Izaugsme, Promo Kad vienreiz pietiek! | Ieva Kukule, foto - www.bigstockphoto.com

Kad vienreiz pietiek!

9 pazīmes, kas liek nopietni pārdomāt, vai vērts palikt pašreizējā darbavietā

Ir iedvesmojoši mainīt darbu, ja motivācija ir sevis attīstība un jaunu virsotņu iekarošana. Tomēr ir situācijas, kad gribas mainīt darbu tāpēc, ka neesi cienīta, novērtēta, iespējams, pat saskaries ar pazemojumiem vai sāc just savu bezvērtību. Šoreiz par apstākļiem un situācijām, kad darbiniekam būtu nopietni jāpadomā, vai  un  cik ilgi vērts palikt esošajā darbavietā.

 1. Vadītājs ir rupjš un pazemo tevi

Ikvienam var būt slikta diena, taču neviens – pat ne augstākā līmeņa vadītājs – nav tiesīgs tevi izmantot kā emocionālo atkritumu tvertni. Jau pirmajā šādā situācijā ir tikai divas iespējas: vai nu tu liec skaidri saprast, ka kliegšanas un rupjas lamāšanas uzklausīšana neietilpst tavos darba pienākumos vai arī vienkārši aiziet.

2. Tu jūti pārlieku kontroli

Uzticēšanās ir viens no darba attiecību pamata akmeņiem. Ja darba devējs kontrolē katru vismazāko soli, ir pamats uzskatīt, ka viņam ir problēmas ar spēju deleģēt uzdevumus darbiniekiem. Šādiem cilvēkiem vajadzētu apzināties, ka problēma ir viņos pašos un ka darbinieka kontrole nevis motivē viņu veikt uzdevumu ātrāk un kvalitatīvāk, bet gluži otrādi – bremzē to.

3. Tev netiek dota iespēja iesaistīties

Ja uzņēmumā esi nostrādājusi vismaz gadu un saproti, ka šajā laikā neviens tevi nav pacenties iesaistīt organizācijas procesos, neuzklausa tavas idejas (varbūt pat publiski noniecina), visticamāk, esi nonākusi vietā, kur nav pieņemts jautāt darbinieku viedokli. Ja esi gatava strādāt uzņēmumā, kur tikai jāpilda noteikti darba pienākumi, neiedziļinoties, kā tas ietekmē organizācijas kopējo sniegumu, tad viss kārtībā. Ja tomēr tev ir svarīgi būt par daļu no tava darba un organizācijas, paust viedokli par procesu uzlabošanu un runāt par darba saturu, tad būtu vērts apdomāt darbavietas maiņu.

4. Ja organizācijas vērtības ir pretrunā ar tavu vērtību sistēmu

Dažkārt mēs nonākam organizācijās, kas ārēji šķiet ļoti cienījamas un ar labu reputāciju, taču ātri vien saprotam, ka to vērtību sistēma konfliktē ar mūsējo. Piemēram, tev ir svarīga atvērta komunikācija, bet izrādās, te nav pieņemts runāt par problēmām. Vēl var gadīties, ka tev liek darīt kaut ko, kas organizācijā ir pieņemts kā norma, bet tas konfliktē ar tavu sirdsapziņu. Tad nav daudz iespēju – vai nu pieņemt organizācijas kultūru un noteikumus, pieklusinot savu sajūtu, ka kaut kas nav pareizi (kas ilgtermiņā gan var būt psiholoģiski postoši un neveselīgi) vai nu doties prom ar sajūtu, ka esi palikusi uzticīga sev un savām vērtībām.

5. Tu jūties kā cipars algu sarakstā

Ikviens ir aizstājams. Protams. Ikviens strādā naudas dēļ. Protams, arī tās dēļ. Bet ja tu vēlies justies vērtīga un cienīta, ja tu gribi strādāt kopā ar cilvēkiem, kurus tu cieni un sagaidīt to pašu no viņiem, tad tu pavisam noteikti nevarēsi strādāt organizācijā, kurā tev tiek nemitīgi atgādināts, ka visi darbinieki ir skrūvītes, ka visi aizstājami, ka pilnīgi pietiek, ja tev maksā algu. Ja ar tevi ilgstoši nerunā par izaugsmi, ja neinteresējas par to, kā jūties darba vidē un kā tiec galā ar pienākumiem, atceries – dzīve ir pārāk īsa un vērtīga, lai trešdaļu no tās tu būtu tikai skrūvīte kāda cita lielajā mehānismā.

