Izaugsme, Nauda Gudri finanšu lēmumi katrā tavā desmitgadē | Monday www.bigstockphoto.com

Gudri finanšu lēmumi katrā desmitgadē

Katrā dzīves desmitgadē mums jāpieņem lēmumi, kas palīdz nākamo desmitgadi aizvadīt harmoniskāk un laimīgāk. Finansiste Ilze Jurkāne, apkopojot savu dzīves pieredzi, dalās padomos par saviem gudrajiem finansu lēmumiem.

Ilze Jurkāne ir strādājusi tādās Amerikas bankās kā Citibank un Bank of America, kurā bija bankas vēsturē gados jaunākā Senior viceprezidente. 1991. gadā viņa pārcēlās uz Latviju, iniciēja un piedalījās banku maksājumu karšu un bankomātu ieviešanā. Šobrīd viņa vairāk pazīstama kā Latvijas mūsdienu garšu patronese, gardēde un eksperte, pavārgrāmatas Dzīves garša autore.

ilze_jurkane

Ilze saka – lai būtu veiksmīgs finansēs, patiesībā par tām jadomā jau pirmajā bērna desmitgadē. Ja vecāki ieliks labus pamatus, bērnam būs vieglāk visā turpmākajā dzīvē vadīt savu finanšu saimniecību. Lietas, kas jāiemāca vecākiem ģimenē – izvirzīt mērķi, kuram nauda ir vajadzīga, krāt naudu, un dalīties ar naudu.

No 20  līdz 30 gadiem – apzini pasauli un savu vietu tajā

Ceļo. Kamēr vēl studē, centies paceļot pa pasauli, jo tas iedot milzīgu pašapziņu. Kad pabeidzu universitāti, man vecāki uzdāvināja divu mēnešu ceļojumu pa Eiropu. Tas bija lēts ceļojums tādā izpratnē, ka mēs ar draudzeni ceļojām ar vilcieniem un stopiem, bet vērtīgs tajā ziņā, ka es tik daudz ko redzēju un iepazinu.

Ieguldi savā profesionālajā zīmolā. Ja vien vari, atrodi darbu, kas tev aizrauj, kurā tu vari izpausties, pierādīt sevi un mēģināt sasniegt to, ko citi uzskata par neiespējamu. Noteikti ieguldi ļoti labā izglītībā, arī maģistra grādā. Man tā arī neizdevās iegūt maģistra grādu. Kaut arī biju sekmīgi iestājusies labā universitātē, nācās izšķirties par prioritātēm – darbs vai vēl viens grāds. Tagad, atskatoties atpakaļ un vērtējot, vai toreiz pieņēmu pareizo lēmumu, pārliecinoši saku “jā”, jo pieredze Citibank man atsvēra pat divus maģistrus! Profesionāli augu ļoti ātri, man bija galvu reibinoša karjera, saņēmu algas pielikumu ik pēc sešiem mēnešiem. Mans CV jau agros gados atvēra tādas karjeras un profesionālās pazīšanās durvis, ko droši vien grāds tik ātri nepavērtu.  Šajā laikā starp divdesmit un trīsdesmit tev ir jābūvē kompetence. Tā ir daļa no tava personiskā zīmola. Tā ir ne vien laba izglītība, piedalīšanās semināros, konferencēs, bet arī tavas publikācijas. Tā veidojas tava profesionāla atpazīstamība un aug tava pašvērtība, jo tikai caur savu darbu tu jūties droši un pārliecināti. Un to citi ievēro.

Iegādājies savu pirmo īpašumu. Šī ir viena no manām finansu nožēlām, ka laikus -savos divdesmit – nenopirku īpašumu, bet īrēju. Pirmo māju nopirku tikai 32 gados. Toreiz strādāju pa 14 stundām dienā gan Ņujorkā, gan Kalifornijā, biju ļoti aizrāvusies ar karjeru, un man likās, kas tur liels – es taču mājas tikai pārguļu. Taču nauda, kas iztērēta mājokļa īrēšanai, ir vējā aizmesta nauda, un tā nav maza nauda. Tas var būt mazs dzīvoklītis tev vienai, kuru nākamajā desmitgadē varēsi samainīt, pārdot, lai iegādātos ko labāku, vienu līmeni augstāku. Turklāt, kamēr esi vēl jauna, tev nav tik daudz finansu saistību, kā būs tad, kad izveidosies ģimene.

