Iedvesmai, Personība studioimagine_anda-8 | Monday, foto no personīgā arhīva Foto no personiskā arhīva - Anda Čaksa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja

Atļauties gribēt visu…

Viņa nomainīja savu darbu pret citu – mazāk apmaksātu, toties ar izaicinājumiem un misiju. Monday iepazīstina – Anda Čakša, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja. 

Kas es esmu?

Monday: Kā tu definētu šobrīd savu statusu, lomu – kas tu esi?

Anda Čaksa: Ironiskā atbilde – ceļazīme, vaduguns! Tas, ko es daru – mēģinu vadīt, iesaistīt un motivēt cilvēkus, lai sasniegtu mērķus. Atrodu kopsaucēju, kas dažādiem cilvēkiem manā komandā ļautu ātrāk nonākt pie kopīga rezultāta. Šeit mēs esam kā pilsēta pilsētā, kurā tiek uzraudzītas un vadītas visas dzīvības funkcijas, sākot no ēdināšanas, veļas, apsardzes, IT, finansēm un protams, ārstēšana un aprūpe.

 Monday: Vai jūties ietekmīga?

Anda: Vispār medicīnā varas hierarhija ir stipra, krēslam ir svars. Tev vienlaikus jābūt stipram un visu laiku jābūt arī saskarē ar zemi. Galvenais, nepārvērtēt sava krēsla svarīgumu – visu laiku atcerēties, ka pilnvaras ir dotas uz noteiktu laiku.

Monday: Tu esi atgriezusies medicīnā pēc vairākiem gadiem biznesā – lai arī saistītā ar medicīnu. Vai mediķis vispār var aiziet no medicīnas?

Anda: Tagad šajā amatā gan īsti neesmu mediķis, vairāk funkcionārs, administrators un attīstītājs vienā personā. Es tā īsti nekad neesmu bijusi prom no medicīnas. Tiesa, tikai pirmos darba gadus biju 100% ārsts, kad strādāju reanimācijā par pediatri. Tad sāku paralēli strādāt farmācijas kompānijā. Kādā brīdī bija jāizšķiras – vai nu, vai nu. Priekšroku devu farmācijai. Sapratu, ka man nepieciešamas zināšanas vadībā un iestājos veselības vadības maģistros. Pēc kāda laika nonācu vairāk ar skaistuma saistītā jomā, kompānijā Allergan – biju  Baltijas reģiona vadītāja. Pēc tās atkal atgriezos medicīnā – ieguvu psihoterapeita kvalifikāciju un sāku praktizēt paralēli biznesa vadībai.

Kalpošana

M: Tagad esi piekritusi strādāt par uz pusi mazāku algu. Kāpēc?

Anda: Ārstiem laikam tas ir tāds mūžīgais dvēseles sauciens – atdot sevi. Man tā ir drīzāk misijas apziņa, vēlme izdarīt savai valstij ko labu.

 Tā bija kā misijas apziņa – valsts mani iesauc dienestā, un es eju kalpot uz noteiktu laiku, cenšoties padarīt šo valsti labāku sev un bērniem

M.: Vai viegli bija izšķirties par misiju un zemāku algu?

Anda: Kad gāju uz valdes amata konkursu, domāju – atlases process ir ļoti interesants, arī no tā varēšu ko mācīties. Sākumā sev teicu – eju nevis uzvaras, bet procesa dēļ. Bet process mani ievilka. Pēdējā kārtā jau riktīgi uztraucos – sapratu, ka gribu un varu darīt šo darbu, ieviest pārmaiņas. Kad mani apstiprināja, sarakstīju plusus un mīnusus par jauno situāciju. Plusiņš gan bija tikai viens – vēlme to paveikt! Tomēr šo izvēli nenožēloju nevienu dienu. Protams, ģimenei bija ievērojami jāpārkārto mūsu līdzšinējais dzīves stils   – realitāte ir kļuvusi reālāka, esam nokļuvuši tikai tuvāk zemei. Bet galvenais jau ir tava attieksme.

Ambīcijas un motivācija

M: Kādas bija tavas ambīcijas šim trīs gadu termiņam?

Anda: – Pirmkārt, šajā amatā saskatīju iespēju realizēt savas idejas par to, kādai jābūt veselības aprūpei bērniem. Pirmais uzdevums – jebkuram mūsu pacientam ir garantētas vienādas iespējas saņemt operatīvu un kvalitatīvu aprūpi un ārstēšanu, nemeklējot pazīšanos vai ko līdzīgu. Un saņemt saprotošu un cieņpilnas attieksmi! Tās, protams, ir pārmaiņas domāšanā un attieksmē pret pacientu un viņa vecākiem, kas nenotiek vienā dienā. Atsauksmes, ko saņemu, liecina, ka tas sāk piepildīties. Tātad kāds mazs solis ir sperts.

