Izaugsme, Nauda | Zlata Elksniņa-Zaščirinska, foto no personiskā arhīva

Vai taupīšana ir risinājums

Pie starptautiskā audita, revīzijas un biznesa konsultāciju uzņēmuma PricewaterhouseCoopers vadītājas Latvijā Zlatas Elksniņas-Zaščirinskas Monday devās ar domu noskaidrot, ko cilvēks var iemācīties no lielām un veiksmīgām kompānijām. Piemēram – kā vairot savus ienākumus, kā labāk pārvaldīt finanšu līdzekļus, un – vai izveicīga taupīšana var atrisināt naudas trūkumu?

Zlata Elksniņa-Zaščirinska strādā PwC jau gandrīz 20 gadus. Viņa ir optimiste un tic, ka mēs visi kopā varam radīt labklājīgu valsti, taču to ir iespējams izdarīt tikai tad, ja apzināmies sevi un uzņemamies atbildību par izvirzīto mērķu sasniegšanu – un arī to nesasniegšanu.

Jebkurā vecumā ir iespējams atrast sevī vērtību un pielietojumu savām zināšanām vai prasmēm, ko attiecīgi piedāvāt valstij un sabiedrībai. Taču tās pastāvīgi jāpapildina un jāpilnveido. Zlata ir pārliecināta, ka ik dienas mums ir dāvāta iespēja nepārtraukti mācīties. To varam darīt ne tikai izglītības iestādēs, bet arī darbā, ikdienas situācijās – spēlējot intelektuālās spēles, vairāk lasot, vairāk sarunājoties par lietderīgo, daloties savā pieredzē ar ģimeni, kolēģiem un draugiem.

Par budžetu un apetīti

Finansiāli veiksmīgie biznesi nav veiksmīgi attīstījušies tāpēc, ka tie būtu īpaši taupījuši vai samazinājuši izdevumus. Tāpat es neticu, ka augstāks personiskās dzīves kvalitātes līmenis var tikt sasniegts, tikai rūpīgāk plānojot izdevumu sadaļu savā budžetā (tā gan var būt īslaicīga krīzes pieeja). Tāpat es neticu, ka strādājot piecus nemīlamus darbus vai gadiem turoties pie darba, kas nesniedz gandarījumu, vai gaidot, kad kāds cits par tevi parūpēsies – mēs kļūsim apmierinātāki ar dzīvi.

Lai dzīvotu komfortablāk, vienkārši ir jāpelna vairāk. Un, lai nopelnītu vairāk, tāpat kā biznesā, ir jāriskē – vai nu jāiegulda vai arī no kaut kā jaatsakās – no brīvā laika, no siltas, drošas vietas, no prognozējamas ikdienas. Piemēram, var sākt mācīties, veltīt vairāk laika savam hobijam, kas, iespējams, var pāraugt biznesā, vai sākt biznesu jau šodien. Bet vispirms ceļš augšup sākas ar vēlēšanos, ar degsmi sasniegt vairāk un dzīvot labāk. Citiem nav šīs vēlēšanās. Un es negribu nevienu ne pamācīt, ne iedrošināt, jo degsme, vēlēšanās un personiskie mērķi ir intīma lieta. Cilvēkam pašam jānonāk pie lēmuma mainīt savu dzīvi.

Par mērķiem, risku un atbildību

Biznesā uzņēmējam jāatbild – kāpēc es attīstu biznesu? Vai tāpēc, lai nopelnītu vairāk, vai tāpēc, lai būtu labākais starp konkurentiem, vai tāpēc, lai to visu atstātu bērniem, vai arī – lai priecātos par to, kā par savu paša bērnu. Kāds ir lielais mērķis? Un kāds ir katra gada mērķis? Viena no sāpīgākajām neveiksmēm biznesā ir mērķu nesasniegšana. Kā ir ar personisko dzīvi? Bieži mums nav lielu mērķu, un bieži – vispār nekādu mērķu. Sāc mainīt dzīvi, definējot savus mērķus. Novērtē sevi – savas profesionālas spējas, izredzes, vērtības. Definē savas prioritātes. Paskaties apkārt, kas ir pieprasīts, kas tev vēl jāmācās, un pieņem lēmumu.

