Bizness, Izaugsme, Psiholoģija Ideāls vadītājs - vai tas ir iespējams? | www.bigstockphoto.com

Ideāls vadītājs – vai tas ir iespējams?

Tik cilvēciski ir vēlēties savā dzīvē visu labāko. Dažkārt mēs pašas sevi novedam līdz baltajām pelītēm, lai tikai būtu ideālas, un trakākais, ka tāpat meklējam ideālu arī citos cilvēkos un savstarpējās attiecībās. Īpaši aktuāli parasti ir divi ideālie prototipi – mīļotais vīrietis un vadītājs, kura pakļautībā strādājam. Kā vienā, tā otrā gadījumā mēdzam vilties, jo ideāla vietā sastopamies ar realitāti.

 

 

Jau kādu laiku atpakaļ organizāciju pētnieki ir secinājuši, ka cilvēki pamet nevis organizācijas, bet savus vadītājus. Tas liek uzdot jautājumu, kādam ir jābūt vadītājam, lai viņa vadībā darbinieki vēlētos strādāt iespējami ilgāku laiku, demonstrējot darba devējam visaugstāko sniegumu? Un vai tāds pasaulē ir atrodams?

Lieliskam vadītājam piemīt izcilas komunikācijas prasmes

Kā likums lieliski vadītāji ir ar ļoti augstām komunikācijas prasmēm visos iespējamajos līmeņos – starppersonu, rakstiskā, telefoniskā, virtuālā. Viņi komunikāciju uztver kā dabisku attiecību veidošanas instrumentu, kas palīdz sasniegt mērķus. Ja jums paveicies būt komandā, kur vadītājs demonstrē atvērtu komunikācijas stilu, tad jūs to noteikti atpazīsiet. Šādu cilvēku raksturo vēlme izrunāt problēmjautājumus, vienoties, risināt dialogu un dot atgriezenisko saiti.

Viņš spēj aizvest komandu līdz mērķim

Pētījumā, ko rudenī veica Organizāciju labklājības institūts, Latvijas darba ņēmēji nereti saviem vadītājiem pārmeta nespēju mobilizēt darbiniekus kopīgam mērķim. Ideāla vadītāja viens no raksturlielumiem ir spēja saliedēt komandu, “uzzīmēt” nākotnes vīziju, uz kuru komanda tiecas un uz to arī vadīt cilvēkus. Labam vadītājam būs svarīgi, ka komanda ir vienota, izprot viens otra uzdevumus un burtiski “elpo vienā ritmā”. Pārsvarā gadījumu ideālo vadītāju komandas tādas arī ir.

Godīgums un cieņa kā vērtība

Labs vadītājs allaž centīsies būt godīgs pret sevi un saviem darbiniekiem. Tāpat viņa vērtību sistēmā augsta vieta būs cieņai pret cilvēkiem un dažādību. Pat tad, ka komandā kāds rīkojas pretrunā viņa vīzijai par to, kā darbs jāveic vai kā procesi jāvirza, viņš ciena darbinieku atšķirīgu pieeju risinājumam. Galvenais, lai rezultāts būtu kvalitatīvs. Bet, ja tāds nebūs, tad labais vadītājs, nevis uzklups ar kritiku un pārmetumiem, bet ar cieņu un godīgi sniegs tādu atgriezenisko saiti, kas darbiniekam ļaus uzdevumu nākamā reizē paveikt labāk.

Viņš spēj vadīt gan procesus, gan cilvēkus

Labu vadītāju raksturo arī spēja vadīt procesus, projektus un cilvēkus. Tas nozīmē, ka viņš ne tikai zina, kā izvilināt no cilvēkresursa labāko potenciālu, bet arī spēj vadīt noteiktu procesu organizācijas ietvaros, piemēram, pārmaiņu vadības plānošana un ieviešana. Šī spēja pašam vadīt procesus ir ārkārtīgi svarīga no tā viedokļa, ka darbinieki redz, kā vadītājs dara lietas un cenšas sekot viņa labajam paraugam.

Viņš ir līderis

Nu jā! Šis ir ārkārtīgi svarīgs, tomēr sarežģīts punkts. Labs vadītājs paliek tikai vadītājs, ja viņš zina un prot vadīt procesus un projektus, metodiski vada arī darbiniekus, bet izpaliek mirdzums acīs, degsme, spēja panākt, ka darbinieki aizvērtām acīm viņam seko caur uguni un ūdeni. Līderis! Šī ir izcila vadītāja viena no īpašībām. Joprojām tiek lauzti šķēpi, vai par līderiem piedzimst vai izmācās, bet katrā ziņā, ja jūs savam vadītājam ticat, esat gatava sekot un redzat viņā iedvesmojošu paraugu, tad šis cilvēks ir tuvu jūsu ideālajam vadītājam.

 

Ideālā meklējumi lielā mērā ir ilūziju izdzīvošana, ka kaut kur atrodams kāds, kas atbilst mūsu izsapņotajam tēlam, tomēr vairumā gadījumu, lai, cik skumji tas neizklausītos, mēs neatrodam šo ideālu. Kāpēc? Jo tāda nav. Taču vienu gan varu apgalvot – kas vienam nav piemērots, tas otram ir ideāls. Tieši to pašu var teikt par vadītājiem. Viens darbinieks var būt sajūsmā par savu vadītāju, bet otrs ārprātā. Tāpēc mūžīgs paliks jautājums par ideālo vadītāju. Tieši tāpat kā nebeidzami var runāt par to, kāds ir ideāls darbinieks.

Raksta autore – Ieva Kukule, Organizāciju labklājības institūta vadītāja

3 Komentāri

  1. Vārds
    14/01/2015 09:30 | Saite

    Ir, ir ideāli vadītāji. Esmu tādu sastapusi. Mēs viņu saucām par Pasaulē labāko priekšnieku. Un viņš atbilsts visiem šeit aprakstītajiem kritērijiem. Un ir tāds joprojām!

  2. Vita
    13/01/2015 15:41 | Saite

    Diemžēl dzīvē šādi vadītāji ir uz pirkstiem saskaitāmi

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!