Izaugsme, Nauda Prātīgas plānošanas ceļvedis, mainot karjeru | monday, foto -Gita Meldere-Pinne, no personiskā arhīva

Prātīgas plānošanas ceļvedis, mainot karjeru

Gita Meldere-Pinne gandrīz 15 gadus nostrādājusi dažādos uzņēmumos, tai skaitā starptautiskos, kā grāmatvede, finanšu un administrācijas vadītāja, pēdējos gados arī kā personāla vadītāja un izaugsmes koucš. Pirms diviem gadiem viņa kardināli mainīja dzīvi, nolemjot sekot sapnim – veidot savu uzņēmumu personālattīstības jomā. Šobrīd viņa Baltijas valstīs pārstāv Lumina Learning personības izaugsmes modeli.

.

Gita jūtas laimīga, ka izšķīrās par karjeras maiņu. Tomēr ceļš uz to nebija viegls, un otrreiz daudz ko, iespējams, darītu apdomīgāk. Tāpēc jebkuram, kurš nonācis šaubu krustcelēs, ir vērts ieklausīties Gitas personiskās pieredzes padomos. Monday jautāja Gitai, kādas ceļa zīmes jāievēro, plānojot jauno posmu savā dzīvē, un kādas finansu kļūdas nepieļaut, mainot karjeru

Kā es jūtos?

Ja tevi kaut reizi ir urdījis jautājums – vai šis ir mans īstais darbs, tātad tu esi sākusi savu ceļu uz pārmaiņām. Šai domai jāļauj attīstīties, uzdodot sev kontroljautājumus: kā es jūtos pašreizējā darbā, vai tas man sniedz gandarījumu, vai es varu profesionāli attīstīties, ko es gribu darīt, kā es gribu dzīvot? Ja turpināšu šo darbu, kas es būšu pēc pieciem, desmit, divdesmit gadiem? Vai es sev patikšu?

Elementāri, vienlaikus ļoti tieši, tāpēc pat skarbi jautājumi. Tie liek paskatīties uz savu dzīvi un sevi no malas.

 

Ko es gribu – lielu naudu, gandarījumu vai komfortablu dzīvi?

Piemēram, kad krīzes gados tiku iemesta sistēmā, kas man atgādināja rūpnīcas cehu, emocionāli un pat fiziski jutos ļoti slikti. Līdz uzdevu sev šo jautājumu – vai es to gribu? Ja nē – ko es gribu tā vietā? Sapratu, ka gribu pati veidot savu dzīvi, sekot savam sapnim, nevis ietilpt citu plānos, noteikumos un sapņos.

Nākamais svarīgais jautājums – vai es gribu vairāk nopelnīt vai tikai labāk justies, vai arī abus?

Tas nozīmē saprast, vai tu gribi citu algotu darbu vai uzsāksi biznesu, vai arī būsi freelancer (brīvais profesionālis). Protams, un “dienas beigās” mēs tomēr gribam vairāk naudas, jo tas sniedz iespēju dzīvot labāk, atpūsties interesantāk. Tātad – cik daudz materiāli kvalitatīvāku es gribu savu dzīvi? Te būtiski apzināties, ka algotā darbā – vienalga, cik augstu esi ticis,- tu būsi atkarīgs no kāda cita labvēlības, kurš nolems, vai piešķirt tev prēmiju, algas palielinājumu, amata paaugstinājumu. Savukārt, ja izvēlies kļūt par biznesa cilvēku, tad ir jāapzinās, ko tas nozīmē un ko prasa.

Kas es būšu pēc desmit gadiem?

Būtisks jautājumu, kas palīdzēs saprast, vai tavs sapnis ir īstais – izspēlēt plānošanas tehnikas spēli. Uzdot jautājumu – kas es būšu pēc šiem pieciem un desmit gadiem? Vizualizē sevi tajā situācijā. Un tad iedomās kāpies atpakaļ uz šodienu. Tev jāmēģina iedomāties savs tēls, cilvēki ap tevi, tava loma, tavi pienākumi, ikdiena katrā no gadiem. Mans sapnis sākotnēji bija daudz citādāks, es to koriģēju tieši pēc šīs spēles, jo sapratu, ka man patīk pats sapnis, bet nepatīk loma un ikdiena, kas man tajā būs jāpilda – tur bija par daudz rutīnas. Es to pārveidoju.

Nestreb karstu

Kad esi paveikusi šos priekšdarbus, visticamāk, būsi ļoti aizrāvusies un gribēsi tūlīt kaut ko sākt darīt. Pirmais reālais un vieglākais darbs, ko varētu paveikt – aiziet no esošā darba. Tajā brīdī tu, iespējams, meklē iedvesmojošus stāstus, kā cilvēki pēkšņi un veiksmīgi ir mainījuši savas dzīves. Taču atceries, ka katram cilvēkam ir savs ceļš, un tu nevari cita dzīvi pielāgot sev.

