Izaugsme, Nauda Kā nopirkt laimi? | Monday www.bigstockphoto.com

Kā nopirkt laimi par naudu

Kādā 2011. gada pētījumā noskaidrots, ka nav īpašas sakarības starp naudu un laimi. Vai tā ir? Patiesībā par naudu var nopirkt ļoti daudz, arī laimes sajūtu –  taču vajag sevi labi pazīt un saprast, kas tieši mani dara laimīgu. Jautājām psihoterapeitei Solvitai Vekterei, vai un kā nopirkt laimi par naudu.

Tas kā mēs esam tik dažādi, katru nauda dara laimīgu citādāk. Ir cilvēki, kam laimes sajūta atkarīga no drošības sajūtas, ko sniedz apziņa, ka nauda ir rokas stiepiena attālumā un ātri iegūstama – vienlaga vai tā ir banka, vai “zeķe”. Cits visu gadu pacietīgi atlicina naudu, lai reizi gadā aizbrauktu uz vienu nedēļu Āfriku uz medībām. Un turpmāko gadu ir uzlādēts un enerģisks. Vēl kādam svarīgāk par visu ir nopirkt jaunāko mašīnu vai aktuālāko no šīs sezonas modes. Diez vai mēs varam spriest, vai viena cilvēka laime ir lielāka par otra laimi. Tas ir katra iekšējo subjektīvo sajūtu ziņā.

Katram no šādas laimes veidiem ir gan savi dziļākie cēloņi, gan arī lamatas. Un bieži vien viens vai otrs finansu uzvedības stils nāk mūsu vecāku ģimenes. Tā ne vienmēr izpaužas kā inerce – tā var būt arī kā protests pret vecāku iedibināto dzīves kārtību.

Nopirkt drošības sajūtu. Tas, kas krāj, grib cerēt, ka nauda atrisinās pēkšņas problēmas – nopirkšu vislabāko ārstu, visprofesionālākos jurista pakalpojumus… Nauda sniedz neatkarību un lielu mierinājumu, tomēr dziļākais motīvs varētu būt nedrošība un bailes, ka ar mani tūlīt kaut kas notiks – es tam iekšēji gatavojos un diemžēl īsti neatslābinos.

Nopirkt pašvērtīguma sajūtu. Tie, kas pērk mantas, tādējādi vēlas ātri saņemt kompensāciju par saviem ieguldījumiem (garām darba stundām, piemēram). Cits skaidrojums – viņš it kā runā caur šī mantām. Mēģina ar to palīdzību pateikt – es piederu pie jums, es esmu veiksmīgs, man ir izdevusies dzīve. Mantas mēdz sniegt iluzoru pašvērtējuma sajūtu. Un protams, ja es gribu būt veiksmīgs, man vispirms ir jāizskatās veiksmīgam. Mantu piederību mēs baudām, un tas ir veselīgi, bet, ja kādā brīdī sākam tām kalpot, esam pietuvojušies bīstamai robežai. Kalpojot mantām, mēs varam nepamanīt, ka esam kļuvuši atkarīgi, nodzīti, nebūt ne laimīgi un īstenībā ļoti vientuļi.

Nopirkt emocijas. Tie, kas tiecas nopirkt sajūtas, ir lieliski investori, jo iespējams, tieši sajūtu ieguvums baudu sniedz visilgāk. Tie ir koncerti, ceļojumi, arī māja pie jūras, kas sniedz emocijas, kuras varam atsaukt atmiņā spilgtāk nekā vienkārši jaunas lietas iegūšana. Emocijas nav pakļautas devalvācijai, ar tām ir prieks dalīties. Emociju ieguvums, atšķirībā no citiem, mūs nesarūgtina – tāpēc, ka savas emocijas nevaram salīdzināt ar citu emocijām un justies sliktāk, ja kādam tās ir spilgtākas.

Nopirkt lietderīgumu. Viena no drošākajām laimes nopirkšanas stratēģijām ir dalīšanās ar savu naudu. Kad dalāmies, mēs jūtamies laimīgi gan ar sevi, gan par saņēmēju. Sevišķi tie bagātie cilvēkie, kam paveicas un nauda nāk vieglāk, biežāk piedomā par došanu atpakaļ. Kāds miljonārs man ir teicis – mēs esam līdzīgi amēbām, arī dalīšanās ar naudu  kļūst par nepieciešamību, un paradoksālā veidā tas rada ne vien personisko laimes sajūtu, bet arī vairo naudu.

