Izaugsme, Noderīgi, Psiholoģija Kā atpazīt psihopātu | www.bigstockphoto.com

Kā atpazīt psihopātu

Monday jau rakstīja par to, kurās profesijās ir sastopams visvairāk psihopātu. Pēc atsauksmēm par rakstu sapratām trīs lietas. Viena – cilvēkiem ir laba humora izjūta, otra – psihopāta īpašības ir pietiekami pievilcīgas, jo tās ir īsti draiveri ceļā uz panākumiem, trešā – mēs neatpazīstam psihopātus un neapzināmies viņu bīstamību. Lai viestu skaidrību par pēdējo, tapa šis raksts. Mēģinām atpazīt – kurš mūsu vidū ir psihopāts?

Psihopāti nereti ieņem vadošus amatus

Katrā no mums ir mazlietiņ no psihopāta, un dažkārt pat nebūtu slikti, ja mums piemistu vairāk no viņa īpašībām. Jo psihopātiem ir gaišā puse – viņi ir ļoti motivēti, prot lasīt cilvēkus un tāpēc spēj viņus ietekmēt (vai pat manipulēt ar viņiem), spēj ātri pielāgoties situācijām, ir mērķtiecīgi un neatlaidīgi, viņiem piemīt izcilas oratora un komunikācijas spējas.

Diemžēl tālāk nāk sliktās ziņas. Tikai, lūdzu, neuztraucieties tie visi, kas strādā biznesa augstākajā līgā! Elpojiet dziļi un turpiniet lasīt! Lai arī vadošie darbinieki ieņem pirmo vietu to profesiju topā, kurās var sastapt visvairāk psihopātu, tomēr zinātne mierina, ka kopumā starp cilvēkiem ir tikai 1% psihopātu. Tiesa gan – jau pieminētajos vadošajos biznesa amatos psihopātu koncentrācija jau lielāka – 3% . Savukārt citi pētījumi liecina, ka starp pasaules varenākajiem un bagātākajiem cilvēkiem ir pat no 4 līdz 10 % psihopātu (salīdzinājumam – cietumos sēž 15 % psihopātu).

Klīniskā psiholoģe, biomedicīnas pētniece Karolīna Beita (Karolina Bate) atzīmē, ka mēs patiesībā nevaram iedomāties, cik daudz neredzamas līdzības ir inteliģentajos un šarmantajos biznesa vaļos un prastos, nežēlīgos noziedzniekos. 2014. gadā tika veikts pētījums, lai saprastu, kāpēc mēs inteliģentos psihopātus neatpazīstam. Šajā pētījumā piedalījās cilvēki ar psihopāta iezīmēm gan ar augstu, gan zemu inteliģences pakāpi. Kā vieniem, tā otriem tik rādīti attēli, lai fiksētu empātijas līmeni un emocionālo reakciju. Izrādījās, ka psihopāti ar augstu inteliģences līmeni spēj kontrolēt savas reakcijas un veikli nomaskēt savu dabu.

Makiavellisms, narcisms un psihopātisms* veido tā saukto “tumšo triādi” (dark triad). Kāds 2013. gada pētījums atklāj, ka cilvēki, kuri iemieso “tumšās triādes” raksturīgās īpašības, mīl strauju dzīves tempu un ir izteikti nakstputni, tāpēc tiek pat salīdzināti ar nakts plēsējiem – lauvām un skorpioniem. Tiesa, viņiem arī izcilas sociālās pielāgošanas spējas, kas ļauj lieliski izvairīties no atklāšanas.

Kā viņus atpazīt?

Psihopātus palīdz atpazīt standartizētie klīniskās psihopātijas testi, taču precīziem rezultātiem vajadzīgi psihiatrijas profesionāļi, kādi, protams, nav personāla vadītāji. Tiesa, te var izlasīt Paula Babiaka (Paul Babiak) un Roberta Hara (Robert Hare) grāmatu Snakes in Suits: When Psychopaths Go to Work.

