Izaugsme, Vadīt Kā sasniegt mērķi? | Monday, www.bigstockphoto.com

Kā sasniegt mērķi?

Cilvēki, kas sasniedz iecerēto, no neveiksminiekiem atšķiras ar to, ka pirmajiem pietiek izturības turpināt arī pēc klupiena, saka koučinga trenere Dace Briede – Zālīte. Ik pa laikam apkārt dzirdam runājam, ka latvieši ir pelēki. Dace tam nepiekrīt. Katrs mēs veidojam sevi tādu, kādu esam sevi iztēlojušies. Ja slīgsim rutīnā – būsim pelēki. Bet, ja ne – tad mūsu iespējas ir milzīgas.

Mazliet par Daci

Pirms četriem gadiem Dace izvirzīja sev izaicinošu mērķi. Kā zināms, viens cilvēks nevar izmainīt pasauli, bet viens cilvēks var palīdzēt kādam citam – ar savām zināšanām, enerģiju un atbalstu. Daces mērķis ir palīdzēt pilnveidoties 100 000 personībām Latvijā.

Šo četru gadu laikā Dace ir lasījusi lekcijas un vadījusi mācības vairāk nekā 5000 klausītājiem, palīdzot viņiem izvirzīt un sasniegt personīgos mērķus. Tie ir gan skolu jaunieši, pedagogi, vecāki, gan arī lielo korporatīvo uzņēmumu darbinieki.

Pirms daudziem gadiem Dace ļoti gribēja strādāt Swedbankā. “Piecpadsmit gadus laidu kosmosā šo vēlmi. Un tagad es strādāju Swedbankā kā konsultante”. Reiz vidusskolas angļu valodas skolotāja stundā pateikusi zīmīgu citātu: „Cik valodu tu zini, tikreiz tu esi cilvēks”. Tā tapa pirmais lielais mērķis – apgūt piecas valodas. Uzsākot darba gaitas, Dace gribēja vadīt lielu kolektīvu kādā no tirgus līderu uzņēmumiem. Dzīve saveda kopā ar tālaika apdrošināšanas tirgus līderi „Balta”, kur tika pavadīti spraigākie darba dzīves gadi, strādājot valdē un vadot pāri par tūkstoš cilvēkiem.

Bet tad četrdesmit gados, kad likās, kad viss ir sasniegts, Dace sev jautāja: “Ja šodien mana dzīve beigtos, vai tas ir viss, ko es esmu šajā dzīvē paveikusi? Jā, man ir ģimene, māja, karjera, bet tas izklausās tik merkantili un egoistiski.” Tāpēc Dace tagad cenšas dalīties ar savām zināšanām un atziņām.

BeFunky_dace briede.png

Dace Briede-Zālite

Kāpēc mēs nesasniedzam savus mērķus?

To bieži var dzirdēt – jā, mums ir mērķi, un mēs gribam tos sasniegt. Diemžēl vairumam tie vairāk ir lozungi, ne dziļa un aizrautīga vēlme. Ja pajautā: “Cik gatavi jūs esat piepildīt savu mērķi, vērtējot šo gatavību pēc desmit baļļu sistēmas?” – liela cilvēku daļa Latvijā atbild: „Uz 8!” Bet tas ir tāpat, kā iet uz dueli un izšaut, tomēr līdz galam nenospiest gaili.

Ja, piemēram, tavs mērķis ir iemācīties lēkt ar izpletni, tev vajadzētu divas lietas. Pirmā – tehniskās zināšanās, instrukcijas un treniņi, otrā – drosme lēkt. Un drosmei var sākt lekt kaut vai no galda, pakāpeniski palielinot augstumu, nevis atmetot ar roku pie pirmajām bailēm un grūtībām.

