Attiecības, Iedvesmai | Monday, fotoo -www.bigstockphoto.com

Draudzības paradokss

Nereti Facebook un Instagram tiek vainoti par to, ka tie mums liek justies mazāk laimīgiem, veiksmīgiem, varošiem nekā mūsu virtuālie draugi. Nu, lūk, sliktā ziņa ir tāda, ka sociālajiem tīkliem savā ziņā ir taisnība – jā, mūsu draugi ir veiksmīgāki, bagātāki un foršāki pa mums! Nevar būt! Taču zinātne saka – tā ir patiesība par gandrīz par katru no mums! Bet šis nežēlīgais secinājums ir patiess tikai statistiski vidējam cilvēkam, un vairumam cilvēku patiesi ir maz draugu un nekādas lielas bagātības arī viņam nav. Šim patiesības mirklim ir savs vārds – draudzības paradokss. Pirmo reizi šo fenomenu novēroja un jēdzienu lietoja amerikāņu sociologs Skots Felds 1991. gadā (State University of New York), analizējot reālas sociālas draudzības saites. Viņam tas bija tikai matemātisks un spēļu teorijas secinājums par sociālajiem tīklojumiem, kuros dzīvo indivīds. Vēlāk šo fenomenu ar daudz lielāku izlasi apstiprināja Facebook un Twiter lietotāju pētnieki jau virtuālājā sociālajā vidē. Tas ir balstīts uz faktu, ka visticamāk būšu draugs kādam, kuram ir vairāk draugu kā man, nevis mazāk kā man. Jo lielāka ir varbūtība, ka tu vienmēr būsi draugs vairāk populāram cilvēkam nekā mazāk populāram. Pie tam interesants ir pieņēmums, ka ekstravertiem cilvēkiem ir daudz vairāk draugu kā introvertiem, arī ekstraverti domā, ka viņiem ir daudz vairāk draugi. Tādējādi sociālie tīkli tiecas būt pārpildīti ar ekstravertiem, un savukārt introverti tajos ir nepietiekami pārstāvēti

Lsi noskaidrotu, cik patiesībā tev ir draugu, veiksim mazliet nenopietnu eksperimentu. Ieturi kafijas pauzi un saskaiti visus savus draugus, ne tikai pašus, pašus labākos draugus, bet visus, kurus tur varētu uzskatīt par draugiem, arī Facebook draugus un pasaulē izkaisītos draugus. Darīts! Un tagad izdali ar divi. Un tas būs īstais cipars. Diemžēl mēs esam neprašas novērtēt, kuri ir mūsu draugi. Tā zinātne apbēdina un saka – daudzi, kurus es it kā uzskatu par saviem draugiem, par mani tā nebūt nedomā. Izrādās maldīgs ir pieņēmums un gaidas, ka , ja kādu uzskatu pa savu draugu, tad viņš vai viņa pret mani jutīs tādas pat jūtas. Gribētos gan – taču pētījumi rāda, vairums gan jebkurās draudzības attiecībās to sagaida. Nē, tik traki jau nav, patiesības labad jāsaka, ka ir izņēmumi – ir, protams, draudzības, kas abos virzienos ir vienādi stipras, un zinātniski pamatots, ka 53% gadījumos tavas draudzības gaidas ir attaisnotas, apstiprinātas un reālas. Taču, kur paliek atlikušie 47% draudzību? Arī par to zinātnei ir viedoklis. Tā saka, ka cilvēki, kuri nespēj adekvāti novērtēt draudzības saišu atgriezeniskumu, vienkārši nespēj atteikties no sava paštēla, kurā ietilpst daudz un, jo labāk – ievērojami vai ietekmīgi, draugu.

Taču šādi atklājumi netiek veikti lai, mūs, vidējos cilvēkus skumdinātu. Izmanotojot šo zinātniski pieradīto fenomenu, zinātnieki vēlas prognozēt visdažādākos un negaidītākos notikumu scenārijus. Tā, lai, piemēram, palaistu virtuālo vīrusu, atliek vien identificēt tos, kuriem ir visvairāk draugu un ielaist vīrusu tur! Bet šo fenomenu var izmantot arī labiem darbiem – sekojot, esot tīklos saitsīti ar populārajiem cilvēkiem, mēs ātrāk iegūstam jaunumus par katastrofām, slimībām un tādējādi varam atrāk sevi pasargāt.

Dzīves un sirds gudrā dzejniece Anais Nina par draugiem ir teikusi skaistus vārdus – katrs draugs atspoguļo pasauli mūsos, pat to pasauli, kas, iespējams nav dzimusi pirms draugi nav atnākuši, un tikai mūsu satikšanās radīs šo jauno pasauli mūsos. Tad nu šodien ir piemērots brīdis ievilkt dziļi elpu, paskatīties uz sevi spogulī, un atkārtot mantru – draugu lietās galvenais ir kvalitāte, ne kvantitāte! Un rūpēties un biežāk satikties ar tiem draugiem, kuri atver kādu pasauli mūsos!

Un te mazliet jocīgi citāti par draudzību

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!