Izaugsme, Nauda Precīzi desmitniekā | Monday www.bigstockphoto.com

Precīzi desmitniekā

Tuvojas maģiskā gada nogale, kad atkal varēsim vēlēties vairāk un mērķēt augstāk. Kā pareizi izvirzīt un precīzi sasniegt mērķus – to Monday mācās pie uzņēmuma Cytec Latvia finanšu vadītājas,  Starptautiskās Koučinga Federācijas biedra un personiskās izaugsmes kouča Andras Šulces

Andra Šulce

Andra Šulce

Kāds nesen publicēts pētījums atklāja, ka depresīvi cilvēki bieži vien plāno savu dzīvi pārāk nekonkrēti, izvirzot vispārīgus, izplūdušus mērķus. Pētnieki atzina, ka cilvēki ar depresīvu noslieci nokļūst tādā kā apburtā lokā – viņi nespēj fokusēties, tāpēc biežāk nesasniedz savus mērķus, un līdz ar to atkal kļūst vēl depresīvāki. Viņi šiem cilvēkiem iesaka izvirzīt konkrētus, reālus, taustāmus mērķus, jo tāda mērķa sasniegšana smadzenēs izraisa elektroķīmisku ķēdes reakciju, kas liek justies apmierinātam un apbalvotam, un tas savukārt veicina turpmāko moticāciju, pašvērtību un apmierinātību ar dzīvi. Es personiski domāju, ka izvirzīt vai neizvirzīt mērķus – tas ir katra paša ziņā, viens jūtas komfortablāk ar konkrētiem mērķiem, cits – ļaujoties dzīves plūdumam, un vēl kādam mērķu nesasniegšana var būt teju personiska traģēdija. Tāpēc katram pašam ir jāapzinās, kas derīgs un kas ne. Te dalos ar savu pieredzi

Izvirzi precīzu mērķi un vizualizē to!

Mana dzīves pieredze rāda – vienalga, vai izvirzi sev lielos desmitgades, piecgades plānus vai gada mērķus, tiem jābūt ļoti konkrētiem un gana izmērāmiem, lai dienas (gada, desmitgades) beigās varētu sev uzsit uz pleca un teikt – “es to izdarīju!”. Nepietiek ar mērķi “gribu būt laimīga vai darīt pasauli labāku”, jāsaprot, kas konkrēti tevi var darīt laimīgu!

Lielos mērķus – nopirkt dzīvokli vai māju, vai, teiksim, gadu apceļot pasauli – sadali mazākos uzdevumos, kas tevi vedīs pretim lielajam mērķim. Ja sapņo par māju laukos, konkrētību piešķirs vairāki uzdevumi. Vispirms vizualizēt mājas projektu un vietu. Saprast, cik tāda māja maksās, kā es to nopelnīšu. Plānot vietu, plānot, kad sākšu projektēt… Vizualizācija ir daļa no plāna – tev jāredz sevi tajā jaunajā situācijā. Iedomājies, kā tu brauc uz to vietu, dari to rudenī, ziemā… Vai tas tev patīk? Kādi tur ir sestdienu rīti un darbdienu vakari?

Ja tev ir ļoti konkrēts mērķis – aizbraukt ceļojumā uz eksotisku valsti  – tas arī padara dzīvi mazliet sakārtotāku: tu labi zini, ka tev katru mēnesi jāatliek konkrēta naudas summa, lai tiktu tuvāk mērķim. Tas disciplinē, un tad arī daudz vieglāk atteikties no impulsa pirkumiem izpārdošanās vai vēl vienām jaukām vakariņām, bez kurām var iztikt. Jo tev taču ir lielāks sapnis!

Drosme atteikties un mainīt

Veselīga plānošana nozīmē, ka es ik pa laikam apstājos, atskatos atpakaļ un novērtēju, ko esmu ko sasniegusi, ko ne un galvenais – vai ir vērts iet tālāk pa to pašu ceļu. Vērtēju, kas man traucē, ierobežo, kā es ar to varētu tikt galā. Mans ieteikums – iestrādā šādu sarunu ar sevi savā ikdienas, ikmēneša, katra gada rutīnā. Ja mērķi tev ir svarīgi, tie ir jāauklē un jāapčubina – tikai tad tie materializēsies.

