GPS, Iedvesmai LAIMES 40 NOKRĀSAS | Monday www.bigstockphoto.com

LAIMES 40 NOKRĀSAS

Kāds no lielajiem rakstniekiem ir teicis, ka par laimi nav ko daudz pastāstīt, jo tā visiem ir tik vienāda un tāpēc garlaicīga. Taču tā nav taisnība! Monday gribēja zināt, no kā īsti sastāv mūsu laimes formula, un veica pētījumu, internetā aptaujājot sievietes un vīriešus par laimes sajūtu šajā pavasarī.

Laime zem mikroskopa

Žurnāla Happiness pētījums atklāj, ka 48 gadi ir kritiskais vecums, kad sievietes un vīrieša laimes sajūtas satiekas un maina virzienu – sievietes laime krītas un vīrieša laime ceļas. To skaidro tā, ka sieviete, iespējams, līdz tam guvusi piepildījumu, būvējot ģimeni un veidojot bērnu nākotni. Beidzot bērni izauguši, aizgājuši savās dzīvēs, un sieviete, kura nav atradusi citu piepildījuma avotu, jūtas iztukšota un nelaimīga. Savukārt vīrieša laimes sajūta kāpinās tāpēc, ka beidzot viņš jūtas pieveicis kalnu – palaidis bērnus dzīvē un uzkāpis savā virsotnē, jo kāpšana patiesi ir bijusi smaga.

Mūsdienu laimes pētnieki ir noskaidrojuši, ka laime sastāv no trim dimensijām. Lai laime būtu pilnīga, mums vajag visas trīs laimīgās dzīves – patīkamo, iepriecinājumu pilno dzīvi, aizņemto, iesaistīto dzīvi un jēgpilno dzīvi. Vai varam dabūt to visu?

Patīkamā dzīve

Šī ir tā vienkāršākā laime, kas dod vismazāko ieguldījumu kopējā laimes sajūtā. Visas lietas, piedzīvojumi un pieredze, kas mums sniedz īslaicīgu iepriecinājumu, ir daļa no laimes sajūtas. Pētījumi rāda, ka sekss ir sieviešu iepriecinājumu augšgalā. Socializācija, sevis lutināšana, ēšana, nekā nedarīšana, meditācija, automašīnas vadīšana ir nākamie sieviešu iepriecinājumi. Iepirkšanās, ēdienu gatavošana un citi mājas darbi, arī bērnu audzināšana – tas jau sniedz ievērojami mazāku iepriecinājumu.

Vairumam sieviešu algots darbs ir iepriecinājumu lejasgalā. Daudzi pētījumi uzrāda, ka sieviešu nodarbinātība ir būtiska mūsu laimes sastāvdaļa, tomēr galvenokārt tikai tāpēc, ka sniedz finansiālas un citas sievietei būtiskas neatkarības. Kāpēc tad darbs nesniedz sievietei laimi? Diskusijās vīrieši ar tādu kā pārākumu mēdz izcelt pētījumus, kuri rāda, ka šodien sieviete, salīdzinot ar pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kad sieviete uzsāka savu uzvaras gājienu darba tirgū, nebūt nav kļuvusi laimīgāka. Labāka izglītība, augstāka karjera, brīvāks sekss, izvēle, vai un cik bērni tev būs, atvieglotāka sadzīve – tas viss nav darījis sievieti laimīgāku. Ko nu?

Izrādās, laimes pietrūkst arī tāpēc, ka sievietes visbiežāk ir nodarbinātas ne tajos darbos, kuros pašām gribētos. Biežak tie ir tā dēvētie apalpojošie darbi jeb pink ghetto, kur sievietes autonomija un pašizteiksme ir maz iespējama. Tad tiešām – darbs ir tikai darbs, nekas vairāk.

Pārņemtā, aizņemtā, iesaistītā dzīve

Tā ir laimes daļa, ko gūstam no sevis iesaistīšanas hobijos un tādās nodarbēs kā joga, skriešana, dejošana, meditēšana, gleznošana, muzicēšana, rokdarbi. Iespēja nodoties mīlamam vaļaspriekam, aktivitātēm atbrīvo enerģiju, kas mīt mūsos, un tas savukārt palīdz izvairīties no depresijas. Šeit kritiski svarīgas ir arī kvalitatīvas attiecības – laulības, draugi, kas tevi iedrošina, uzklausa, saprot.