Mērķis nepiepildās, ja cilvēks neveic pirmo nozīmīgo soli jeb neizpilda pirmo mājas darbu. Iespējams, dažkārt mērķi pazaudējas ikdienas rutīnā, jo tie ir tādi pārāk sīki, saimnieciski mērķi. Bet arī mazajiem mērķiem vajadzīgs pirmais solis. Ja sieviete septiņus gadus sapņo par skaistu remontu vannas istabā, bet pat nav pacentusies uztaisīt remonta tāmi, tas nozīmē, ka viņa nav paveikusi sava mērķa pirmo mājasdarbu.

Mēs neesam atnākuši šajā dzīvē, lai maksātu komunālos rēķinus

Ir cilvēki, kas savos 40 gados jau gaida pensiju, un viņu lielais mērķis ir noturēties savā darbā līdz tam brīdim. Saskaņā ar personību tipiem (pēc psihomteriskās DISC testa metodes) 69% cilvēku raksturīgas bailes no pārmaiņām, viņus biedē citādāka rītdiena, un jebkurš jauns mērķis ir iziešana ārpus drošības un komforta zonas. Taču mēs neesam piedzimuši tikai un vienīgi tādēļ, lai samaksātu savus komunālos rēķinus. Mums katram ir sava misija, savs piepildījums.

 

Man nav naudas, tāpēc nevaru sapņot

Varētu domāt – ja cilvēkiem nepietiek naudas, lai nosegtu ikdienas vajadzības – kādi tur lielie mērķi!? Naudas vienmēr var likties par maz. Taču vienā brīdī tam riņķa dancim var darīt galu ar kārtīgu cirtienu. Jo turpinot dzīvot no rēķina līdz rēķinam, turpinot peldēt pa straumi, beigās mēs kļūstam par upuriem. Un te ir būtiski uzdot sev kontroljautājumu: „Vai tu vadi procesu, vai procesi vada tevi?”

Ja ir sajūta, ka ar tavu dzīvi kāds rīkojas – tevi ievēlēja, tevi atlaida, tevi ielika utt., un tu mēdz teikt – “nu, ko tad es”, tas nozīmē – process vada tevi. Savukārt, ja tev ir mērķis, ja tu apzināti ieguldi savu enrģiju un resursus, tev tikai atliek pajautāt: „Vai šis process, konkrētā aktivitāte mani tuvina vai attālina no mana mērķa? Jā, šobrīd varbūt ir grūti, man kaut kas nepatīk, bet vai tas mani tuvina lielajam mērķim?

Sajust taureņus vēderā un nenobīties no mērķa!

Dzīvē cilvēkus vada emocijas, un emocijas rodas no mūsu vērtībām. Mums šķiet, ka mēs darām lietas ar prātu. Patiesībā aiz tā stāv mūsu vērtības, kuras rada konkrētas emocijas. Piemēram, neviens negribētu, ka viņu nošauj tāpat vien, bezjēdzīgi, aiz nejaušības. Taču, piemēram, mūsu senči, kas atdeva savas dzīvības par brīvu Latviju, – viņu vērtības bija sava valsts, kas paliks viņu bērniem. Tās ir emocijas, kuru dēļ viņi bija gatavi atdot dzīvību. Arī šodien mēs varam atrast vērtības, kuru dēļ vērts iet cauri grūtībām, rutīnai, pelēcībai. Patiesībā ir tā – ja tevi tavs mērķis kaut mazliet nenobiedē, tad tas īstenībā nav īsti liels mērķis. Tad tas ir tāds ikdienā sasniedzams uzdevums.

  

Ar ko sākt?

Protams, nepietiek noklausīties iedvesmojošu lekciju, izlasīt rakstu, aiziet mājās un ieraudzīt lielo mērķi. Ir jāpasēž un mierīgi jāpadomā, jautājot sev – ko īsti es gribu no šīs dzīves? Vai tiešām esmu šeit, lai gaidītu pensiju? Ja atbilde ir “nē”, – tad jautā tālāk: „Kas ir mani talanti, kuri jāliek lietā? Ko ar šo talantu varu darīt, lai padarītu krāšņāku savu dzīvi un pasauli labāku?”