Kā atpazīt psihopātu

www.medium.com

Fastcompany piedāvā vienkāršotu testu, kas ļauj noskaidrot, vai mums nav darīšana ar cilvēku, kuram ir tendence uz psihopātiju. (Brīdinām, ka tas nekādā mērā neļauj uzstādīt diagnozi un ir tikai vispārējam ieskatam! )

Izpildot testu, piešķir 2 punktus, ja apraksts atbilst lielā mērā, 1 – ja daļēji vai varbūt un 0 – ja pilnībā neatbilst. Starp citu, uzmanīgi lasot, pie katras īpašības varam atpazīt vienu spilgtu Latvijas psihopātu!

(Atvainojamies, ka te un turpmāk lietosim vārdu “psihopāts” vīriešu dzimtē. Zinātnieki apgalvo, ka arī sievietēm, protams, piemīt tendence uz psihopātiju, tikai salīdzinoši mazākam skaitam.)

 1. Viņš (viņa) ir izmanīgs un virspusēji šarmējošs.

Viņš ir patīkams, komunkabls, pārliecinošs un izklaidējošs. Viegli iejūtas eksperta lomā, kaut, iespējams, neko nezina par tēmu. TV vai radio intervijās mēdz eleganti izvairīties no atbildēm, nepasakot neko būtisku. Nereti pats sāk vadīt interviju. Viņš prot glaimot un apburt, stāstīt anekdotes un piedzīvojumus it kā no savas dzīves. Veikli prot iziet no divdomīgām situācijām, ar vienlīdz spožu argumentāciju spēj iestāties par pilnīgi pretējām pozīcijām.

 1. Viņam piemīt ārkārtēja pašvērtības izjūta

Augstprātīgs, dominējošs, autoritatīvs, izteikts rankists – viņš uzskata, ka uz viņu neattiecas parasto cilvēku likumi un noteikumi. Viņš rīkojas tā, it kā tieši ap viņu riņķotu pasaule. Ja gadās problēmas, viņš mēdz teikt, ka tās ir īslaicīgas, labprāt atrod kādu vainīgo.

 1. Viņš ir patoloģisks melis

Viņs ir uzbūvējis savu pagātni daudz izdevīgākā gaismā, nekā tā ir patiesībā, piemēram, cenšas izpelnīties līdzjūtību, stāstot par savu smago bērnību. Melošana viņam padodas viegli, jo viņu ne mazākajā mērā neuztrauc bailes tikt pieķertam. Viņam sagādā baudu melot, viņš pat tic tam, ko tajā brīdī saka. Ja tiek pieķerts, pat nejūtas apdraudēts, tikai mazliet pārsteigts un izvairās turpināt sarunu.

 1. Viņš ir manipulāciju meistars

Viņš lieliski izmanto cilvēkus – melojot, krāpjoties, manipulējot – lai tiktu pie sava mērķa: finansiāla, statusa, varas, seksa. Viņš prot sashēmot neatrisināmas mīklas. Spēlējot ar viņu šahu, nav izredžu uzvarēt, jo viņš nespēlē pēc noteikumiem.

 1. Viņš nejūt ne vainu, ne nožēlu

Viņš nedomā, kāds labums vai ļaunums no viņa aktivitātēm varētu būt sabiedrībai. Viņa nožēla ir liekulīga. Pat ja viņš būtu vadījis Lehman Brothers banku (kura iegrieza lielo krīzes virpuli), krāpies ar vērtspapīriem, un viņa vaina tiktu pierādīta, viņš tik un tā uzskatītu, ka kļūdas pieļāva citi, nevis viņš.

 1. Emocijas viņam ir absolūta vājuma pazīme

Viņš ir vēss, distancēts, lai gan īslaicīgi prot uzlikt teatrāli sērojošu, līdzjūtīgu masku. Viņš var apgalvot, ka ir tavs draugs, bet nekad īsti neiedziļinās; runājot par citu nelaimēm, viņa skatiens nodod, ka viņš ir tālu no līdzjūtības. Viņš ir no tiem cietajiem puišim, kas mēdz norādīt, ka ir vinnētāju un zaudētāju emocijas.

 1. Viņš ir bezjūtīgs un bezbailīgs

Viņš mēdz izsmiet, ir emocionāli un mutvārdos neželīgs pret darbiniekiem, arī draugiem, ģimenes locekļiem. Viņam ne mazākajā mērā nerūp, kas notiks ar dusmu karstumā atlaistu darbinieku. Krāpjas ar akcijām un finansu rādītājiem bez bažām, ka tadējādi viņš nodara pāri akcionāriem un darbiniekiem.

