Izaugsme, Promo Woman Drawing Sketches On Computer In Fashion Design Studio | Monday, foto - www.bigstockphoto.com un no personīgā arhīva

Kāpēc strādāt IT nozarē? Atspēkojam dažus stereotipus

Nepārsteigsim un jau sākumā pateiksim – stereotips par labu atalgojumu patiešām ir patiesība. Taču ir citi, par kuriem ir vērts parunāt! Piemēram. Vai tiešām sievietēm IT joma nav “pa spēkam”? Vai tiešām visi no millenium paaudzes ir hoperi? Un, vai tiešām IT strādā “sausiņi”un nelojāli darbinieki? Par nozares stereotipiem un maldīgiem pieņēmumiem vaicājām Svetlanai Lukašukai, Tele2 Share Serviss IT centra integrācijas grupas vadītājai. Šī ir viņa pirmā nopietnā un pagaidām vienīgā darba vieta kopš 2007. gada.

sveta

IT ir programmēšana?

IT – tā nav tikai programmēšana! Tā pat nav tikai matemātika. IT ir tik plašas iespējas, jo te viss kustās un attīstās. Es teiktu, ka IT ir trendu meklēšana un ieviešana. Turklāt IT nozarē var veidot tik dažādu profesionālo izaugsmi. Man, piemēram, ātri kļūst garlaicīgi, un tā kā nozare kopumā un mūsu uzņēmums aug, rodas arvien jauni projekti, tāpēc varu nepārtraukti augt un profesionāli attīstīties. Es IT sāku strādāt kā atbalsta (support) speciāliste, un tagad esmu nodaļas vadītāja. Kaut karjera nekad nav bijis mans mērķis, katru gadu saņemu piedāvājumu pakāpties karjerā vienu pakāpienu augstāk.

IT ir sarežģīta un grūta joma?

Man liekas, ka finanses ir daudz sarežģītākas nekā IT. Pēc bērna kopšanas atvaļinājuma es ar prieku atgriezos darbā, jo būt mājsaimniecei un mājas strādāt ir grūtāk!

IT ir tikai izciliem un matemātiskiem prātiem

Es vidusskolā studēju humanitārā novirziena klasē. Taču tā kā nezināju, ko izvēlēties kā nākotnes profesiju, es centos daudz ko pamēģināt, piemēram, papildus skolas obligātajam matemātikas kursam to mācījos arī fakultatīvi. Pēc vidusskolas dokumentus iesniedzu kadās trijās augstskolās, “kompānijas pēc” pieteicos arī uz RTU informācijas tehnoloģijām, kur tiku budžeta vietā un arī nolēmu studēt. Tomēr atzīstu, ka pirmais studiju gads bija patiešām grūts. Paralēli studijām, ņēmu privātstundas programmēšanā. Tāpēc es teiktu, ka IT ir piemērota visiem, kuri grib mācīties jaunas lietas un ir neatlaidīgi.

IT strādā garlaicīgi cilvēki

O, nē, te ir ļoti interesanti cilvēki. IT ir tik daudz un dažādas iespējas, tāpēc te strādā ļoti dažādi cilvēki, ar dažādiem hobijiem un interesēm, un dažādām izglītībām. Tas gan, ka uz IT nozari nāk ne tikai ļoti labi izglītotie, te ir arī ļoti jauni cilvēki, ar nepabeigtu izglītību vai tūlīt pēc vidusskolas. IT cilvēki – to iepazinu gan studējot augstskolā, gan šeit Tele2 – ir ļoti atvērti un atbalstoši, ar lielu cieņu vienam pret otru. Viņi ir orientēti uz rezultātu un ir ļoti pašpārliecināti, jo apzinās, ka nekad nepaliks bez darba, līdz ar to viņi nav saspringti un norūpējušies par rītdienu. Viņi saņem labu algu, un var atļauties interesantus hobijus. Piemēram, es brīvajā laikā es nodarbojos un trenējos jāt ar zirgu!

IT cilvēki nav lojāli vienam uzņēmumam

Esmu novērojusi, ka IT strādā mazliet vairāk introvertā tipa personības kā ekstravertie. Un introvertie, ja viņi atrod savu vietu un cilvēkus, izveido ģimenisku atmosfēru. Tad viņi ir ļoti lojāli, atbalstoši un uzticami. Es arī esmu introverta un mani šeit (Tele2) jau devīto gadu notur nepārtraukti pozitīvi izaicinājumi un interesanti cilvēki. Manā komandā ir cilvēki no vairāk kā desmit valstīm, un viņu pieredze un pienesums ir vienreizējs.

IT nav piemērota sievietēm

 Jā, es arī esmu dzirdējusi pieņēmumu, ka “īstām” meitenēm nav matemātisko dotību. Taču tas nu gan nav patiesība, jo meitenēm vidusskolā ir ļoti labas sekmes matemātikā, taču vairums izvēlas studēt humanitāros priekšmetus vai pilnībā nodoties ģimenei. Manuprāt, tas ir tāpēc, ka skolā neviens nevar normāli pastāstīt, kāpēc ir svarīgi mācīties matemātiku, vai ko nozīmē un cik interesanti ir strādāt IT. Meitenes IT jomai ir tikpat piemērotas kā puiši, un var gūt tikpat labus un pat labākus panākumus. Jo mēs esam centīgākas, adaptīvākas, mācāmies no savas pieredzes, un, ja kaut ko nesaprotam, nekautrējamies lūgt palīdzību. Un, iespējams, tāpēc varam atrāk tikt galā ar problēmām.

IT cilvēki ir sausiņi

IT strādā aizrautīgi cilvēki, kas savā projektā iesaistās ar visu sirds degsmi, nejūtot laiku. Tagad, kad man ir bērns, kurš ir mana prioritāte, es sāku saprast, ka tas ir mans lielākais izaicinājums šajā jomā– novilkt robežas, plānot laiku un “atslēgties” no darba pēc 18.00. Puiši var palikt darbā ilgāk pēc darba laika beigām, pabeigt un “neatrauties” no interesanta projekta, macīties pēc darba laika. Jā, es to nevaru tagad atļauties.

 

IT cilvēki izbrauc strādāt uz ārzemēm

Viņi ir ļoti labi atalgoti tepat Latvijā. Un atalgojums ir stipri līdzīgs kā ārzemēs. Jā, pavisam noteikti viņi aizbrauc pastrādāt vai pamācīties kādu laiku uz citām valstīm. Ir pat ļoti svarīgi jauniem IT speciālistiem pabūt ārzemēs, lai plašāk atvērtu acis un ieraudzītu, ka IT nav tikai kādas infrastruktūras apkalpošana, bet tā ir jaunu risinājumu atrašana un jaunu lietu būvēšana.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!