GPS, Iedvesmai A | foto - www.stokpic.com

Piektdienas jautājumi# 21. Kā rodas lielas idejas?

Jeb kā sagatavoties Aha momentam?

Ir zinātnē, mākslā un sportā stāsti, kas mūs atkal un atkal iepriecina un pārsteidz. Tie ir stāsti par to, kā atnāk miljonu vērta iedvesma. Piemēram, kā Izaks Ņūtons atklāja gravitātes likumu, vērojot ābeli, no kura nokrita „zelta“ ābols. Vai arī kā Einšteins nonāca pie relativitātes teorijas, kādu dienu ejot garām Bernes doma pulkstenim un pievēršot uzmanību pulksteņrādītāju kustībai, strādniekiem uz tā jumta un domai, ja nu viņi… kristu. Vai arī kā Mendeļējevs nosapņoja perfekti sakārtotu pasaulslaveno Mendeļējava ķīmisko elementu tabulu….

Mēs, vienkāršie ļaudis domājam, cik laimīgiem, veiksmīgiem, Dieva mīlētiem, intelektuāli apdāvinātiem ir jābūt cilvēkiem, kas pēķšni nonāk pie Tāāādiem atklājumiem? Patiesībā, tā dēvētais A-h-a jeb dievišķās atklāsmes moments ir viens no vispārprastākajiem konceptiem vēsturē. Visbiežāk tam tiek pierakstīts Dievišķais pieskāriens. Taču patiesībā tas ir piecu soļu process, kuram cauri iziet visi lielie radītāji pirms nonāk pie izciliem darbiem vai atklājumiem. Lūk, šie pieci soļi:

 

 1. Iedzilināšanās (Immersion)

Radošuma pētnieks Mihājs Čiksentmihāji, arī bestselera Outliers autors Malkoms Gladvels (Malcolm Gladwel), popularizē domu, ka, lai kļūtu izcils kādā jomā, ir nepieciešamas 10 tūkstoš stundu jeb aptuveni desmit gadi cītīgas praktižēšanās tajā. Aha brīži un svaigas radošas idejas ir rezultāts iepriekš pastāvošo ideju sadursmēm, pārskatīšanām un atjaunošanām. Palūkosim, kā tas ir noticis ar slaveniem cilvēkiem. Leonardo da Vinči no četrpadsmit gadu vecuma sāka mācekļa gaitas Andrea del Verrocchio studijā. Līdz trīsdesmit gadu vecumam viņš joprojām strādāja savu skolotāju ēnā. Tolaik viņš sāka izkopt savu “dūmakaino” gleznošanas tehniku, kas kulmināciju sasniedz viņa slavenākajā gleznā Mona Liza, kuru viņš uzgleznoja … 51 gadu vecumā.

Vēl viens piemērs. Grāmatas un tv seriāla Troņu spēles autors Džordžs R.R. Martins kopš sešu gadu vecuma bija pārņemts ar vēstures notikumu aprakstiem, leģendām un fantāzijām. Un tikai 43 gadu vecumā viņš uzsāka savas vēsturiskās fantāzijas versijas radīšanu, kas rezultējās šodien tik popolārājās Troņu spēlēs.

Mazliet statistiskas. Vidējais iedziļināšanas jeb iegrimšanas periods pirms aha momenta ir 16,25 gadi. Vidējais vecums, kad tiek radīts aha meistardarbs – 47,5 gadi.

 1. Inkubācija

Vai esi kādreiz piedalījusies sarunā, kurā pēkšņi esi pazaudējusi domas pavedienu. Tu mēģini to notvert, bet – nekā, neizdodas. Kad tas notiek, sliktākais, ko tu vari darīt, ir par visām varītēm atcerēties, ko esi gribējusi teikt. Ja tu mierīgi maini tematu, doma pēc tam atnāk pati. Ar aha momentu ir līdzīgi – lai mūsu smadzenes izveidotu ģeniālos savienojumus, tām nepieciešams dīkstāves laiks. Tāpēc tā nav sagadīšanas, ka labas idejas atnāk, pastaigājoties, mazgājoties dušā, vadot mašīnu, neko nedomājot (tikai pie nosacījuma, ka pirms tam pietiekami ilgu laiku esi domājusi par kādu jautājumu). Priekšstats, ka ģeniālas idejas atnāk multidarbībās, ilgās bezmiega naktīs, komandu prāta vētrās, ir pilnīgi aplams. Spuldzītes “tēvs” Tomass Edisons pazīstams ar tik daudziem izgudrojumiem un apskaužamu darba disciplīnu, taču, iespējams, tieši pateicoties viņa biežajām dienas snaudām – jebkur un jebkurā laikā, viņš bija tik redzīgs un produktīvs.