6. Tu regulāri saņem publisku kritiku par kļūdām, bet nekad uzslavu par lieliski paveiktu darbu

Vēl viena problēma, ko nav iespējams izskaust – to var tikai pieņemt vai iet projām. Proti, kad kaut kas ir nogājis greizi, vadītājs pamanās publiski nopērt, bet par labām lietām paldies nepasaka. Iesaku uzmanīties no organizācijām, kur raksturīga publiskā pēršana, jo kritika – pelnīta vai nepelnīta, bet tāda, kas neiet roku rokā ar uzslavu par labi padarītu darbu, – pakāpeniski nokauj jebkādu entuziasmu un produktivitāti.

7. Organizācija ir intrigu perēklis, un tu esi nokļuvusi to centrā

Pastāv darbavietas, par kurām mēdz teikt, ka tās ir īsts čūsku midzenis. Šī kaite lielākoties piemīt lielām un smagnējām organizācijām, un intrigas ir veids, kā darbinieki dažādos līmeņos nodrošina sev ietekmi gadījumam, ja nu… Ja esi nonākusi organizācijā, kur dienesta ziņojumi vienam par otru ir personāla vadības ikdiena, iesaku ļoti apdomāt katru darba vidē izteikto vārdu. Turklāt šādas vides necieš jaunos un perspektīvos.

8. Vadītāji regulāri netur solījumus

Vēl viens no trauksmes zvaniem, kas nesola neko labu. Ja vairākkārt esi saskārusies ar situāciju, kurā vadītājs devis solījumu kaut ko paveikt, mainīt, uzlabot, risināt, taču nekas nenotiek, ir pamats domāt, ka vadītājs vai nu melo, lai uz kādu brīdi tevi nomierinātu, vai arī gluži vienkārši nespēj virzīt pārmaiņas. Jebkurā gadījumā šāds vadītājs nav uzticams. Jārēķinās, ka problēmsituācijās viņš nebūs galvenais atbalsts un pat, iespējams, centīsies norobežoties no tevis.

9. Ja darbdienu rītos ar grūtībām celies vai esi sākusi intensīvi slimot

Kāds ļoti pārbaudīts princips, kas ļauj secināt, vai emocionāli jūties labi savā darbavietā, ir veids, kā no rītiem mosties, lai ietu uz darbu – ja vien, protams, neesi izteikta pūce. Ja esi pamanījusi, ka rīti kļūst par smagu pārbaudījumu, ir īstais brīdis pajautāt, kāpēc došanās uz darbu ir tik mokoša. Ja ir vēl ļaunāk – esi sākusi slimot ar zināmu regularitāti un meklē iemeslus, kā lai paņem brīvdienu, tātad pienācis mirklis sev godīgi atbildēt uz jautājumu: kāpēc mans ķermenis liek man atpūsties?

Protams, dzīves realitāte ir tāda, ka mums vajadzīgs jumts virs galvas, ka jāmaksā rēķini un jānodrošina ģimenes iztika. Tas savukārt nozīmē, ka darbinieki nereti ir ķīlnieka lomā: sajūta tāda, ka varētu jau šodien aiziet, bet skaudrā realitāte liek palikt netīkamajā darbavietā. Ja tā, tad varbūt it vērts uz šīm situācijām paskatīties no filozofiskā viedokļa. Katras attiecības – arī darba attiecības – mums kaut ko māca. Mēs varam izlikties nedzirdam šo mācību, varam pat iekšēji bēgt no problēmām, bet varam arī pievērsties sev un pajautāt: “Kāpēc esmu šajā situācijā? Kas man jāmaina sevī, lai vadītāji mani sāktu cienīt un ar mani rēķināties?”

Raksta autore – Ieva Kukule, Organizāciju labklājības institūta vadītāja

Ieva Kukule, foto no personiskā arhīva

Ieva Kukule, foto no personiskā arhīva

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!