Izaugsme, Vadīt | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Gatavojamies nākotnei! Prasmes pārdot emocijas

Ja cilvēki maksā par emocionālu baudu, nevis lietu un pakalpojumu funkcionalitāti, tad kādas prasmes un mākas ir jāattīsta, lai radītu produktus un pakalpojumus ar emocionālo vērtību? Atbildi meklē Daiga Ērgle, Airbaltic Vecākā viceprezidente cilvēkresursu vadības jautājumos.

daiga ergle_1Vērojot norises relatīvu labklājību sasniegušās pasaules tirgos, nākas secināt, ka šodien akūti nepieciešams attīstīt labajai smadzeņu puslodei raksturīgās spējas – radošumu, empātiju, spēju priecāties, jēgas apzināšanos. It visu, kas vēl nesen biznesā ticis uzskatīts par lieku un gandrīz vai frivolu.

Šodien cilvēki lielākoties pērk emocijas – maksā par emocionālu baudu, nevis lietu un pakalpojumu funkcionalitāti. Tādēļ uzņēmumiem jāspēj izprast, kā veidot savu piedāvājumu emocionāli saistošu. Jau stipri nolietots, taču gana uzskatāms piemērs ir Apple, kas pārdod dzīvesveidu, nevis produktu. Tādēļ akūti nepieciešams attīstīt empātijas spēju. Kaila biznesa loģika zaudē konkurences cīņā; izceļas un uzvar tie, kuri labāk izprot sarežģīto cilvēka jūtu pasauli, prot aizraut un iedvesmot, kuri ir prasmīgi attiecību veidošanā un izrāda patiesas rūpes par cilvēku labsajūtu.

Ja papildus spējai iedziļināties un izprast protam vēl arī uzrunāt savus klientus un partnerus caur iedvesmojošu stāstu, tas šajā skaitļu un datu pārpilnā pasaulē visvairāk garantē pozītīvu ietekmi uz darījumu lēmumiem. Stāstu stāstīšana (storytelling) ir vēl viena šodien ārkārtīgi noderīga kompetence.

Izrādās, ka panākumi dzīvē daudz vairāk atkarīgi no iztēles, spējas priecāties, sociālās apdāvinātības, nekā analītiskām spējām, disciplīnas vai uzcītības. Saskaņā ar D. Golemana un Hay grupas veikto pētījumu karjera daudz veiksmīgāk veidojas cilvēkiem, kuriem piemīt laba humora izjūta un kuri daudz smejas.

Protams, būtu muļķīgi apgalvot, ka matemātiskās un analītiskās spējas šodien vairs nav aktuālas. Ir un būs rinda nodarbju, kur tās ir neaizvietojamas (piemēram – zinātnē). Taču vairāk nekā spēja analizēt, šodien nepieciešama spēja sintezēt – redzēt lielo bildi, šķērsot robežas, kombinēt šķietami nesavienojamas lietas, lai radītu jaunu, aizraujošu veselumu.

Analītiskie darbi nemitīgi virzās projām no Eiropas – uz Āziju, Indiju, citām mazāk attīstītām valstīm. Nemaz nerunājot par tehnoloģiju attīstības tempu, kas diezgan neatlaidīgi liek saprast, ka daļa darbu tuvākajos piecos, desmit gados vai nu stipri saruks vai izzudīs pavisam. (Piemēram, lielveikalu kasieri – jau tagad arī Rīgā dažviet pircējs ne vien pats izvēlas preces, bet pats arī norēķinās par tām. Nākamie rindā uz izzušanu varētu būt restorānu apkalpotāji, taksometru šoferi). Tādēļ radošums un inovācijas spēja ir kompetences, kuras šodien ikvienam vērts attīstīt jau kopš agras bērnības.

Taču šī bilde nebūtu pilnīga, ja nepieminam spēles talantu, prasmi ieviest spēles elementus gan dzīvē, gan biznesā, jo ar nopietnību vien šodien ir par maz. Ir pētījumi, kas pierāda, ka prieks, humors, smiekli, jautrība ir ārkārtīgi noderīgi –gan, lai uzturētu labu veselību, gan arī, lai veidotu sekmīgu karjeru. Kā saka Braiens Sutons-Smits (Brian Sutton-Smith), Pensilvānijas Universitātes profesors: Spēles pretmets nav nopietnība. Tās pretmets ir depresija.

One Trackback

  • By Kas tev jāzina par nākotni… | Monday on 12/04/2016 at 18:30

    […] Daiga Ērgle, Airbaltic Vecākā viceprezidente cilvēkresursu vadības jautājumos. – Analītiskie darbi nemitīgi virzās projām no Eiropas – uz Āziju, Indiju, citām mazāk attīstītām valstīm. Nemaz nerunājot par tehnoloģiju attīstības tempu, kas diezgan neatlaidīgi liek saprast, ka daļa darbu tuvākajos piecos, desmit gados vai nu stipri saruks vai izzudīs pavisam. (Piemēram, lielveikalu kasieri – jau tagad arī Rīgā dažviet pircējs ne vien pats izvēlas preces, bet pats arī norēķinās par tām. Nākamie rindā uz izzušanu varētu būt restorānu apkalpotāji, taksometru šoferi). Tādēļ radošums un inovācijas spēja ir kompetences, kuras šodien ikvienam vērts attīstīt jau kopš agras bērnības. […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!