Vēl viens piemērs – Leonardo da Vinči. Viņš vienlaikus bija ļoti produktīvs, ļoti radošs eksperimentētājs ar jaunām tehnikām, un ļoti mīlēja atlikt darbus uz pēdējo brīdi (prokrastinācija). No vienas puses darbu novilcināšana ir pataloģisks slinkums, bet no otras puses – tā var sniegt neiedomājamu daudzumu ideju. Viena no da Vinči mīļākajām tehnikām, kā ierosināt prātu atklāt jaunas idejas, bija vienkārši blenzt tukšumā un ļaut prātam klejot.

Prokrastinācija, prāta klejojumi, tusēšanās aizved tevi prom pārmērīgās iedziļināšanās, un dod iespēju strādāt smadzeņu labajai daļai, lai radītu idejas.

Tātad – strādā smagi, spēlējies ar sirdi. Atkārto to vēlreiz un vēlreiz!

 1. A-H-A brīdis

Ak vai, izrādās – tas ir pats nenozīmīgākais posms visu piecu soļu procesā, jo tam piemīt vislielākais nejaušības faktors. Un to, kā zināms, nav iespējams kontrolēt.

Ja tu iedziļnies un iegremdējies teorijā un praktizēšanā (1. solis), vienlaikus dodot prātam iespēju inkubēt un veidot brīnumainos saslēgumus smadzenēs (2.solis), tad tas notiks – radošā atklāsme atnāks.

Radošas atklāsmes process ir pat neiroloģiski pamatots:

 • tev ir problēma, kuru nevari atrisināt loģiski;
 • ideju varianti kā mikserī maļas tavā zempaziņā;
 • pēkšņi smadzenēs sprāgst alfa viļņi un smadzenes it kā uzmirdz;
 • sekundi vēlāk eksplodē gamma viļņi;
 • un tad tu piedzīvo radošo atklāsmi.

Nav citu ātrāku ceļu, kā nonākt pie lielā sprādziena tavās smadzenēs. Formula ir viena: Iedziļināšanās+Inkubācija+Laiks=Atklāsme

Bet tas vēl nav viss. Ir palikuši vēl divi soļi, lai visu to novestu līdz aplausiem.

 1. Nogatavināšana un tīrīšana (deliberation)

Ja tu būsi pavadījusi pietiekami ilgu laiku iedziļinoties tēmā, tad ļāvusies inkubācijas fāzei, esi modra un sagatavojies (turi rakstāmo pie rokas) – aha brīdī idejas sāk velties kā vilnis. Ja tu raksti grāmatu- tā pēkšņi sāk pati rakstīties. Ja tu mokies ar jauna produkta radīšanu, tad vienā brīdī – atnāk desmitiem produktu ideju. Tomēr ne visas aha brīdī uzplaukušās idejas būs derīgas. Tu iespējams, mīlēsi tās visas, bet (diemžēl un par laimi) tev tās nu būs jāsijā. Tev būs nopietni un godīgi sev jāpajautā – vai tiešām tā… un tā … un šitā ir patiesi ģeniāla, derīga, reāla. Un kritiski jāizlasa tikai pašas vērtīgākās pērles.

Kad da Vinči nomira, viņa mantās atrada vairāk 300 tūkstoš lapu pierakstu. Izrādās, ka kopš trīsdesmit gadu vecuma viņš bija nešķirams ar savu piezīmju grāmatiņu un pierakstīja visas idejas, kas nāca.

Troņu spēles autors Džordžs R.R. Martins atzīst “Idejas ir lētas. Man to vairāk, kā spēju pierakstīt”.

Vudijs Alens katru gadu prezentē jaunu filmu, jo ir nepārspējams ideju pierakstīšanā un nežēlīgs ideju atsijāšanā.

