Izaugsme, Promo Uzņēmēja domāšana | Monday, foto-www.bigstockphoto.com, statoil.com

Kā atraisīt uzņēmēju darbiniekā?

Saskaņā ar University of Kent veikto pētījumu tikai divas no darba prasmēm tiek augstu vērtētas gan šodienas darba tirgū, gan būs pieprasītas nākotnē – viena no tām ir uzņēmēja domāšana. Statoil ir uzņēmums, kas jau vairākus gadus gozējas Latvijas iekārotā darba devēju līderu saulītē. Iespējams, viņiem tas izdodas, pateicoties reāli iemiesotām uzņēmuma vērtībām. Un viena no tām ir uzņēmēja gars (Entrepreneurship).

Vai to var iemācīt, kā to atraisīt un veicināt – to Monday jautāja Statoil Fuel & Retail Latvia Personāla vadītājai Zandai Šmatei.

Protams, ideāli ir dabūt gatavu darbinieku, kuram ir dabas dots uzņēmēja gars. Taču mēs Statoil ticam, ka katrā cilvēkā ir kaut kas no uzņēmēju veidojošo īpašību kopuma. Un mēs arī ticam, ka to var atraisīt un veicināt.

Kā atpazīt uzņēmēja garu darbiniekos?

Darbinieks ar uzņēmēja domāšanu ir proaktīvs, nāk ar iniciatīvu un idejām, ir uz sadarbību vērsts un atsaucīgs arī citu idejām. Viņš domā ātri, un negaida, ka kāds vienmēr pateiks priekšā, kas ir jādara neparedzamā situācijā. Viņš ir gatavs pieņemt lēmumus un rīkoties saskaņā ar tiem. Viņš seko rezultātiem, prot gan „nolasīt” ciparus, gan izprast, kas aiz tiem stāv un kā tie veidojas. Tāpat viņš arī nebaidās mēģināt un kļūdīties. Viņš noteikti ir gatavs interesēties par apkārt notiekošo, apgūt jaunas prasmes, mācīties un augt. Viņš ir gatavs noiet papildus soļus (extra mile) un neskaitīt minūtes. Un jā, viņš pavisam noteikti nevar darīt darbu, kas viņam nepatīk.

Kā veicinām uzņēmēja garu ikdienā

Statoil vērtības jeb DNS ir ietvertas 3 vārdos “ACT with PRIDE” (rīkojies ar lepnumu), kur katrs no burtiem vārdā „PRIDE” izsaka mūsu pamatvērtības – cilvēki (People), rezultāti (Results), pilnveidošanās (Improvement), attīstība (Development), uzņēmēja gars (Entrepreneurship).

Uzņēmēja garu mēs skaidrojam šādi: „Uzņēmēja gars ir tas, kas liek mums katram izaicināt pašam sevi, domāt kā klientam un rīkoties kā īpašniekam.” No vienas puses tas nozīmē spēt saskatīt visu ar klientu acīm – cik labi kā klients es šeit jūtos, vai te, manā atbildības lauciņā, tiek piedāvāts ne tikai pašsaprotamais, bet arī kaut kas papildus utml. No otras puses – tas nozīmē uz visu skatīties ar īpašnieka acīm, domāt līdzi savām darbībām, to sekām, cipariem, konkurentiem, tirgus tendencēm un visam citam, kas ietekmē biznesu.

Uzņēmēja domāšanas pamatskola sākas jau ar pirmo brīdi, kad darbinieks nokļūst Statoil mazumtirdzniecības tīklā, jo mūsu pārdevēji apgūst vairākas prasmes un veic dažādus darba pienākumus – viņi pārdod un apkalpo klientus, gatavo ātrās uzkodas, gūst ieskatu grāmatvedības pamatos, nodarbojas ar merčendaidzingu, viņi pārzina ugunsdrošību un specifiskas ar degvielas tirdzniecību saistītas lietas. Šīs daudzpusīgās prasmes un zināšanas palīdz uz visu raudzīties kompleksi, kas ir ļoti svarīgi jebkuram uzņēmējam.