Galvenais – aizejot projām nepārdomāti, tu vari nokļūt uz finanšu sēkļa. Ja nav naudas, parādās diskomforts, sīkās ikdienas rūpes tevī sēj šaubas, bailes un kompleksus. Tāpēc mans ieteikums – pat, ja saproti, ka ir milzīga vēlme kaut ko mainīt un nākotne rādās ļoti rožaina, neskrien tūlīt prom darba. Turpini attīstīt savu ideju, sāc iekrāt no algas un veidot rezervju finansu fondu, kas tev būs vajadzīgs pārmaiņu posmā. Ideāli, ja tu vari iekrāt minimālo budžetu sešiem mēnešiem.

 

Vajadzīgs budžets. Plāno skopi un taupīgi

Ja tas būs tavs bizness vai frīlansera darbs, sāc veidot savu biznesa plānu, jo sapnis top par stratēģiju, tikai uzlikts uz papīra. Raksti idejas, sapņa aprakstu produkta vai pakalpojuma konceptā, atbildi uz jautājumiem – kāpēc cilvēkiem to vajadzētu pirkt tieši no manis, kā es pelnīšu naudu, kādi būs alternatīvie ienākumu avoti? Mēģini kādam jau reāli pārdot savu produktu. Jo arī bankai iesniegtajā biznesa plānā tev būs jānorāda potenciālie klienti, iespējams, pat jānoslēdz nodomu līgums ar viņiem. Naudas plūsmas plānu veido pa mēnešiem – kā un cik tavs produkts (pakalpojums) varētu nest ienākumus. Izdevumu sadaļā sāc ar vitāli svarīgiem posteņiem. Skaties uz katru no tiem kā uz investīciju, kas ir svarīga biznesa dzīvotspējai, un atsakies no visa, bez kā vari iztikt! Piemēram, tu piedāvāsi intelektuālu pakalpojumu un vari strādāt no mājām, līdz ar to tev, iespējams, nevajag biroju. Tu vari tikties klientu birojos un biznesa tikšanās norunāt restorānos un kafejnīcās. Ļoti iespējams, tev būs nepieciešams papildus izglītoties. Varbūt pat mainīt garderobi. Tie visi ir izdevumi, ar ko jārēķinās tūlīt pat.

Esi gatava mainīt domāšanu

Pēdējais mājas darbs, pirms saki hop – apzināties, ka jaunā nodarbošanās nebūs dzīves tūlītējs atrisinājums. Pirmais pārbaudījums – pieņemt, ka sākotnēji nauda nekritīs kā alga tavā bankas kontā ik mēnesi. Galvenais būs mainīt domāšanu – no darba ņēmēja uz pašnodarbinātā vai pat darba devēja domāšanu.  Jaunajā lomā būs daudz nenoteiktības, riska un šaubu. Un galvenais – atbildība par sevi un citiem, kurus tu būsi piesaistījusi.

Izdari secinājumus

Kad būsi pabeigusi visus šos priekšdarbus, daudz labāk sapratīsi, vai tavs sapnis var izdoties. Tu jau būsi pamēģinājusi dzīvot citā dzīves kvalitātes standartā – iespējams, lai iekrātu rezerves, tev būs jāatsakās no rīta kafijas pa ceļa uz darbu, no labākām pusdienām un citiem sevis lutinošiem ieradumiem. Bet tas tev arī palīdzēs atbildēt uz jautājumu – vai joprojām tu to gribi? Būsi arī ieguvusi racionālas atbildes – vai tev būs nepieciešamas investīcijas, kur tu tās ņemsi – vai vērsīsies bankā, vai aizdos radi, draugi.

Bieži vien, akli sekojot savam sapnim un neveidojot stratēģijas, par naudu mēs domājam mazāk, nekā vajadzētu. Tajā pat laikā nauda pati par sevi nevar būt mērķis.  Tomēr galu galā mēs visi ceram, ka piepildot sapni, varēsim justies komfortabli, nodrošināti. Par to, ko es daru, lai justos savas dzīves saimnieks, ir jādomā nepārtraukti.

DNB bankas komentārs: Lielisks palīgs, ja vēlaties uzkrāt naudu kādam konkrētam mērķim, saņemot arī peļņas procentus, ir krājkonts. Iemaksas var veikt sev vēlamajā apjomā un papildinot uzkrājumu jebkurā brīdī. Visērtāk to var izdarīt, noformējot regulāro maksājumu.

 

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

 

 

 

 

One Trackback

  • […] Gita Meldere, koučs, Lumina Learning pārstāve Latvijā – Galvenais – aizejot projām nepārdomāti, tu vari nokļūt uz finanšu sēkļa. Ja nav naudas, parādās diskomforts, sīkās ikdienas rūpes tevī sēj šaubas, bailes un kompleksus. Tāpēc mans ieteikums – pat, ja saproti, ka ir milzīga vēlme kaut ko mainīt un nākotne rādās ļoti rožaina, neskrien tūlīt prom darba. Turpini attīstīt savu ideju, sāc iekrāt no algas un veidot rezervju finansu fondu, kas tev būs vajadzīgs pārmaiņu posmā. Ideāli, ja tu vari iekrāt minimālo budžetu sešiem mēnešiem. […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!