Dzīve, tāpat kā bizness, ir stāsts par riskiem, balvām un mācībām. Ja gribi saņemt balvu, ir jāuzdrošinās riskēt. Riskējot mēs uzņemamies atbildību. Un tas nav viegli – uzņemties atbildību, sākot ar to, ka maksājam nodokļus, un beidzot ar to, ka pārstājam gaidīt mūsu personiskās labklājības pieaugumu no citiem.

Par veiksmi un plānošanu

Esmu strādājusi ar daudzām kompānijām un esmu secinājusi – veiksmīgās kompānijas no mazāk veiksmīgākām atšķir ne tikai brīnišķīga ideja un brīnišķīgs idejas izpildījums. Ļoti daudz ko nosaka māksla plānot. Mani vērojumi un pieredze liecina, ka veiksme ir nekas cits kā labi izplānota izdevība. Esmu pieredzējusi, kā stabilas kompānijas paklūp, plānojot pārāk optimistiski. Vai, piemēram, ja ir lieka nauda, mēģina dažādot uzņēmuma darbību, atverot citus biznesus tikai ieguldīšanas vai dažādības pēc. Tomēr nepadomājot, ka diversifikācijas būtība ir izlīdzināt riskus. Neveiksmes rodas, arī neplānojot iespējamo neveiksmju avotus un varbūtību, ka kritiskie panākumu faktori varētu nostrādāt atšķirīgi no mūsu vēlamā scenārija. Mans ieteikums ir izstrādāt vairākus plānus un izspēlēt tos. Ieliec plānos arī neveiksmes iespēju un uzdod sev jautājumu – ko un cik daudz tu esi gatava zaudēt. Tas ir svarīgi – psiholoģiski pieņemt, ka var būt arī neveiksme. Un, ja tā notiek –  nesabrukt, bet uzņemties atbildību un mācīties no kļūdām. Pārrunāt un saprast iemeslus, kāpēc šoreiz neizdevās, un noteikti mēģināt vēlreiz. 

Par nākotni un pašattīstību

Ko no biznesa varam mācīties savai attīstībai? Dažiem var paveikties, bet vairumam ir smagi jāstrādā. Un pat ar to mūsdienās vairs nepietiek. Ir jāattīstās, jāmācās, jācenšas būt pieprasītam. Mūsdienās viss tik ātri mainās – prasmes noveco, profesijas izzūd. Vai kā profesionāle vari godīgi paskatīties uz sevi no malas un izvērtēt – vai es būšu pieprasīta rīt un parīt? Kuras manas prasmes un kompetences drīz vairs nebūs derīgas? Ko likšu vietā? Vai vari pieņemt šodien, ka rīt jau tev būs pašai par sevi jāparūpējas? Vai vari iedomāties, ka pašai būs jāparūpējas radīt sev darbu? Iespējams, ka uzņēmumiem arī būs izdevīgāk dot priekšroku īslaicīgām darba attiecībām, balstītām uz projektu vadīšanu. To sauc par freelancer ekonomiku – kad daudziem no mums būs jāiemācās, finansu valodā runājot, būt likvīdiem – būs jāmāk sevi “pārdot”, turklāt vairākiem darba devējiem vienlaikus, pašorganizēties, lieliski plānot un patiešām uzņemties atbildību par sevi. Būs jākļūst uzņēmīgiem. Un labāk veiksies tiem, kas pēc dabas ir mazliet izsalkuši, ziņkāri, gatavi mācīties un uzņemties risku. Tas, ko mēs varam sākt darīt jau šodien gan uzņēmumos, gan ģimenē, gan skolās – veicināt mācīšanos, dalīšanos ar vērtīgām zināšanām, kā arī iniciatīvu un atbildības uzņemšanos it visā, ko darām.

 

Tagad būt DNB klientam un veidot uzkrājumus ir vēl izdevīgāk – ieskaties aktuālākajos piedāvājumos!

 

 

Saturs radīts ar DNB bankas atbalstu

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!