Izaugsme, Noderīgi, Psiholoģija bigstock-Molestation-at-work-concept-M-13024670 | Monday Avots bigstockphoto.com

Bīstamās spēles – dienesta romāni

Patiesībā tās ir bīstamas tikai tad, ja nezina vai neievēro spēles noteikumus. Monday apkopoja svarīgākos.

Dārgi maksā

Pirms diviem mēnešiem, jūnija vidū, masu mediji ziņoja, ka pēc vērienīgas pretkorupcijas operācijas no amata atkāpies Čehijas premjerministrs Petrs Nečass. Viens no iemesliem – Čehijas prokuratūra bija uzrādījusi apsūdzības par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu premjera biroja vadītājai Janai Nadjovai. Viņai ar Nečasu bija plaši zināms dienesta romāns. Iespējams, pēc Bila Klintona un Baltā nama praktikantes Monikas Levinskas divdomīgā sakara šis ir nākamais gadījums, kad dienesta romāns kādam ir maksājis (vai gandrīz maksājis) valsts vadītāja amatu. Vai dienesta romāniem tiešām ir tik neizbēgami bēdīgas sekas?

            Protams, nē. Tomēr neapšaubāmi – romantisks sakars darbavietā ir zināma riska zona, sava veida pārbaudījums gan jūtām, gan profesionalitātei. Bet varbūt vienkārši – personības briedumam?

            Kur problēma?

                No dienesta romāniem nevarētu izvairīties, pat ja tos aizliegtu ar likumu – pat Blaumanis teicis, ka „žogam, ko prāts uzceļ, jūtas viegli kāpj pāri”. Turklāt darbs mūsu dzīvē ieņem gana lielu vietu un mēs tajā pavadām pietiekami daudz laika, lai laiku pa laikam tajā uzdzirkstītu gan viegls flirts, gan nopietnākas jūtas. Kopīgi projekti, papildstundas vakaros, izbraukuma breinstormingi, korporatīvās sporta spēles un organizāciju ballītes – tas viss vieno un tuvina, un dažbrīd pat ļoti… Organizāciju, kurās valdītu nerakstīts kodekss „darbā – nekādu romānu”, paliek aizvien mazāk, tomēr, sākot strādāt jaunā darbavietā, būtu vēlams neuzkrītoši noskaidrot, kā te pret to visu izturas. Parasti nevienam nav iebildumu, ja rodas romantisks sakars starp divu dažādu departamentu darbiniekiem apmēram līdzvērtīgās pozīcijās, bet romāns starp priekšnieku un padoto vai vienā nelielā nodaļā strādājošajiem vairs netiek uztverts tikpat nevainīgi.

Problēmas rodas tad, kad pārklājas un sajūk sociālās un privātās lomas

Teiksim, vadītāja un viņas PR konsultants tīri profesionālā jomā ir viena sociālā hierarhija, bet mīļākā un mīļākais – pavisam cita. Kādu hierarhiju tās veido pārklājoties? Piemēram, rodas vairāk vai mazāk pamatots uztraukums par to, kas tad īsti vada organizāciju pēc būtības, nevis pēc amata. Vai vadītāja netiek konsultēta par daudz, vai nav kļuvusi pret konsultanta padomiem nekritiska? No otras puses – vai, piemēram, PR speciālista ņemšana līdzi biznesa braucienā uz Dubaju ir nepieciešamība vai iespēja kopā lieliski pavadīt laiku uz firmas rēķina? Tas ir tikai viens piemērs, kas liecina, cik slidens ir ledus dienesta romānu laukumā un kāpēc slidotāju pārim tiek pievērsta pastiprināta uzmanība.

            Jā un nē

            Raugoties no darbinieku viedokļa, romānam darbavietā ir savi plusi un savi mīnusi. Vispirms uzskaitīsim plusus.

  • Darbā diezgan ātri var iepazīt cilvēka patieso dabu, saprast, kāds viņš īsti ir. Klubos vai ballītēs mēs tomēr vispirms parādām savu spožāko, jautrāko, interesantāko pusi un līdz patiesībai dažkārt ejams ceļš daudzu randiņu garumā. Arī darbā mēs nestaigājam gluži iešļūcenēs un ruļļiem matos, tomēr te mūs redz gan nogurušus, gan dusmīgus, zina, cik čakli strādājam un kā izskatāmies arī bez perfekta grima.
  • Simpātija darbavietā padara darbu par svētkiem – vairs nekas nav par grūtu, adrenalīns mutuļo, idejas dzimst!
  • Otram nav jāskaidro vēlas vakara stundas pie projekta vai cita specifika. Viņš tepat strādā, visu tāpat zina un redz.

Bet ir arī mīnusi.

  • Jūs esat uzmanības centrā. Katrs solis – vismaz sākumā – tiek ievērots un apspriests. Ja kādam no pāra jau bijis sakars tepat, šajā darbavietā, tas ir iemesls jo rūpīgai salīdzināšanai un izvērtēšanai.
  • Dienesta romāns, kurā kāds no pāra ir aizņemts, ir vispār zem palielināmā stikla un var pat sagraut karjeru. Tā gandrīz notika ar Krēslas zvaigzni Kristenu Stjuarti un režisoru Rupertu Sandersu, kuru romāns izveidojās, filmējot Sniegbaltīti un mednieku. Stjaurte gandrīz izjauca režisora ģimeni un gandrīz sagrāva savu karjeru.
  • Ja romāns izjūk, diemžēl tik un tā jāturpina strādāt kopā ar bijušo. Vienalga, vai esi aizgājusi pati vai pamesta, tas sākumā nav ne viegli, ne patīkami.

Trīs svarīgi likumi, ka jāatceras pārim ar dienesta romānu

  • Zelta likums – lai kāda būtu jūsu mīla vai kāds strīds noticis, kolēģi nedrīkst jūsu attiecību dēļ justies neērti! Gan skūpstiem, gan attiecību noskaidrošanai nav vietas kolēģu redzes laukā.
  • Neslēpt attiecības. Ja reiz tas ir noticis – tātad noticis. Ja attiecības tiek slēptas, var padomāt, ka tam ir kādi zemteksti vai īpaši iemesli. Rodas baumas, bet šajā gadījumā tās nav veselīga kolektīva pazīme.
  • Uzmanīties no seksuālās uzmākšanās riskiem. Lai gan juridiskā ziņā pie mums tas vēl nav tik aktuāli kā Amerikā, te jāraugās plašāk. Vai romānu tiešām vada tikai savstarpēja vilkme un jūtas? Ja partneri atrodas savstarpējā subordinācijā, vai sakars ir absolūti brīvprātīgs? Vai neviens nejūtas neviļus piespiests uz to? Tie ir jautājumi, kas kāda konflikta brīdī var ņemt un uzpeldēt.

Taču nobeigumā – kāds iedvesmojošs fakts. Aprēķināts, ka gada laikā visā pasaulē darbavietās iepazīstas apmēram desmit miljoni pāru. Daudz, vai ne?

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!