Šis uzdevums nav paveicams skaļumā, troksnī, automašīnā, kurā skan mūzika, vai pie TV ekrāna. Tam ir jāatrod laiks. Savu lielo jautājumu var nākties „iznēsāt” tikpat, cik ilgi jāiznēsā bērns. Vai pat vairāk. Kad laiks būs pagājis zināmās pārdomās un klusumā, atbilde atnāks. Un tad būs tā sajūta ar taureņiem vēderā. Būs tā emocija, kuras dēļ vērts ziedot savu laiku, enerģiju un resursus. Tas būs tikai tavs. Tavs talants. Tava dzīves jēgas atbilde.

Ja mērķis ir liels – kā zilonis, tad, kā zināms, ziloni var “apēst” tikai pa gabaliņam. Ja savos piecdesmit gados gribi būt labākā kādā nozarē, vajag definēt atskaites punktu – kā izskatīsies mana dzīve, kad mērķis būs sasniegts? Tie varētu būt maksimālie desmit punkti. Savos trīsdesmit, iespējams, esi tikusi līdz divniekam no šiem 10. Tātad nākamais – jāsasniedz trijnieks. Kur un kā tagad jāiegulda, kas jādara? Īstenībā, tiklīdz cilvēks sāk strādāt pie mērķiem, apakšmērķi pa ceļam rodas pilnīgi dabiski, jo mēs saprotam – lai izdarītu to, vispirms man jāizdara tas, un, kad es izdaru to, tad rodas nākamais mērķis. Bet, protams, ik pa brīdim mērķus vajag caurskatīt un pavērtēt.

Viena iespēja – spēlējam uz visu banku!

Mūsu izglītības sistēma šobrīd veido skolēnu, kuram tiek dota otrā iespēja. Būtībā mēs audzinām paaudzi, kurai mācām – tu vari nākt un izlabot kontroldarbu. Un viņi nāk uz kontroldarbiem nesagatavojušies, jo ir svarīgāki darbi, bet būs taču otrā un trešā reize, kad varēs izlabot… Bet dzīvē tā nenotiek! Ja klientam kaut kas nepatīk tavā piedāvājumā, sarunā, prezentācijā, viņš nekad neteiks: „Ei, tev šoreiz nesanāca, aizej pagatovojies un atnāc otrreiz!”

Dariet visas lietas tā, it kā tās būtu vienīgā un pēdējā iespēja! Un dzīvojiet savu dzīvi bez ģenerālmēģinājuma, uzdrīkstoties piepildīt savus īstos mērķus!

6 Komentāri

 1. stella
  06/08/2015 18:23 | Saite

  Nu, protams ka katrs savu dzivi veido pasa spekiem, nevis tagad tu aiziesi uz to seminaru un hops, visu dzive sasniegsi. Es saku lasit rakstu, gaidu jau baigo dzives merki, bet vinas merkis – stradat swedbanka… nav diez ko augsts merkis lai neteiktu vairak. Pec tam jau izskatas karjera uz augsu gaja.

 2. D.
  08/01/2015 07:37 | Saite

  Vienam palīdz tabuliņas burtnīciņās, citam – konsultācijas.
  P.S. Pirms nedēļas Gan Bei viesmīle man izrakstīja nepareizu rēķinu, un, kad pievērsu tam uzmanību, uzstāja, ka kļūdos es. Patiesību, protams, noskaidrojām, bet atvainošanos nesaņēmu. 🙂

 3. ed
  07/01/2015 09:07 | Saite

  very nice. vairaak tadus rakstus

 4. Elīna
  06/01/2015 19:09 | Saite

  Paldies par iedrošinājumu!

 5. Gunta
  06/01/2015 19:00 | Saite

  kO DARĪT CILVĒKAM?

 6. Jumis
  06/01/2015 13:44 | Saite

  Liels paldies!

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!