Izaugsme, Promo | Monday Avots: www.flikr.com

Vai es deru darbam? Nē – vai tas der man!

10 SVARĪGI JAUTĀJUMI, KO UZDOT DARBA DEVĒJAM, PIRMS PIEŅEM JAUNU DARBA PIEDĀVĀJUMU

Aizrāvušies ar sevis pārdošanu darba intervijās, mēs nereti aizmirstam galveno – vai šī kompānija derēs tieši man, vai atbildīs manām vērtībām un profesionālajām spējām. Uzdodot pārdomātus jautājumus potenciālajam darba devējam, tu arī sūtīsi signālus, ka esi sagatavojusies un motivēta darīt šo darbu

Nesen pārlasīju Hermana Heses grāmatu Sidharta. Uz darba devēja jautājumu, ko māki darīt, jauns mūks, kurš gribēja atgriezties pasaulīgajā dzīvē, atbildēja: „Domāt, gavēt un gaidīt“. Potenciālais darba devējs iesaucās – un tas ir viss?! Uz ko Sidharta atbildēja viedi: „Ja es nemācētu gavēt, es nevarētu gaidīt, un man būtu jāpieņem jebkurš pirmais darbs, kuru es varbūt nemaz negribētu darīt“. Varbūt šis citāts laikā, kad liekas ļoti vilinoši pieņemt jebkuru darbu, šķiet nevietā. It sevišķi, ja esi tikko beidzis savu pirmo augstskolu vai ilgi bijis bez darba. Tomēr neaizmirsti, ka tikai tādā darba vietā un tādā amatā, kur jutīsies emocionāli iederīgs, varēsi strādāt ar atdevi un prieku. Un, ja tu apzināti veido savu profesionālo vēsturi, izvēlies darba vietas, kurās saredzi profesionālo jēgu un piepildījumu.  Kur plāno strādāt ilgāk par gadu un darīsi to ar prieku.

Esmu gana daudz vadījusi darba intervijas, tāpēc šoreiz tas būs mans, darba devējas ieteikums. Darba intervijās bieži izrādās, ka vienīgie jautājumi, kas interesē pašu pretendentu, ir par darba algu, laiku un papildus labumiem. Tikai ar šiem jautājumiem nepietiks, lai sevi labi pārdotu. Darba intervija ir divvirzienu saruna. Un galu galā – tev vienmēr pieder pēdējais vārds, vai tu pieņemsi šo piedāvājumu vai nē.

Te, lūk noderīgi un gudri jautājumi, ko vari uzdot potenciālajam darba devējam. Un nebūt nav jāgaida laipns piedāvājums intervijas beigās: “Mums ir mazliet atlicis laika, vai jums ir kādi jautājumi?“. Pirms sākat sarunu, vari pajautāt, vai tu drīkstēsi savus jautājumus uzdot arī intervijas gaitā. Atbilde liecinās, cik demokrātisks stils, cik atvērta un radošumu veicinoša atmosfēra valda uzņēmumā.

1. Kādi ir jūsu uzņēmuma sasnieguma mērījumu indikatoru Top 3 (ja pretendē uz vietu, kur vari ietekmēt sasniegumus)?

2. Ko jūs sagaidāt, lai šī amata pildītājs sasniegtu nākamo 6 mēnešu laikā?

3. Kā jūsu organizācija definē panākumus (tieši šajā amatā un vispār), un kā tie tiek mērīti?

4. Kādas var būt barjeras, šķēršļi, lai sasniegtu rezultātus (šajā amatā, ja pretendē uz zemāku amatu, vai arī kompānijas mērogā – ja pretendē uz vidēja vai augsta līmeņa amatu)?

5. Kāds cilvēks, jūsuprāt, vislabāk spētu pildīt šī amata pienākumus?

6. Kā jūs aprakstītu savas organizācijas kultūru? (Daudziem pirmajos sešos mēnešos neveicas ne tāpēc, ka viņi kļūdītos vai slinkotu, bet tieši tāpēc, ka nesaskan uzņēmuma un darbinieka izpratne par vērtībām.);

7. Vai šeit reizēm būtu iespējams strādāt arī virtuāli? (Protams, šis jautājums skaidri signalizēs, ka esi par dzīves un darba līdzsvara saglabāšanu – tas var nepatikt darba devējam un līdz ar to darbu vari arī nedabūt);

8. Vai organizācijā pastāv stingri standarti, metodes, rāmji, pēc kuriem jāstrādā, vai arī katrs veic uzticēto darbu pēc saviem profesionālajiem ieskatiem? Vai darbs un laiks tiek stingri reglamentēts un uzskaitīts? Kādas ir amata atbalsta tehnoloģijas un programmas?

9. Kurā vadības struktūras posmā atrodas potenciālā vakance, cik darbinieku ir šajā līmenī un cik ir tiešo vadītāju? Ar kuriem departamentiem vairāk jāsastrādājas? Kādas ir novērtēšanas formas vai principi? Vai kompānijā ir iespējas mācīties, virzīties pa karjeras vertikāli vai horizontāli?

10. Vai ir paredzēts mentoringa laiks vai darba ievades programma, vai arī darba devējs paļaujas, ka jaunais darbinieks pats spēs veikt visus pienākumus uzreiz. Palūdz, lai ļauj iepazīties ar darba aprakstu. Ja darba apraksts ir visai aptuvens vai nav uzrakstīts, tad rēķinies, ka būs daudz neskaidrību un improvizācijas.  Tā ir daļa no sagaidāmās organizācijas kultūras. Daudzas kompānijas pieņem darbā jaunu darbinieku, tā sakot, iemetot upē un – mācies izpeldēt. Protams, daudziem nav laika un resursu, lai ar tevi nodarbotos, bet tas jāzina laikus – lai nav tā, ka tev iedot krēlsu, galdu, PC, un pašai jāizdomā, ko darīt. Tāpēc jau sākumā būtu jāzina, cik ātri no tevis gaida rezultātus un vai sagaidāms atbalsts.

Protams, tu vari izvēlēties iespēju paklusēt un neuzdodot nevienu no šiem jautājumiem. Jo būs darba vietas, kur intervētāji izrādīs acīmredzamu neapmierinātību ar tavu aktivitāti. Un tad jau puslīdz droši, ka tu darbu nedabūsi. Savukārt, ja būsi paklusējusi un darbu tomēr dabūjusi, tad, iespējams, pārbaudes mēnešu laikā sapratīsi – nē, šī vieta īsti nav man, bet pastrādāšu, kamēr atradīšu ko labāku. Taču zini – arī to pamanīs, ka tu šeit nestrādā ar interesi vai esi jau domās prom, citas vietas meklējumos.

Tāpēc labāk cieni savu un darba devēju laiku un mēģini jau darba intervijas laikā noskaidrot, vai šī organizācija atbildīs tavām vērtībām un profesionālām gaidām. Un, droši vien kādu reizi, izejot pa potenciāla darba devēja biroja durvīm, tev vajadzētu iesaukties: “Wow, es gribu te strādāt, jo tā ir mana īstā kompānija – man patīk, kā viņi domā par biznesu, kā vērtē savus cilvēkus vai organizē darbu”.

One Komentārs

  1. KlausSew
    08/06/2022 19:28 | Saite

One Trackback

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!