Lomas

M: Tev profesionālajā dzīvē ir divas lomas – slimnīcas vadītāja un psihoterapeite.

Anda: Ar ārsta lomu es realizēju savu pacietību, izturību. Kā vadītāja es realizēju savu agresīvo, aktīvo “es”. Man patīk būt vadītajai, jo te ir cita mijiedarbība ar cilvēkiem, citi noteikumi un cits ātrums. Esmu rezultātu cilvēks, un to uz to tiecos abās lomās. Mani saviļņo gan mana pacienta mazās uzvaras, gan manas komandas panākumi. Esmu atklājusi, ka tieši lomu dažādība un iespēja pārslēgties ļauj man nejust rutīnu, nezināt, kas ir nogurums vai garlaicība. Jā, droši vien vadītājas loma ir padarījusi mani cietāku. Visgrūtāk ir nodarīt pāri labiem cilvēkiem – un man ir nācies atlaist labus cilvēkus. Tā ir vadītāja darba vientuļā sadaļa.

M: Farmācijas kompānijā tu strādāji pārdošanā. Uzskata gan, ka sievietēm lielākās bailes esot no pārdošanas…

Anda: Vai tad? Man varbūt bija unikāli produkti (Smiekli). Bet varbūt bija viegli tāpēc, ka esmu izjutusi sevi nevis kā pārdevēju, bet gan kā partneri. Es vadījos pēc diviem principiem. Argumentē! Medicīnā tas ir ļoti svarīgi, to varbūt skolā nemāca, bet praksē, izejot pašterapiju, strādājot ar pacientiem, tu iemācies ne vien izskaidrot, bet arī uzklausīt, sadzirdēt, paklusēt. Savukārt, kad es piedāvājis, neko neuzspied – ļauj, lai cilvēks pats pieņem lēmumu.

Izaicinājumi

M: Kāds ir bijis lielākais izaicinājums šajā amatā?

Anda: Tādi ir pat trīs. No slimnīcas tiek sagaidīts rūpnīcas modelis, galvenais – lai ir efektivitāte. Noturēt kvalitāti par to mazo finansējumu, izbalansēt starp bezmaksas medicīnu, mazo budžetu un pieprasījumu būt efektīviem nav viegli. Efektivitāte nav tikai labi sakārtoti procesi. Tā nozīmē arī, ka mūsu ārstiem nemitīgi ir jāpaaugstina profesionālo prasmju un zināšanu līmenis. Bez attīstības medicīnā nevar. Diemžēl tam budžeta nav. Paši mācāmies, meklējam, kā mācīt vienam otru. Otrs izaicinājums ir jautājums, ko es uzdodu pati sev – kā valstī ar tik mazu populāciju un finansējumu saglabāt mūsu ekskluzīvos pakalpojumus un prasmes? Un trešais – algas dienas, kad parakstu algu sarakstu…

Mācības

M: Kas tevi karjerā ir iedvesmojis?

Anda: Mans pirmais darba audzinātājs reanimācijā iemācīja atdoties darbam. Atdoties, ja jāglābj slims bērns – tas ir pats par sevi saprotams. To esmu paņēmusi līdzi arī citos darbos. Savukārt farmācijas kompānijā iemācījos, ka nekad nevar dabūt ideālo darbinieku.

 Vadītājam ir jāiemācās izmantot cilvēku stiprās puses un labās īpašības, un, tikai saliekot cilvēkus pareizajās kombinācijās, stiprās puses sāk strādāt

Nu nevar vienā komandā būt tikai ideju ģeneratori! Ir jābūt gan stūmējiem, gan vilcējiem. Un man patīk šis process – veidot komandu. Vēl viena dzīves gudrība – par kļūdām ir jārunā, nevis kāds tajās jāvaino. Jāsaprot, kas procesā un sistēmā nav kārtībā, kāpēc tas varēja notikt, ko mēs kā komanda un es personīgi varēju darīt citādāk un ko galīgi nevarēju.

M: Kā tu tiec galā ar gadsimta slimību – stresu?