Jāatceras, ka jaunībā mēs daudz ko izmēģinām, pirms nonākam pie īstā aicinājuma vai mērķa. Tāpēc šeit vietā būtu arī apzināties, ka mērķim nevajadzētu pārvērsties par apsēstību. Ja jūti, ka tavs lielais mērķis un ceļš uz to neiepriecina, atsakies; jo ātrāk atteiksies, jo ātrāk būs iespēja ieraudzīt citas iespējas. Patiesībā tas nebūt nav viegli – saprast, ko gribam. Tāpēc es ieteiktu atrast laiku, lai attīstītu dažādus hobijus – tie reizēm var ļoti labi uzvedināt uz īstā dzīves un tavas personības izaugsmes ceļa.

Atbildi sev – kāpēc es to daru?

Kad strādāju savā pirmajā darbā, izvirzīju mērķi nākamajā pelnīt divreiz vairāk. To nebija grūti sasniegt, jo pirmās mūsu algas parasti nav ļoti lielas. Bet tad nu es arī divus gadus strādāju 12 stundas dienā! Tomēr katrā dzīves posmā var būt atšķirīgas intereses, kāpēc mēs strādājam tajā vai citā uzņēmumā, un ne vienmēr izšķirošais ir atalgojums. Varbūt, piemēram, lai uzkrātu unikālu pieredzi. Pat ja zinu, ka šis uzņēmums algas necels, un apzinos, cik vērta es varētu būt citur, es tomēr pagaidām te strādāju. Bet tad ir labi sev pateikt, cik ilgi es strādāšu, šādi motivēta.

Atrast savu lielo aicinājumu dzīvē ir daudz svarīgāk, nekā sevi iegrožot, visu laiku domājot par naudu, ko varētu nopelnīt! Galu galā darbs, ko mīli, vienmēr tev padosies labāk nekā tam, kurš to darīs ar sakostiem zobiem. Un tas parasti atmaksājās, kaut vai mirklī, kad darba devējam ir jāizšķiras, kam izmaksāt prēmijas vai kuru paturēt darbā.

Mērķu sasniegšanas īsais kurss 

Sapņo. Mācies skaidri definēt, kur tu gribi nokļūt. Bet tev noteikti jābūt arī vīzijai, sasniedzamā mērķa skaidrai ilustrācijai dzīvē.

Uzraksti mērķi un plānu. Pirmais solis – definēt un uzrakstīt savus mērķus. Citādi tie paliks vien kā  sapņi ar dūmakainu rozā maliņu Ziemassvētku vakara sarunu līmenī. Sadali to mazākos saskaitāmajos, ieliec skaidrus pieturas punktus a, b un c, kas tevi tuvinās šim mērķim. Noteikti pieliec reālus termiņus.

Monitorē sevi. Ir labi turēt savus iecerētos mērķus acu priekšā, sev ik pa laikam tos atgādinot. Un, ja nevedas, padomā, kas kavē, kas traucē. Ielādē datoraplikāciju, kas tev palīdzēs monitorēt un sekot saviem plāniem un  uzdevumiem ik dienu.

Esi motivēta. Atzīmē katra mazā pieturas punkta saniegšanu ceļā uz mērķi un paslavē sevi par to, tas palīdzēs tev uzturēt sajūtu, ka virzies uz priekšu.  Un nevajag baidīties no ambicioziem plāniem. Jo lielāki mērķi, jo lielāka sevis fokusēšana uz tiem, jo lielāka iespēja sasniegt. Un arī lielāka gandarījuma sajūta uzvaras mirklī.

DNB Bankas komentārs: Mērķiem ir jābūt ambicioziem, bet sasniedzamiem! Vislabākais veids, kā iemācīties krāt, ir uzstādīt sev mērķi, ko vēlies sasniegt gada laikā.  Interaktīvais kalkulators palīdzēs izvēlēties mērķi un ikmēneša maksājuma apmēru, kā arī ērti pieteikties Starta krājkontam.

 

 

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!