Izaugsme, Vadīt Kā darbiniekos trenēt uzņēmēja domāšanu? | Monday, foto - www.bigstockphoto.com

Kā darbiniekos trenēt uzņēmēja domāšanu?

Kā noturēt gados jaunos darbiniekus, kā padarīt viņiem darba vidi interesantāku? Jānis Palkavnieks – iemāciet viņiem uzņēmēja domāšanu.

Maija beigās, atverot kopstrādes biroja telpas Teikums, notika lieliska konference par laikmetīgo darba vidi. Starp citiem aizrautīgiem lektoriem uzstājās arī uzņēmumu grupas draugiem.lv runas vīrs Jānis Palkavnieks. Viņam no zāles tika uzdots jautājums – kā noturēt gados jaunos darbiniekus, kā padarīt viņiem darba vidi interesantāku? Viņš atbildēja – iemāciet viņiem uzņēmēja domāšanu.

Monday ieinteresējās – kā iemācīt darbiniekiem uzņēmēja domāšanu?

Monday: Kāpēc mums vispār vajadzētu sākt domāt par to, ka darbiniekiem būtu jāiemāca uzņēmēja domāšana?

Jānis Palkavnieks, foto - kopstrādes telpa Teikums

Jānis Palkavnieks, foto – kopstrādes telpa Teikums

Jānis Palkavnieks: Tā ir pilnīgi zaļa ideja, ko mēs ar kolēģiem kādā vīna vakarā sākām attīstīt. Kā ir tagad? No vienas puses – tu pie manis strādā, tev ir tāda un tāda alga, man ir konkurents, kas maksā lielāku algu, tur dod arī mašīnu, un tu, protams, (vairumā gadījumu) izvēlies strādāt pie konkurenta, kur ir vairāk šo labumu. Bet vai tu kā darbinieks patiesībā zini, cik tu izmaksā darba devējiem – tu redzi tos “100 eiro”, kurus ik mēnesi saņem sava kontā. Domāju, ka ir ļoti maz darbinieku, kas aizdomājas, ka reālās izmaksas ir – tava alga reiz divi, tava darba vieta, vide, plus visi bonusi uttt. Galu galā – cipars kļūst diezgan iespaidīgs. Un tagad paskatamies no otras puses – man kā uzņēmējam no tevis vajag pakalpojumu. Piemēram, tu esi sekretāre. Tātad man vajag, lai tu plāno, sagaidi un uzņem klientus, rūpējies par vidi, lietām , uttt. Tagad mans jautājums tev – vai tu pati no savas kabatas maksātu citam to naudu, ko tu izmaksā darba devējam, sniedzot pakalpojumu tādā kvalitātē, kādā tu to sniedz tagad? Vai tu sevi pieņemtu darbā? Es varu garantēt, ja atklāti un godīgi padomātu, daudzi pateiktu – nē!

Monday: Lai lietas notiek un labā kvalitātē – tas ir tikai viens aspekts. Vēl ir cits aspekts – kā panākt, lai darbinieki centos iesaistīties kopējā rezultāta radīšanā, censtos saudzēt un saglabāt uzņēmuma resursus?

Jānis: Man ir sajūta, ka mēs Draugos esam šo ideju “pārdevuši”. Piemēram, tipiska situācija – esmu birojā, atnāk ciemiņš, sekretāre nav uz vietas, es domāju – tas nav pie manis – tātad mani viņš neinteresē. Bet varbūt – pajautā “pie kā tu esi atnācis”, pavadi, apkalpo viņu. Vai arī tu redzi – nomests papīrs, vai tu pacel? Vai domā – o, nē tas nav mans pienākums. Ar tādām mazām lietām var sākt trenēt to sajūtu, ka tā ir arī mana lieta. Ar laiku sākas domāšana, vai tā lieta, ko es daru, vai nedaru uzņēmumā, dod kaut kādu labumu kopējā lietā? Grozies kā gribi – uzņēmuma mērķis ir ienākumi un peļnas gūšana, kas galu galā atsauksies uz manu algu. Un, ja es esmu sekretāre, kas sagaida cilvēkus, vai es sagaidu cilvēkus pietiekami labi, lai viņi būtu priecīgi būt mana uzņēmuma klienti, vai lai viņi vēlētos par tādiem kļūt.

Monday: Vai tu zini, ka Latvijā veikti pētījumi liecina, ka vairāk kā puse darbinieku uzskata, paņemt lietas no uzņēmumu nav grēks, ka tā nav zagšana. Iespējams viņi domā – tā ir arī mana lieta. Diez vai šie būtu tie darbinieki, kurus darba devēji vēlētos savās komandās redzēt?

Jānis: Ja darbinieks jūtas atbildīgs par rezultātiem, uzņēmumam arī jābūt caurspīdīgam un godīgam. Jābūt win – win situācijai. Es ticu, ka uzņēmumos, kur darba devējs dalās un ciena darbiniekus, nav tās zagšanas. Taču diemžēl joprojām Latvijā pārāk bieži sastopama šāda situācija. Ir uzņēmumu balle, ir galdi… darbiniekiem un ir vadītāju galds. Un vadītājiem ir dārgāki dzērieni, un labāki ēdieni. Vai arī zinu konkrētu Latvijas banku, kura saviem darbiniekiem par auto stāvvietu darba laikā liek maksāt 15 eiro mēnesī, bet vadītājiem tā ir par velti. Tur vadītāju alga ir piecreiz un desmitreiz lielāka par ierindas darbinieka algu. Come on! Parastam darbiniekam ir “šāds” krēsls, bet vadītājam ergonomisks, muguru saudzējošs, darbiniekam – “viena” polise, vadītājiem – vislabākā. Kāda tur loģika! Ja tu kā ierindas darbinieks pelni daudzreiz mazāk, tad tev īstenībā vajadzētu lielāku atblastu nekā tam, kurš pelna daudzreiz vairāk. Un šeit iespējams veidojas attieksme– pagaidi – mēs strādājam vienā uzņēmumā, un tas taču nav īsti taisnīgi, jo viņi tāpat saņem daudreiz lielāku algu. Tad kāpēc lai es nepaņemtu no uzņēmuma kaut ko sev. Es teikšu tā – šādiem uzņēmumiem nespīd darbinieki ar uzņēmēja domāšanu.

Monday: Vai ir idejas – kā to mainīt?

Visu rakstu lasi šeit:

 

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!