Nopirkt jaunību. Mūsu sabiedrībā tiek kultivēta doma – sievietei būt vecākai par 30 gadiem ir teju nepieklājīgi. Un nauda ir iespēja mums, sievietēm, nepārdzīvot jaunības aiziešanu. Te gan medaļai ir arī otra puse. Esam kā apsēstas ar jaunas ādas saglabāšanu: sākumā ieguldām lielu naudu kosmētikā, tad jau procedūrās, un vēl pēc tam – plastikas ķirurģijā. Un skumji, bet fakts, ka bieži vien mūsu vīrieši to nenovērtē. Ja sieviete ir visu mūžu pieradusi būt prece ar savu izskatu, viņai šāda krīze ir loti sāpīga. Taču sieviete uz to var paskatīties arī citādi. Nauda dod iespēju nopirkt visu, kas tev sagādā baudu – ceļojumus, izklaides un iepriecinājumus, kas ir viņas pašas brīva izvēle un par kuriem viņai vairs nevienam nav jātaisnojas. Pat pavadoni ceļojumos. Protams, vienmēr jābūt skaidrībai par spēles noteikumiem – es tikai paspēlēšos vai tomēr ceru uz mīlestību vai vismaz  attiecībām? Un, protams, šādas attiecības var izveidoties arī pavisam bez naudas klātbūtnes, ja tikai pati tici, ka esi vērtīga, ineresanta, pievilcīga, ja tev ir, ko otram sniegt.

Nopirkt autonomiju. Viens no ceļiem, kā varam palielināt laimes sajūtu, ir ieguldīt naudu izglītībā. Būt pat ekpertu ir viena no mūsu vajadzībām (gan visaugstāk hierarhijā). Ieguldījumi izglītībā rezultējas ne vien apkārtējo cieņā un novērtējumā, bet arī iespējā kontrolēt savu dzīvi un iegūt zināmu autonomiju. Un tas savukārt sniedz lielāku emocionālu pašvērtību, labāku garastāvokli un apmierinātību ar dzīvi.

Nopirkt nākamo līmeni. Mūsu profesionālajā vīzijā mēs sev esam iezīmējuši ceļu tikai augšup. Mēs ātrāk vēlamies tikt nākamajā līmenī, mēs pērkam lietas, kas liecina – mēs jau tur esam, un patiesi – pēc kāda laika mēs tur tiešām esam. Bet ironiski – jo bagātāki kļūstam, jo mazāk laika mums ir, un jo mazāk mēs rūpējamies par sevi. Es teiktu, ka domājot par nākamo līmeni, būtiski ir saprast, kas tieši man nesīs vairāk apmierinātības – amata nosaukums, algas pielikums, kvalitatīvākas lietas, ko varēšu atļauties. Vai esi padomājusi arī par sajūtām, kuras ienāks vai nostiprināsies tavā dzīvē? Vai tev patīk stress, atbildība? Vai tas tev nerada galvassāpes, vai vari labi izgulēties? Vai nākamais līmenis tev sniegs tādas sajūtas, kā tu gribi? Parasti iekšējā balss ar jautājumu “kā tu jūties, vai esi laimīga?” mūs, sievietes, piemeklē pēc trīsdesmit (vīriešus ap četrdesmit). Līdz tam mēs esam bijušas stingri ieslēgtas sociālo vajadzību un atbilstību piepildīšanā – lai vecākiem lepnums, lai dzimtenei prieks, lai vīram labi. Protams, tas viss ir nesis arī prieku un gandarījumu, bet šis jautājums ir patiesības mirklis par mums pašām – kā dzīvot tālāk. Jo stingrāk nospraustas važas, noteikumi, jo grūtāk būs pārdzīvot šo krīzi – ja tu gribi kaut mazliet ko mainīt, uzreiz sastopies ar neizpratni, pat spiedienu. Ja paliec vecajās sliedēs – sākas veselības problēmas, lūst kājas. Krīzes jēga ir mainīties – tas ir ceļa mērķis, un, pat ja sākumā tev vēl nav skaidrības, kā tieši – ja ļaujies, process tevi nes. Un varbūt tu sapratīsi, ka tev būtībā nemaz nevajag to nākamo līmeni – ka vari dzīvot ne tik dārgā dzīvoklī, toties bez migrēnas.

Atslēga uz Laimes zemi nav ciparā, kas demonstrē mūsu finansiālo veiksmīgumu, bet tajā, ko mēs darām ar to naudu, kas mums ir. Cik prasmīgi un atbilstoši savai būtībai un patiesajām vēlmēm mēs to izlietojam.

 

 

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

One Komentārs

  1. ASD
    05/07/2015 09:16 | Saite

    Nauda ir instruments ar kura palidzibu tiek paklauti cilveki…….un nekas vairak…..atopaties laimes pirceji …..sazombetie mulki ar savu naudu-naudas del tiek nogalinati cilveki sakroplotas dzives!Notiek kari un terora akti…..Un jus bankas esat instruments ar kura palidzibu tas viss notiek…

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!