Izaugsme, Promo Vai esi gatava strādāt no mājām? | Monday, foto: Reinis Oliņš

Vai esi gatava strādāt no mājām?

Vizuālā žurnāliste un dzīvesstila blogere Agnese Kleina kopš šī gada janvāra sauc sevi par pilna laika frīlanceru, jo ir pateikusi ardievas biroja darbam un kļuvusi pati sev par priekšnieci. Šī gada laikā, paralēli strādājot pie citiem projektiem, ir tapis viņas un Agneses draudzenes, grafikas dizaineres Madaras Krieviņas kopīgais projekts – grāmatžurnāls Benji Knewman, kuru kopš pagājušās piektdienas var iegādāties ikviens, kurš, kā saka Agnese Kleina, negrib vairs izlikties un spēlēt sevi skaistāku, gudrāku un labāku, iedzīvojoties arvien dziļākos kompleksos, bet gan lasīt žurnālu par īstiem, dzīviem cilvēkiem. Monday jautāja Agnesei par pazīmēm, kas liecina, ka esam gatavas atteikties no stabilā, nereti garlaicīgā biroja darba un sākt strādāt no mājām.

 

 

Lēciens nezināmajā

Kad pieņēmu lēmumu iet prom no biroja darba un pilnībā uzsākt frīlancera gaitas, protams, bija neliels satraukums. Ir jārēķinās, ka kādu brīdi  būsi ar mazāk ienākumiem un ar mazāku drošības sajūtu, taču pozitīvā ir daudz vairāk. Vairs neviens tavā vietā nenosaka sapulces laiku, bet stundu pirms tās to nepārceļ uz nākamo rītu – bet varbūt es nemaz nevaru tikt nākamajā rītā. Tevi vairs neviens nerausta un neliek pielāgoties apkārtējo darba grafikam, kas ir īpaši sarežģīti, ja tev paralēli darbam ir arī savi privātie pojekti. Galvenais ir iemācīties plānot laiku konstruktīvi un sevi disciplinēt.

 

Tu esi gatava strādāt bez komandas

Es esmu cilvēks, kam patīk strādāt komandā. Strādājot no mājām, tu pats izvēlies un nosaki, cik daudz un bieži tu tiecies un komunicē ar cilvēkiem. Es diezgan ātri sapratu, ka varu iztikt bez nepārtrauktas kolēģu klātbūtnes, turklāt otra žurnāla veidotāja Madara Krieviņa arī kā frīlancers labprātāk strādā mājās.

 

Tu esi gatava kļūt par frīlanceru

Manuprāt, ikviens, kurš sācis strādāt no mājām, vairāk vai mazāk kļūst par frīlanceru. Strādājot no mājām, tu esi tieši atkarīgs no izdarītā darba apjoma. Proti, cik tu izdarīsi, tik arī tev būs – tev visbiežāk nav stabilas algas, tev nav apmaksāta atvaļinājuma, ja tu slimo, tad slimo pats par saviem līdzekļiem. Tāpēc es tā vietā, lai uzdotu jautājumu, vai tu esi gatavs strādāt mājās, drīzāk pajautātu – vai esi gatavs kļūt par frīlanceru?

 

Gribi pati izvēlēties savus darba biedrus

Esmu sapratusi, ka strādāt atvērta plānojuma birojos ar rosību un troksni visapkārt – tas nav man. Man vajag savu vietu, kur varu būt mierā ar sevi neviena netraucēta. Un pat ja birojā esi izcīnījis savu vietiņu pie sava galda kopā ar komandu, pretēji kā frīlancers, tu pats nevari izvēlēties darba biedrus, ar ko kopā strādāsi. Tas ir labākais, strādājot pie saviem projektiem – es pati varu izvēlēties, ar kādiem cilvēkiem es kopā strādāšu, kad es komunicēšu un kad strādāšu vienatnē un pilnīgā klusumā. Strādājot mājās, tu esi ar savu ritmu, nevienam netraucē un neviens netraucē tev.

 

Esi gatava sevi disciplinēt

Ļoti daudziem strādāšana no mājām nereti izvēršas par cīņu pret sēdēšanu sociālajos tīklos, taču tas drīzāk ir stāsts par slinkumu. Lai gan es protu sevi disciplinēt un sociālie tīkli ir nozīmīga mana darba daļa, es tos nevaru izslēgt. Taču tieši tāpēc, ka es tajos strādāju – esmu divu zīmolu Facebook lapu administratore, – uztveru tos kā darba instrumentu, tas pats attiecas uz mana bloga ierakstu popularizēšanu sociālajos tīklos. Protams, dažreiz piefiksēju ka esmu kādu minūti par ilgu aizsēdējusies pie jaunākajiem Facebook ierakstiem, taču uzskatu, ka šis ir paša cilvēka disciplīnas jautājums.

