir ļoti daudz problēmu. Ja ikviens visā psaulē izmantos tik daudz resursu kā mēs Rietumvalstīs, tad drīz vien mums būs nepieciešamas 4 planētas! Tāpēc esam nolēmuši veikt eksperimentu.” Viņš esot dzirdējis, ka bērni ir ļoti gudri un prātīgi, tāpēc viņam ir radusies lieliska ideja aizsūtīt bērnus uz jaunu planētu.

Paskaidrojiet, ka uz jaunās planētas ir cilvēkiem piemērota atmosfēra, t.i. tīrs gaiss, ko elpot. Tur nav citplanētiešu, tā kā nav jābaidās no pēkšņiem uzbrukumiem. Bērniem tiks iedota pārtika un ūdens 6 nedēļām, bet uz planētas būs jādzīvo daži mēneši vai pat gads.

Paskaidrojiet, ka laika nav daudz, jo pēc 30 minūtēm visiem ir jādodas projām. Tātad  kārtīgi jāizdomā, ko ņemt līdzi. Kas ir vēlme un kas ir vajadzība?

Lieciet katram bērnam vai nu apdomāt visu pašam vai arī sadaliet pāros vai grupiņās. Iedodiet katram vienu karšu komplektu (40 kartītes). Paskaidrojiet, ka viņiem ir 5 minūtes, lai izvēlētos 16 vajadzības, t.i. lietas, kuras viņi uzskata par nepieciešamām, lai izdzīvotu uz šīs planētas. Aiciniet viņus apdomāt un, ja strādā pāros vai grupās, izdiskutēt, kuras ir vēlmes un kuras ir vajadzības. Iesakiet izveidot divas kaudzītes – vienu vajadzībām un otru vēlmēm. Iedodiet 10 minūtes laika, lai viņi izvēlētos  16 vajadzības.

Kad visi ir paveikuši šo uzdevumu, sakiet: „Man ir sliktas ziņas, prezidents ziņoja, ka kosmosa raķetē ir maz vietas, lai ietilpinātu visus jūs un 16 izvēlētās lietas, tāpēc jums to skaits ir jāsamazina uz pusi, tātad astoņām!”

Kad visi to ir paveikuši, paņemiet visu izvēlētās kartītes un salieciet uz grīdas vai galda. Kopā jums sanāks kādas 15-20 kartītes, bet viņiem kopā ir atļauts ņemt tikai 8 lietas. Tagad jums visiem jāuzsāk diskusija un jāvienojas par 8 lietām. Kad esat vienojušies, tad sakiet: „Mēs esam izdarījuši lielisku darbu, bet tagad iedomājamies, ka mēs drīkstam ņemt līdzi tikai 4 lietas”.

Turpiniet diskusiju un vienojieties par četrām pašām nepieciešamākajām lietām. Pārrunājiet par to, ka mums dzīve tikai ar šīm četrām lietām būtu diezgan nepatīkama, bet pasaulē diemžēl ir vairāk nekā miljards cilvēku, kuriem nav pat pieejas šīm četrām pamatlietām, bez kurām visi nolēmāt, ka nevar iztikt.

Nobeigumā jūs varat vienoties, ka šoreiz uz citu planētu nelidosiet, bet paliksiet tepat un parūpēsieties par šo planētu tā, lai te varētu dzīvot arī nākamās paaudzes!

Un te paraugs spēles kartītēm:

1karte

2karte

3karte

4karte

 

 

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!