Anda: Par visu var pastresot. Es joprojām stresoju, kad manam bērnam mūzikas skolā ir eksāmens. Ar to laikam es nepratīšu tikt galā. Bet citādi – ir jāsaprot sevi. Kad man piemetas stress? Ja kaut kas nenotiek, kā es gribu. Kad es gribu ātrāk, nekā iespējams. Tad es strādāju ar sevi, eju pašterapijā (kas man ir obligāts pasākums). Citi saka: daudz jāstrādā. Es saku – ja tā ir tava vienīgā prioritāte, okei. Man arī kādreiz likās, ka  darbs ir svarīgākais. Kad darba dzīve paņem tevi pie rokas un nes. Bet vienā brīdī sapratu – man tomēr vajag sajūtu, ka es vadu savu dzīvi, ka es varu izkāpt. Es sev teicu – kurš te ir galvenais? Norāvu roceni un apstājos. Un turpināju normālā tempā. Sev esmu atklājusi, ka to atrisina gan laba plānošana, gan prioritāšu sabalansēšana.  Un – galvenais nav darbs, galvenie ir tavi cilvēki.

M: Modernais jautājums – vai sieviete var gribēt un dabūt visu?

Anda: Un vēl vairāk! Droši vien es kādreiz arī kaut ko nesabalansēju. Laiku pa laikam bērnam aizmirstu nopirkt prasītās lietas un par to cepos. Tagad es pieeju vieglāk. Ar laiku tu iemācies paskatīties, kas ir svarīgi. Tas ir jautājums par prioritātēm un par spēju visam svarīgajam iedot savu vietu, nevainojot un nemokot sevi, ļaujot sev laiku pa laikam kļūdīties un atslēgties. Ļaujot, lai tev palīdz. Nekas nenormāls tur nav.

anda caksa

Tālāk

M: Pēc gada beidzas tavs kalpošanas dienests. Ko tālāk?

Anda: Tas nav atkarīgs no manis, to izlemj darba devējs. Man personīgi šīs ir dziļas sarunas ar sevi.  Vai man pietiek dzirksts turpināt? Vai es gribētu strādāt savā vadībā un vai gribētu būt sev draugs? Tas ir par tām krēsla bailēm. Esmu redzējusi, kā krēsls ir pieaug cilvēkam, kad ir sajūta, ka  esi neaizvietojams, neatkārtojams un pats labākais. To es negribētu piedzīvot! Tāpēc sev saku – uz laiku. Bet domāju, varbūt gala termiņš vēl nav pienācis…

Raksts publicēts 2013. gada 16.septembrī

2 Komentāri

 1. lilian nikky
  13/01/2020 11:04 | Saite

  Mans vārds ir Lilian N. Šī ir ļoti dzīvespriecīga diena manā dzīvē, pateicoties Dr.saguru man sniegtajai palīdzībai, palīdzot man atgriezt savu bijušo vīru ar savu burvju un mīlestības burvestību. Es biju precējusies 6 gadus, un tas bija tik briesmīgi, jo mans vīrs mani tiešām krāpās un meklēja šķiršanos, bet, kad es sastapos ar Dr.saguru e-pastu internetā par to, kā viņš ir palīdzējis tik daudziem cilvēkiem atgūt viņu bijušos un palīdzēt noteikt attiecības. un padarīt cilvēkus laimīgus viņu attiecībās. Es viņam izskaidroju savu situāciju un pēc tam meklēju viņa palīdzību, bet par pārsteigumu viņš man teica, ka viņš man palīdzēs ar lietu, un šeit es svinu svētkus, jo mans vīrs ir mainījies pilnīgi uz labu. Viņš vienmēr vēlas atrasties man blakus un neko nevar darīt bez manas tagadnes. Es tiešām izbaudu savu laulību, kādi lieliski svētki. Es turpināšu liecināt internetā, jo Dr.saguru ir patiesi īsts pareizrakstības runātājs. VAI VAJADZĒT PALĪDZĒT, KAD KONTAKTI KONTAKTI SAGURU TŪLĪT PIE EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com vai WhatsApp +2349037545183 Viņš ir vienīgā atbilde uz jūsu problēmu un liek jums justies laimīgam savās attiecībās. Un viņa ideāls arī 1 LOVE SPELL 2 WIN EX BACK 3 Sieviešu augļi 4 VEICINĀŠANAS SPELL 5 AIZSARDZĪBAS SPELL 6 BIZNESA SPELL 7 LABAS DARBA SPELL 8 LOTERIJAS SPELL un TIESAS LIETAS SPELL.

 2. Alicia
  30/06/2016 09:35 | Saite

  Tas ir lieliski, Paldies par dalīšanu

One Trackback

 • […] Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša sarunā ar Monday reiz teica: “Mans pirmais darba audzinātājs reanimācijā iemācīja pilnībā atdoties darbam. […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!