Pētījumi rāda, ka sievietes, kurām ir  draudzenes, ir laimīgākas par tām, kurām nav šādu attiecību.

Jēgpilnā dzīve

Šī ir tā stāsta daļa, kas runā par sapni un mērķi. Ja tev ir nozīmīgs mērķis un tu kaut ko dari, lai to sasniegtu, tev ir izredzes pievienot būtisku sastāvdaļu savas laimes receptē. Jēga ir kaut kas lielāks par ikdienību, un nav tikai darbs, tās var būt vērtības, kuras tu tiecies iedzīvināt. Iespējams, arī tāpēc tu esi nonākusi politikā, biznesā vai karjerā. Tu gribi, lai pasaule kļūtu labāka. Arī tad, ja tev darbs ir kas vairāk nekā tikai darbs, tad tu esi laimīgāka par meitenēm, kas strādā nemīlamu darbu.

Mazo lietu laime

Kad domājam par laimi, mums, visticamāk, prātā nāk dzīves lielie notikumi – pirmie taureņi, bildinājums, kāzas, lieli pirkumi, ceļojumi, bērnu piedzimšana. Tomēr nav tā, ka lielā laime var baroties tikai no viena vai diviem neatkārtojamiem notikumiem. Psihologs Eds Dīners uzskata, ka kopumā laimīgāki ir tie cilvēki, kas biežāk izbauda ikdienas pozitīvu pieredzi un iepriecinājuma brīžus, nekā tie, kas reizi gadā vai pat retāk piedzīvo to neparasto, ļoti intensīvo laimes sajūtu. Viņš iesaka apzināti veidot savu laimes sajūtu līdzīgi tam, kā mēs, sievietes, apzināti samazinām lieko svaru. Nevis kampaņveidā ieturot drakonisku diētu un pēkšņi daudz sportojot, bet gan visu laiku mazliet mazāk ēdot un tikai mazliet vairāk sportojot.

Monday veica pētījumu, internetā aptaujājot sievietes un vīriešus par laimes sajūtu. Piedāvājām 40 situācijas, kas sniedz vislielāko iepriecinājumu. Bijām pārsteigti par laimīgo cilvēku īpatsvaru – 56% aptaujāto sieviešu un 47% vīriešu atzīmēja atbildes, ka šobrīd jūtas ļoti laimīgi vai drīzāk laimīgi.

Lai Monday pētījums noder par špikeri, atgādinot, ka katra diena ir mazās laimes vērta. Vienkāršas un sasniedzamas lietas katru dienu – tādai būtu jābūt mūsu programmai. Protams, jāzina, kas mūs dara laimīgas. Lūk, sieviešu iepriecinājumu desmitnieks, kam pieskaņojām arī vīriešu pirmos desmit iepriecinājumus. Un neaizmirstam, ka sekss, labs ēdiens, laiks ar ģimeni, bērnu, flirts, kultūra – tas vislabāk ir sasniedzams, neaizmirstot par vīrieti un kopā ar viņu.

Vēl dažas interesantas un noderīgas atziņas, kas ir palikušas aiz kadra. Vislielāko iepriecinājumu sniedz:

  • 35% sieviešu un 14% vīriešu  – dejošana
  • 21% sieviešu  un 19% vīriešu – ēst gatavošana
  • 11% sieviešu un 21% vīriešu – savs bizness
  • 14% sieviešu un 15% vīriešu – darbs, ko viņi ikdienā dara. Savukārt tas „drīzāk iepriecina” jau 49 % sieviešu un 44% vīriešu. Un tikai 6% no katra dzimuma darbs „neiepriecina nemaz” un „drīzāk neiepriecina”.
  • nekā nedarīšana, spēles internetā un alkohola baudīšana ir starp situācijām, kas neiepriecina nemaz abus dzimumus.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!