GPS, Iedvesmai Piektdienas jautājumi  # 11. Vai ar mīlestību pietiek? | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Piektdienas jautājumi # 11. Vai ar mīlestību pietiek?

Tik daudzas no mums ir (vai ir bijušas) apsēstas, meklējot mīlestību. Visas bērnu dienu pasakas, romantiskās filmas un kultūras vēsture ir radījusi mītu, ka tieši romantiskā mīlestība ir tā, kas spēj atrisināt visas mūsu problēmas, darīt galu visām sāpēm, ciešanām, un padarīt dzīvi vieglāku un skaistāku. Mēs ticam, ka galu galā tikai mīlestība ir mūsu dzīves vislielākais mērķis (jo visas pasakas beidzas mirklī, kad skan kāzu zvani). Un vēl mēs ceram, ka ka mīlestība mūs atbrīvos no sevis nemīlēšanas. Bet tieši tāpēc, ka mēs to idealizējam, to arī pārvērtējam. Un pēc tam par to dabūjam maksāt. Ja ticam, ka viss, kas mums vajadzīgs, ir mīlestība, vai mēs neaizmirstam par tādām lietām kā cieņa, pazemība, sadarbība un pienākumi? Ja idealizējam mīlestību, mēs radām nereālistiskas gaidas pret to, ko mīlestība spēj mums sniegt. Un galu galā tieši pārspīlētās gaidas sagrauj mūsu skaisti iesāktās, kaislīgās, romantiskās atttiecības.

Jā, mīlestība ir lielāka par mums. Tā iet un nāk, kad grib, tā ir neprognozējama un nenoteikta, tā nekad nesaka – es tevi mīlēšu, ja tu būsi jauks, paklausīgs vai izveicīgs, mīlestība nekad neapsola būt mūžīga, nekad nepamest vai nesāpināt (to sakām mēs). Mīlestība galu galā nav teritorija, kuru iekarot. Mīlestībai nav likumu, tā pati ir likums. Tomēr un tieši tāpēc mēs uzdodam šo jautājumu – vai ar mīlestību pietiek?

Saderība

Ja mēs kādā iemīlamies, tas nebūt nenozīmē, ka tā ir mūsu saderīgā otra pusīte. Mīlestība ir emocionāls process, saderība – drīzāk loģisks. Ir taču iespējams iemīlēties cilvēkā, kas pret mums neizturas pārāk labi, kādā, kurš ciena mūs mazāk nekā mēs viņu, vai kādā, kura dzīve ir juceklīga vai pat depresīva, tāpēc viņš mūs nevis ceļ augšup, bet velk līdz ar sevi uz leju. Var iemīlēties kādā, ar kuru nesakrīt uzskati un pat vērtības. Galu galā var iemīlēties kādā, kuram esmu vienaldzīga, vai kurš ir nelabojams greizsirdis! Un pat nav garantijas, ka neiemīlēsies alkoholiķī, varmākā – uzreiz varbūt vēl nenojaušot par viņa dēmoniem. Vai arī nojaušot, bet cerot, ka ar mīlestību pietiks, lai to visu labotu.

Sadarbība

Var iemīlēties tikai mīlestības dēļ, negaidot neko, neko neplānojot, tikai izbaudot. Tad sagaidīt, kad tā beidzas, un tad cerēt uz nākamo. Bet ja es gribu ar kādu kopā veidot savu dzīvi, tad ar sirdi un emocijām nepietiks, tur vajag arī mazliet prāta – kaut vai lai aiz taureņiem vēderā saskatītu kādu augstākminētajiem sarkanajiem briesmu karodziņiem. Mīlestība nenovērš problēmas, par ko signalizē mazie karodziņi, tas tikai uz laiku piesedz kaisles uzliktās rozā brilles, bet, kad brilles krīt, tad visas problēmas sāk gāzties pāri kā karsta lava. Vīrietis, kurš, ak vai, sākumā tikai mazliet iedzēra, sāk dzert aizvien vairāk, kļūst arvien greizsirdīgāks, norāda, kā tev ģērbties un kontrolē visu tavu saraksti. Tas vairs nav dialogs, tā ir varas demonstrēšana. Draudzībā tai nav vietas, bet, kā reiz viedi teicis Frīdrihs Nīče – nevis mīlestības trūkums, bet gan draudzības trūkums padara laulības nelaimīgas… Mīlestība ir akla. Draudzība atver tai acis.

 

Bez upuriem

Viena no mīlestības definīcijām saka – ja tu mīli, tad tu pasauli redzi mīļotā acīm, tu savas vajadzības aizmirsti otra vajadzību vārdā. Mīlestībā un attiecībās abiem ir kaut kas jāupurē – laiks, vēlmes, vajadzības, citas attiecības. Bet, ja attiecībās jāupurē sava pašcieņa, pašvērtība, dzīves mērķis vai sapnis, vai pat ķermenis, tad ar laiku mīlestība kļūst par nezvēru. Īstai un veselīgai mīlestībai ir jābūt mūsu identitātes turpinājumam, ne tās aizstājējam vai rūsai, kas to saēd. Ja mēs esam nonākuši situācijā, kad sākam paciest, pievērt acis uz partnera necienīgu vai pat ļaunprātīgu rīcību, tad mēs īstenībā ļaujam mīlestībai noliegt sevi pašu un mūs knibināt nost par kārtiņai. Un, ja mēs neesam gana uzmanīgi, mīlestība pazudina mūs.

Mēs savā dzīvē varam iemīlēties cilvēkos, kas mums ir labi un kas ir slikti. Mēs varam iemīlēties jaunībā un vecumā. Iespējams tev būs daudz un dažādas mīlestības. Mīlestība nav nemaz tik īpaša un unikāla. Taču pašcieņa, pašvērtība un spēja uzticēties cilvēkiem ir ļoti īpaša – ja tu zaudēsi šos dārgumus, tos būs atgūt daudz grūtāk, nekā iemīlēties vēlreiz. Mīlestība var būt visbrīnišķīgākā pieredze, bet kā jebkura pieredze, tā var būt veselīga un neveselīga. Tu nevari ļauties, lai mīlestība tevi apēd, tu nevari atļauties upurēt tai sevi visu. Jo tad, kad mīlestība pazudīs, tu vari arī pazaudēt sevi. Jā, mīlestība ir skaista, nepieciešama un liela, taču ar mīlestību vien nepietiek.

Varbūt vienīgā iespēja patiesi izbaudīt mīlestību ir izvēlēties sapņot par  vēl kaut ko citu (un piedzīvot) – arī tikpat nozīmīgu kā mīlestība? Kā tu domā?

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!