 1. Viņš neuzņemas atbildību par savām neveiksmēm, pārinodarījumiem

Viņam vienmēr ir eleganti izskaidrojumi un attaisnojumi. Pat ja izmeklēšanā tiek atrasti faktiski pierādījumi, piemēram, par krāpšanos, viņš atsakās atzīt vainu vai sadarboties.

Un tagad – patiesības mirklis ir klāt! Saskaiti punktus. Ja sanāk vairāk nekā 13 – ir ļoti, ļoti slikti; ja no 8 līdz 12 – jāsāk nopietni baidīties; ja no 5 – 7 – esi uzmanīga, ja no 1- 4 – ir viela pārdomām.

Kuri lielākie pasaules psihopāti

Kāds no vēstures pētniekiem ir teicis – pasaules vēsture ir psihopātu vēsture. Grāmatas The Wisdom Of Psychopaths – Lessons In Life From Saints, Spies And Serial Killers autors profesors Kevins Dutons ir mēģinājis apzināt šo sarakstu. Senāko laiku vēsturē tiek minēti Čingizhans, Ivans Bargais, Normandijas Viljams, Henrijs VIII (tas, kurš sievām cirta galvas), arī Elizabete I. Jaunlaiku vēsturē psihopātu vidū tiek minēta vesela puišu plejāde no Volstrītas, kas ir atzīti par 2008. gada krīzes vaininiekiem – vadošie darbinieki no tādām kompānijām kā Enron, Goldman Sachs, Lehman Brothers, AIG, JP Morgan, Freddie and Fannie, MF Global, HSBC Bank. Otrs saraksts ir ietekmīgie 20. gadsimta politiķi – Hitlers, Staļins, Rūzvelts, Vinstons Čerčils, arī Silvio Berluskoni.

Patiesībā tas ir ļoti bīstami, ka mēs nezinām, vai lēmumus par mūsu dzīvēm nepieņem psihopāts, kaut arī inteliģents. Un vēl bīstamāk, ja mēs iekļūstam spēlē, ko spēlē divi lielvaru vadītāji-psihopāti. Diemžēl nereti, cilvēku harismas, varas un panākumu apburti, mēs nepamanām šo lietu tumšo oderi – patieso psihopāta dabu. Mēdz teikt – jo spožāka persona, jo lielāka tās ēna. Kaut mums vienmēr pietiktu profesionālās un dzīves gudrības aiz vadītāja vai darbinieka spožuma saskatīt iespējamo bīstamo psihopātijas ēnu…

*Psihopātus raksturojošas negatīvās īpašības: ierobežota empātija, antisociāla uzvedība, savaldības trūkums, impulsivitāte, agresivitāte, zems riska novērtējums, hiperseksualitāte, izcilas manipulācijas spējas. Savukārt narcisi ir egomaniakāli, bet makiavellisti izceļas ar spēju manipulēt un izmantot citus, neievērojot nekādas morāles normas.

 apkopoja Iluta Skrūzkalne

5 Komentāri

 1. Ana
  11/01/2019 09:18 | Saite

  Sociopatus izaudzināt vecāki kas paši ir tādi

 2. ClieeBorse
  18/09/2018 06:22 | Saite

  Do you prefer something new? Look at this link. Only here the choice of horny for every unique guy and completely free! They are good slaves, they will and want perform everything you say !
  http://gov.shortcm.li/kings1#D9

 3. cilvēks
  16/12/2015 00:55 | Saite

  Vispār šie ir sociopāti, nevis psihopāti.

  P.S. Kāpēc Ā. Hitleram un J.Staļinam nav minēti vārdi, bet čurčilam ir?

 4. q
  22/02/2015 17:14 | Saite

  kadel ir jaraksta par slimiem cilvekiem? fuj

2 Trackbacks

 • By Būt par naktsputnu… | Monday on 17/02/2016 at 18:40

  […] Izlasi vairāk par psihopātiem šeit […]

 • […] un toksiskākais perfekcionistu paveids, viņiem visticamāk piemīt kāda daļa no tādām psihopātu raksturīgām īpašībām kā ierobežota empātija, antisociāla uzvedība, savaldības trūkums, impulsivitāte, […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!