Visi mūsu staciju vadītāji ir attīstījušies uzņēmuma iekšienē un turpina mācīties un bagātināt savas zināšanas dažādos izglītojošajos pasākumos. Pēdējos gados šie pasākumi tiek organizēti zem saukļa “Saimnieks savā stacijā. Uzņēmējs savā mikrotirgū. Līderis savā komandā”.

Mūsu uzņēmuma kultūrai ir raksturīgs arī sacensības gars. Staciju darbiniekiem katru dienu ir mazie mērķi, ir mērķi mēneša griezumā un arī lielāki mērķi. Tāpat arī jaunu produktu ieviešanu parasti atbalsta kādas sacensības starp stacijām, kas pozitīvi uzlādē visus, liek padomāt, kā panākt pēc iespējas labāku rezultātu un arī saliedē komandas.

statoil.png_2

Jaunā Statoil koncepta veikala Vecrīgā atklāšana 

Kā mēs Statoil attīstām uzņēmēja garu

Lai atpazītu un veicinātu uzņēmēja garu darbiniekos, esam izveidojuši iekšējo talantu programmu, kurā piedalās staciju pārdevēji. Tās būtība ir gatavot esošos darbiniekus nākotnē kļūt par vadītājiem. Ļoti daudziem jauniešiem Statoil ir pirmais darba devējs, tāpēc, tiklīdz jaunais cilvēks nonāk pie mums un ir gatavs profesionāli augt, mēs piedāvājam iespēju pievienoties mūsu talantu programmai.

Lai kļūtu par šīs programmas dalībnieku, pārdevēji piesakās paši vai viņus kāds nominē, tad viņi piedalās atlasē, kur skatāmies uz darbinieka rezultātiem, viņa motivāciju, potenciālu un profesionālajiem mērķiem. Katru gadu tiek atlasīti 20-25 cilvēki, kas paralēli ikdienas darbam piedalās dažādās mācību aktivitātēs – iegūst plašāku informāciju par uzņēmuma darbību, apgūst jaunas prasmes, pilda mājas darbus, mācībās pavadot 2–3 dienas mēnesī. Šajā laikā viņi gatavo arī prezentācijas, kurās sniedz savas idejas – ko var pilnveidot, optimizēt, ko var ieviest viņu patreizējā amatā un darba vietā. Šī programma ilgst 7 mēnešus un ļoti bieži jau tās laikā vai īsi pēc tās darbiniekiem rodas iespēja turpināt izaugsmi jau nākamajā līmenī.

Uzņēmēja gars visos līmeņos

Savu biznesu mēs veidojam caur rūpēm par klientu un viņa laiku, lai padarītu klienta dzīvi vienkāršāku un atvieglotu viņa ikdienu. Taču biznesa domāšana nav ieaudzināma caur vienu cilvēku vai mentoru. Mūsu princips ir dalīties ar zināšanām, iesaistīt, stāstīt, daudz jautāt un runāt ar darbiniekiem. Uz stacijām regulāri brauc gan mūsu izpilddirektore, gan departamentu vadītāji, gan ikviens biroja darbinieks.

Reizi gadā Latvijas stacijas apciemo arī mūsu īpašnieki no Kanādas un augstākā līmeņa vadība no Eiropas – viņi vienmēr dodas uz stacijām, kur runā ar darbiniekiem, uzdod jautājumus, uzklausa, izsaka komplimentus, vēro, pamana dažādas nianses un saredz attīstības iespējas. To mēs no viņiem noteikti varam mācīties – ja tu patiesi gribi būt labs uzņēmējs, tev jāpārzina detaļas un cipari, jābūt lietas kursā, par visu notiekošo, jābūt stacijās, ļoti tuvu klientam un jārūpējas par saviem darbiniekiem.

Cvonlinebalvakomanda2015

Statoil biroja komanda, līksmo saņemot CV Online gada balvu kā labākais darba devējs

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!