Skolas gados Džeims Kamerons katru dienu ceļā uz skolu un mājām pavadīja divas stundas, izlasīdams visas pieejamās zinātniskās fantāzijas grāmatas. Kad viņš nelasīja, viņš zīmēja savu fantāziju komiksus. Pieaudzis viņš strādāja dažādus gadījuma darbus un turpināja sapņot savus futūristiskos tehnoloģiju sapņus. Lai arī slavens viņš jau kļuva 29. gadu vecumā, radot pirmo Terminatora filmu, savu lielo sapni, konceptu un scenāriju vīzijai Avatars radīja 1995. gadā. Viņš patiešām to bija nosapņojis, uzzīmējis komiksā, taču visu apdomājot, viņš saprata, ka vēl nav tādas tehnoloģijas, kas varētu precīzi atspoguļot viņa sapni. Filma iznāca vien 2009. gadā, kad viņš bija 54 gadus vecs.

Tik ilgi, kamēr vien ideja ir tikai mūsu galvā, tā ir tikai sēkla, kā ir teicis Lao Dzi “Tikai ģēnijs seklā spēj ieraudzīt kaut ko lielu”. Pacietību! Joprojām tas nav pietiekami.

 

 1. Dizainēšana, izstrāde (eloboration)

Idejas var tikt novērtētas tikai tad, kad tās tiek pastāstītas. To sauc gan par prezentāciju, gan par piču, gan komunikācijas kampaņu. Dizainēšana jeb izstrāde ir pēdējais solis šajā procesā un pats nozīmīgākais. Tas padarīs dzīvu un reālu tavu aha momentu. Viduvējas idejas pasniegtas garšīgi noteikti pārspēs neizteiksmīgi komunicētas izcilas idejas.

Nu ko, šitas der tikai trakajiem! Tiem, kuri ir gatavi iegremdēties savā sapnī (neticami 16 gadi!, nu labi – tas tikai patiesi ģeniālajiem); kuri pietiekami ilgi guļ; kuri dodas pastaigās un ļaujas nomoda sapņiem; kuri vēl bez tam ir tik nežēlīgi, ka var paskatīties uz ideju no malas un beidzot, kuri to māk skaisti iepakot!

Uz priekšu!

Oriģināla raksta autors uzņēmējs, rakstnieks Jon Brooks, visu rakstu, ar vairāk piemēriem no slavenību dzīves lasi šeit

One Komentārs

 1. Donaldunmah
  27/06/2017 18:01 | Saite

  Крем от псориаза “Anti Psori Nano” – псориаз можно вылечить!

  Anti Psori Nano» может использоваться
  при любых видах и формах псориаза,
  в том числе и тяжелых!

  КЛИНИЧЕСКИ УСТАНОВЛЕНО, ЧТО ПОМИМО ПСОРИАЗА «ANTI PSORI NANO»
  ПОМОГАЕТ ПРИ ЛЕЧЕНИИ ТАКИХ ЗАБОЛЕВАНИЙ КОЖИ, КАК

  Дерматофитоз
  Онихомикоз
  Кандидозная паронихия
  Микозы кожи и ногтей, вызванные дерматофитами и/или дрожжами
  Разноцветный лишай
  Фолликулит
  Трихофитии
  Кожный лейшманиоз
  Себорейный дерматит
  Грибковый сепсис
  Экзема
  Герпес
  Угревая сыпь

  А если «Anti Psori Nano» помогает другим, значит, она поможет и вам!

  Лампа для лечения псориаза действенна за счет ультрафиолетового облучения. Ну, а основу крему составляет вазелин, излишняя жирность которого устраняется за счет содержания такого количества растительных экстрактов. При этом пигментация усиливается за счет переноса меланосом от меланоцитов к кератиноцитам; ни размеры меланосом, ни распределение меланина в коже не меняются. При наличии плотных бляшек лекарство наносят под окклюзионную повязку. Но пока точно не установлено: или это наследование патологического гена, или произошла мутация гена под воздействием каких-либо причин. Это распространенное постоянное заболевание кожи, характеризующееся появлением на теле круглых участков красной либо розовой сухой и шелушащейся кожи. Это обеспечит максимально быстрое размягчение и устранение псориатических бляшек. Наблюдая за больными псориазом, медики констатировали, что различные повреждения, типа ожоги (в том числе солнечные), царапины или порезы, способны спровоцировать появление псориатических шелушений. Полностью излечить пациента, страдающего псориазом, нельзя. Кроме этого, применение препарата на обширных участках кожи повышает риск передозировки и может спровоцировать ряд системных побочных явлений, в число которых входит синдром Кушинга и угнетение коры надпочечников. Как правило, лечение комплексное, предусматривающее сочетание наружных и системных препаратов.

  Вот что говорят о Anti Psori Nano
  в программе Елены Малышевой “Здоровье” на Первом: http://antipsori1.pomogishop.com

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!