 

Strādā, kad gribi

Strādājot pie žurnāla, visbiežāk raksti tapa vakaros, jo pa dienu ir dažādas tikšanās gan ar sadarbības partneriem, gan ar manu komandu. Iespēja strādāt pašam visērtākajā laikā, ir būtisks strādāšanas no mājām pluss. Vakarā es beidzot esmu mājās no sarunām par darbu, no nemitīgi zvanoša telefona un varu mierīgi pievērsties savām idejām un plāniem. Taču šis ir viens no frīlanceru mīnusiem – tev neviens nemaksā par to, ka tu esi bijis uz tikšanos vai esi kādu laiku pavadījis intervijā, kā tas ir darbā ar fiksētu darba laiku.

 

Tevi neviens netraucē

Darbs mājās ir lielisks, ja tev nav bērnu, kas tajā laikā, kad vēlies strādāt, prasa un gaida tavu uzmanību. Vecākiem strādāšana no mājām ir izaicinājums, jo ir jāspēj saplānot darbi laikā, kad bērni ir skolā vai bērnudārzā. Tas pats attiecas uz otru pusīti – ir situācijas, kad esi ieplānojis strādāt, bet otram, izrādās, ir brīvs. Vai esi ieplānojis strādāt brīvdienās, taču vēlies pavadīt laiku kopā ar ģimeni, tad risinājums ir pastrādāt piektdienas vakarā vēlu, lai jūs abi kopā varētu atpūsties brīvdienās.

 

Tu strādā no mājām arvien biežāk

Daudzās darba vietās tiek piedāvāta iespēja, kad nepieciešams, strādāt no mājām.  Ja cilvēks pats mana, ka no mājām strādāšanas laiks arvien pagarinās attiecībā pret birojā pavadīto laiku, tad tā varētu būt zīme, ka viņš ir gatavs strādāt no mājām pilnīgi un birojs vairs nav vajadzīgs. Domāju, ka šis ir iemesls, kāpēc es izvēlos strādāt no mājām, jo neesmu atradusi vietu, kurā es gribētu strādāt birojā.

 

Apzinies, cik daudz un kāpēc tu dari

Nereti ir situācijas, kad cilvēks saprot, ka grib darboties savā mazajā uzņēmumā vai savā privātajā projektā, bet tajā pat laikā joprojām ir nodarbināts citā uzņēmumā, kas nodrošina stabilus ikmēneša ienākumus. Taču ar laiku kļūst skaidrs, ka šādi pilna atdeve netiek veltīta nevienam no šiem darbiem. Ja vēl kādā brīdī tu saproti, ka arvien vairāk sāc pievērsties savam projektam, nevis stabili atalgotajam darbam, tā noteikti ir pazīme, ka ir vērts izvērtēt prioritātes un izšķirties par labu vienam no tiem. Domāju, ka darot savu sirds darbu un kārtīgi veltot tam savu laiku, cilvēks vispirms sāk justies pilvērtīgāk un varbūt pat vairāk nopelnīt. Strādāšana vairākās vietās nereti rada sajūtu, ka savu īsto dzīvi tu izdzīvo kaut kur citur, bet lielāko daļu laika pavadi darbā, kas tev nepatīk. Ja tu izkaisi sevi pa mazai daļiņai dažādiem darbiem, beigās jūties pats sevi pievīlis.

 

Tu pārzini savu darbu

Pirms sākām darbu pie grāmatžurnāla, no savas līdzšinējās pieredzes jau zināju, kā notiek process no idejas līdz tās realizēšanai. Tāpat es zināju, kā strādāt ar vietējiem veikaliem, kuros pārdodu savu produktu, kā arī pārzināju potenciālo auditoriju. Iestrādes un pieredzi guvu, iepriekš veidojot Whimsical Agnesiga gada plānotāju, šobrīd strādājam jau pie ceturtā. Un es esmu pārliecināta par to, ka, strādājot birojā noteiktas darba stundas, grāmatžurnāls Benji Knewman vienkārši nevarētu notikt. Izlemjot kļūt par frīlanceru un sākt strādāt no mājām, iesaku darīt darbu, kuru pārzini, jo uzsākot ko jaunu kā no baltas lapas, pastāv risks par neizdošanos. Taču risks pastāv vienmēr, bet brīvība ir salds auglis, kuru nogaršojot, no tā ir grūti atkal atteikties.

3 Komentāri

 1. Artis Skuja
  20/12/2018 15:59 | Saite

  Raksti savu komentāru šeit ..

 2. Ingrīda
  30/10/2014 07:21 | Saite

  Pilnīgi piekrītu Agneses teiktajam. Ir savas grūtības un ir lieli plusi. Mazu bērnu mammām gan tas ir liels izaicinājums, bet tas arī ir iespējams.

 3. Liesma
  29/10/2014 06:36 | Saite

  Birojā vajag darbu,kur pieskaņojas un sapulces plāno ap Tevi!

One Trackback

 • […] žurnāliste un dzīvesstila blogere Agnese Kleina – Kad pieņēmu lēmumu iet prom no biroja darba un pilnībā uzsākt frīlancera gaitas, […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!