Sāc ieguldīt dzīvības apdrošināšanā. Vēlajos divdesmit sāc uzkrāt dzīvības apdrošināšanā. Un, kad tev būs ģimene, dzīvības apdrošināšana jau būs rutīna un iekrājums. Tās ir tavas rūpes par saviem mīļajiem, jo dod drošības spilvenu pārējiem.

No 30  līdz 40 gadiem – ieguldi labās lietās un nākotnē

Ieguldi pensiju fondos, akcijās. Man nekad nav veicies ar akcijām, jo, visticamāk, neesmu pietiekami rūpīgi sekojusi līdzi, ko brokeris dara ar manu naudu. Bet, ja tev ir laiks un interese, vari sākt tieši šajā vecumā. Pensiju fondi ir obligāts ieguldījums, ja gribi dzīvot komfortablu dzīvi arī pēc aktīvās strādāšanas. Un tā var būt lieliska dāvana arī taviem bērniem – spēja pašai parūpēties par sevi

Nopērc labu īpašumu. Savu jaunības dzīvoklīti nomaini pret labāku. Skaties uz šo pirkumu kā investīciju. Mans ieteikums – pērc mājokli labā rajonā, bet nepērc pašu labāko piedāvājumu, jo tas nenesīs tava īpašuma vērtības pieaugumu.

Ieguldi labās lietās, kas tevi reklamē. Pērc labas drēbes, kvalitatīvas rotas, kļūsti izvēlīga ēdienā. Es vienmēr esmu pirkusi tikai tādu apģērbu, kam redzu ilgtermiņa labumu. Ja man saka – šito lietu noteikti janopērk tāpēc, ka tāda ir modes aktualitāte, tā man ir zīme, ka tieši to nevajag pirkt! Kad biju Assistant viceprezidente Citibank, mans boss teica – es gribu, lai tu velc tikai kostīmus, es gribu, lai tu izskaties kā viceprezidente, jo tad tu arī daudz ātrāk kļūsi par viceprezidentu. Valkājot drēbes, kas ir vienu līmeni augstāk par tavu patreizējo, tu sevi prezentē augstāk, nekā rakstīts vizītkartē. Citybank iemācījos – katru dienu jābūt ģērbtai tā, it kā tev būtu jātiekas ar prezidentu, jo tu nekad nezini, kā diena pavērsies un ko tā var nest. Esi gatava savai iespējai katru brīdi. Nekad nevilku bikses vai casual apģērbu, devu priekšroku lietišķām kleitām, kas ir gan ērtas, gan sievišķīgas.

Ēšana ir ne vien bauda, bet arī tava vizītkarte, daļa no tava zīmola. Tas, kur tu vedīsi pusdienās savus biznesa partnerus, liecinās par tavu kvalitātes līmeni. Tāpēc esi lietas kursā par labām vietām, izvirzi sev mērķi – nobaudīt jaunu restorānu reizi menēsī. Tā tev būs 12 jaunas, labas, sajūtās balstītas pieredzes katru gadu

No 40 līdz 50 gadiem – atrodi vēl kādu ienākumu avotu

Atver noguldījumu kontus saviem bērniem – vienu, piemēram, kā savu dāvanu nākotnes izglītbai, otru kā bērna paša krājkasīti, kuru viņš veido no savas dāvinātās, atlicinātās vai noplenītās naudas. Veicini bērna interesi par naudas augšanu un krāšanu kādam mērķim.

Atrodi vēl kādu papildus ienākumu avotu. Nopērc vēl vienu īpašumu, kuru vari izīrēt. Ir labi, ja šajā vecumā var pievērsties savam biznesam. Izlemiet ģimenē – kurš iet uz biznesu un kurš paliek profesionālajā karjerā, tādējādi līdzsvarojot riskus. Redzu Latvijā daudzas sievietes, kuras, audzinot bērnus, paralēli pievēršas saviem hobijiem kā biznesam. Šis man liekas ļoti labs modelis – izkopt savu meistarību, darīt darbu, kuru mīli un vēl nopelnīt. Turklāt šie biznesi parasti nav orientēti uz ātru un lielu peļņu (kā Latvijā pieņemts), tie ir ilgtermiņa  un sirds projekti.

