Kafijas pauze Visvērtīgākā emocija | foto - www.nationalgeographic.com

Visvērtīgākā emocija

Berklija universitātes zinātnieki atklājuši pašu vērtīgāko emociju mūsu veselībai. Viņi konstatēja, ka izbaudot labās emocijas- prieku, līdzjušanu, mīlestību, mūsu organismā samazinās viela, kas izraisa iekaisumus. Bet viena emocija šajā ziņā ir daudz parāka pār citām. Un tā ir bijība. Brīnuma pārsteigums.

Daudziem liekas, ka tā ir reti sastopama emocija, bet gluži tā nav – pētnieki arī konstatēja, ka bijību varam izjust līdz pat trim reizēm nedēļā, un visbiežāk tā rodas, kad klausāmies izcilu mūziku, izlasām vērtīgu grāmatu, baudām teātri vai iegrimstam gleznu vērošanā, vai vērojot saulrietu, līdzi jūtot mīļākajai sporta komandai, vērojot savu bērnu spēlējoties, uzstājoties, vai viņam sasniedzot kādu no mazajiem ikdienas panākumiem, un tā ir iespējama pat klausoties politiskās debates, ja jūsu vērtības saskan ar kāda politiķa vērtībām.

Kas tad ir bijība? Kā to definē zinātnieki? Pārsteidzoši, arī stingrie zinātnieki to formulē radoši – tā ir sajūta, kas paceļ tevi ārā no ikdienības, jebkas, kas tevi iedvesmo. Vai arī tā – bijība ir viena no augstākajām pieredzēm, ko cilvēks var piedzīvot, kas dod sajūtu, ka dzīve ir tā vērta, lai to izdzīvotu, ka cilvēks ir bezgalīgs tajā, ko viņš spēj radīt, bet savukārt laiks, kas mums dots, ir tik ierobežots (britu biologa Ričarda Davkinsa formulējums grāmatā Unweaving the Rainbow: Science, Delusion and the Appetite for Wonder)

Un lai vieglāk būtu noķert bijības sajūtu, seko Einšteina gudrībai  – ir tikai divi veidi, ka dzīvot šo dzīvi. Viena – pieņemot, ka nav nekādu brīnumu, otra – ka viss ir brīnums.

Ja gribi šodien piedzīvot kaut ko līdzīgu bijības sajūtai, noskaties šo video

Vai apmeklē National Geographic radīto vietni Phenomena

Avots šeit

One Komentārs

  1. Astra
    28/05/2015 09:36 | Saite

    Klausoties skrien “skudriņas”.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!