Izaugsme, Psiholoģija Kāpēc perfekcionisti nav inovatori | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Kāpēc perfekcionisti nav inovatori?

Ir taču tik laba sajūta, ja tu zini, ka tevi operē ķirurgs-perfekcionists, tiesā aizstāv advokāts izcilnieks, pat kurpes labo īsts veco laiku meistars. Gadiem izkopta izcilība kādā noteiktā jomā – tā ir perfekcionisma gaišā puse. Taču ir arī tumšā puse, kā dēļ perfekcionisti reti nonāk līdz ģeniāliem atklājumiem, pārsteidzošām inovācijām vai sarežģītas problēmas risinājumiem. Kāpēc?

Jo perfekcionists ir apmāts ar pārliecību – ja vien es kustēšos pietiekami uzmanīgi, liekot soli pa soli pārbaudītos ceļos, es nekad nenomiršu; ja vien es izskatīšos perfekti, darīšu lietas perfekti, es varēšu izvairīties vai minimizēt sāpīgās vainas, kauna, vērtējuma sajūtas. Perfekcionists dzīvo pasaulē, kas neskaitāmas reizes ir rediģēta, cenzēta, atkārtota un fotošopēta, pasaulē, kurā valda vienādības salīdzināšanās un konkurence; kurā citādas grāmatas, filmas, produkti paliek atvilknē, jo darbi nekad nav gatavi, nav pilnīgi….

Kas perfekcionistiem jaiemācās pasaulē, kurā visi meklē pārsteigumu?

Trīs perfekcionisti

Perfekcionisma tumšā puse var novest depresijā, izraisīt ēšanas traucējumus un iekšējo trauksmi, kas ir cēlonis sirdsdarbības traucējumiem. Ir trīs veidu perfekcionisti – uz sevi orientētais perfekcionists, sociāli pieprasītais un uz citiem fokusētais perfekcionists, kuriem tumšā puse izpaužas mazliet atšķirīgi.

Pirmā veida perfekcionisti gandrīz nepārtraukti raizējas, kā sasniegt pēc iespējas augstākus sava izpildījuma standartus un kā pielaist pēc iespējas mazāk kļūdu. Viņus vajā bailes un šaubas, ka viņi nav gana labi savā profesionālajā izpildījumā. Šie perfekcionisti uzstāda sev savus mērķus un vairumā gadījumu mēdz salīdzināties paši ar sevi. Protams, viņu šausmas palielinās, ja viņu veikumu neviens nenovērtē, nepaslavē, un pat neievēro padarīto. Tas noved pie dzīvošanas nepārtrauktā stresā, kas ir izdegšanas galvenais iemesls. Šī tipa perfekcionisti vislabāk veido attiecības ar citiem, viņu humors ir veselīgs un labdabīgs, taču situācijās, kad viņi izdeg, viņi sāk izturēties ciniskāk, ir mazāk toleranti un izpalīdzīgi.

Savukārt tā devētie sociālie perfekcionisti tiecas sasniegt pilnību, jo tas ir svarīgi kādam citam, viņiem nozīmīgiem cilvēkiem. Viņu mērķi visbiežāk ir citu mērķi. Šie perkecionisti mēdz salīdzināties ar citiem, un tāpat kā augstākšminētie perfekcionisti, ir ļoti paškritiski. Šie ir vismazāk par sevi pārliecinātie, viņi mēdz būt neemocionāli un antisociāli, viņu humors tiek vērsts kā ironija un pazeminājums pašiem pret sevi. Problēmsituācijās šie prefekcionisti tik ļoti baidās kļūdīties, it kā sasalst un netiek ne uz priekšu, ne atpakaļ.

Uz citiem fokusētie perfekcionisti jūtas par citiem pārāki, mēdz terorizēt apkārtējos ar savu standartu apmātību. Viņu humors ir agresīvs un pārējiem liek justies sliktākiem nekā viņi ir patiesībā. Šis ir vistumšākais un toksiskākais perfekcionistu paveids, viņiem visticamāk piemīt kāda daļa no tādām psihopātu raksturīgām īpašībām kā ierobežota empātija, antisociāla uzvedība, savaldības trūkums, impulsivitāte, agresivitāte, zems riska novērtējums, hiperseksualitāte, izcilas manipulācijas spējas, narcisms.

Kā perfekcionistam kļūt inovatoru?

Harvardas Medicīnas skolas profesors Džefs Szimanskis (Dr. Jeff Szymanski), savā grāmātā The Perfectionist’s Handbook sniedz atbildi uz šo jautājumu. Pats svarīgākais (bet ne vieglākais), ko perfekcionistiem būtu jāiemācās, ir mainīt attieksmi pret kļūdām. “Perfekcionisms ir kļūdīšanās fobija – viņš saka – perfekcionisma būtība ir nodoms un cenšanās padarīt lietas labāk. Īstais izaicinājums viņiem būtu – padarīt lietas atšķirīgi, iemācīties, kā kļūdas pārvērst stratēģiskos eksperimentos, kā mazāk fokusēties uz iespējamām kļūdām un vairāk meklēt risinājumu problēmām”

Izlasi arī Monday rakstus 3 slazdi perfekcionistes dzīvē un Kā perfekcionismam likt strādāt tavā labā

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!