Ieguldi labās gleznās. Kad pārcēlos uz Latviju, man bija 39 gadi, un mēs ar vīru (toreiz politiķi Jāni Jurkānu) sākām katru gadu pirkt pa vienai labai gleznai. Tagad mums jau ir lieliska un vērtīga kolekcija

No 50 līdz 60 gadiem – baudi un dalies tajā, kas tev ir

Dalies. Šajā vecumā radās mans moto – piedalies un padalies. Tu esi jau daudz sasniegusi, nu laiks dot atpakaļ. Kaut vai sīkumos, piemēram, neatsaki tikšanos, profesionālo palīdzību un padomu. Katra tikšanās un atbalsts var izvērsties ne vien par skaistu mirkli, bet arī vērtīgu  investīciju. Ziedo naudu un laiku labām idejām

Ceļo, uzlabo īpašumus, rīko balles. Šajā vecumā es daudz ceļoju un ieguldīju mūsu īpašumos, uzlaboju tos, pirku lietas, kas mani iepriecināja – traukus, mājlietas. Mēs ar vīru rīkojām daudz un milzīgas balles gan pilsētā, gan lauku mājās.

Attīsti vēl kādu meistarību. Ēdienu gatavošana bija mans prieks jau no jaunības dienām, kad mamma un krustmātes mācīja man šo prasmi. Ap piecdesmit man parādījās vairāk laika, lai šo prieku attīstītu vēl augstākā līmenī. Ceļojot es iepazinu citu tautu ēšanas kultūras, eksperimentēju un radīju savu skatījumu uz ēdienu, ko ieliku grāmatā. Tuvāk pie sešdesmit es sāku gleznot, atradu sev tuvu plenēru pie draugiem Mazajā Mežotnes pilī, uz kuru katru gadu tagad braucu un mācos. Pilnveidojos porcelāna apgleznošanā, kuru pēc tam dāvinu saviem tuvajiem cilvēkiem

Pēc 60 gadiem – novērtē to, kas tev ir

Pārskati savus pensiju ieguldījumus un novērtē, ko vari atļauties. Man ir pensiju fonds Amerikā un Latvijā, es jūtos droša un priecājos par to, kas man ir. Esmu atsākusi spēlēt golfu, vingroju, joprojām daudz ceļoju, esmu Laikmetīgās mākslas centra KIM? padomē. Joprojām mani iepriecina māksla, teātris, opera, mūzika, dibinu pazīšanos ar gados jauniem cilvēkiem. Un piedzīvoju tādus skaistus pārsteigumus  kā televīzijas projekts Mūsdienu Latvijas garša!

Atbrīvojies no liekā. Tagad, pārskatot savu mantību, man tās liekas par daudz – mantotās, dāvinātas un pirktās lietas es sāku tās atdāvināt tālāk. Nepērku vairs savus mīļos traukus. Sākam pārdomāt, vai mums vairs vajag mūsu skaisto lauku īpašumu, iespējams, mēs to pārdosim, jo tik ļoti vairs uz turieni nevelk, arī balles vairs tā nekārojas. Izjūtas mainās, jo visa kā ir gana…

DNB bankas komentārs:

„Pētījumu centra „SKDS” nesen veiktā aptauja liecina, ka patlaban katrs trešais Latvijas iedzīvotājs dzīvo radiniekiem piederošā vai īrētā īpašumā, lai arī vairāk nekā 90% aptaujāto vēlētos savu privāto mājokli. Tajā pašā laikā gandrīz puse (46%) aptaujāto min, ka regulārie īres maksājumi bieži vien ir augstāki par ikmēneša kredītmaksājumiem. Reaģējot uz šo aktuālo problēmu, tapis viens no būtiskākajiem DNB bankas „Ģimenes programmas” atbalsta virzieniem – nekustamā īpašuma nomaksas risinājums „Īres vietā pirmā iemaksa”. Mūsu piedāvātā mājokļa iegādes modeļa priekšrocība ir ne tikai tas, ka netiek veltīgi „zaudēta” īres maksa un laikā, kamēr tiek uzkrāts pirmajai iemaksai, ir iespēja jau dzīvot iekārotajā īpašumā. Tā ir arī iespēja pārliecināties, vai izvēlētais īpašums un plānotais kredīta maksājums ir piemērots,” saka DNB bankas Produktu attīstības pārvaldes vadītāja Jūlija Pauča.

 

Raksta pirmpublikācija 2013. gada 10. oktobrī

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

4 Komentāri

 1. Vārds
  26/05/2015 09:34 | Saite

  ļoti jauks raksts! paldies!

 2. Vārds
  28/10/2014 15:31 | Saite

  Raksti savu komentāru šeit ..

 3. Vārds
  28/10/2014 06:33 | Saite

  Ļoti iedvesmojoši! Ilze ir lielisks paraugs, uz ko tiekties!

 4. Jolanta
  16/10/2013 07:39 | Saite

  Paldies, Jurkānes k-dzei . Cilvēks briljants – daudzšķautņains ar brīnišķīgu mirdzumu ! Iedvesma !

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!