Iedvesmai, Kafijas pauze, Pauze Ilze Jurkāne | Ilze Jurkāne, foto no personiskā arhīva, fotogrāfs Imants Prēdelis

Finansistes Ilzes Jurkānes karjeras pastāsti

Kā turēt taisnu muguru

Tēvs man jau sešu gadu vecumā teica: “Ilze, tu esi tikpat gudra kā jebkurš vīrietis un vari kļūt, par ko vien gribi. Nekad neļauj nevienam vīrietim – ne savam vīram, ne bosam – tevi apcelt vai noniecināt!”

Nekad neesmu šaubījusies par savu “profesionālo cenu”, darba intervijās vienmēr esmu teikusi – es varu visu. Un pati tam ticēju. Vienmēr tiku uz priekšu tik ātri, ka mana alga netika līdzi. Un darba devēji, tiklīdz sāku par to runāt, vienmēr paaugstināja man algu. Tas bija ik pa sešiem mēnešiem, kādreiz pat biežāk. Kad strādāju Citibank, bankas karšu mārketinga divīzijā, darbā tika pieņemti divi vīrieši gados ar izcilām izglītībām, pieredzi, par mani vecāki. Pēc dažiem mēnešiem viņi strādāja manā vadībā. Noslēpums – pieslēdzies departamentam, kurš slikti strādā, pacel to, uzņemies vairāk atbildības, nekā rakstīts tavos darba pienākumos. Dari brīnumus, mēģini to, kas citiem liek nolaist rokas un kas tiek uzskatīts par neiespējamu.

Kā izvirzīt mērķus

Piecpadsmit gadu vecumā man bija brilles. Man tas nemaz nepatika, un es ļoti gribēju sev lēcas, kuras drīkst nēsāt no 16 gadu vecuma. Tajā laikā vasarā strādāju kādā turīgā ģimenē par “mammas palīgu” – palīdzēju bērnu audzināšanā, mājas darbos. Saņēmu savus 25 – 30 dolārus nedēļā un – ik nedēļu atliku 20 dolārus savam mērķim. Tikai 5 līdz 10 dolārus iztērēju drēbēm – joprojām atceros, kā pirmo nopirku džemperīti un otro – skaistu veļu. Kundze, pie kuras strādāju, brīnījās, kā varu pretoties kārdinājumam un neiztērēt visu naudu skaistām lietām.

Noslēpums – par mērķiem mūsu ģimenē bērniem iemācīja domāt ļoti agri. Jau sešu gadu vecumā skaidri zināju, ka gribu būt ārste, nevis māsiņa. 16 gadu vecumā pēc ekskursijas uz banku sapratu – gribu strādāt bankā. Universitātes laikā es laimīgas sagadīšanās dēļ vasarās dabūju darbu biržā un tirgoju vērtspapīrus. Man bija bail un mocīja migrēna, bet es to nekad neizrādīju. Pabeidzot augstkolu, es strādāju tai pašā biržā un dabūju algu, par kādu citi beidzēji varēja tikai sapņot. Jo man bija pieredze, raksturs, mērķis un taisna mugura.

Kā kļūt neaizstājamai

Kaut sapņoju jau par darbu bankā, pirmo nopietno darbu dabūju darbā iekārtošanas  aģentūrā, kamēr vēl mācījos vidusskolā. Manos darba pienākumos ietilpa potenciālo darba meklētāju intervēšana. Savos 16 un 17 gados pēc skolas devos uz aģentūru intervēt četrdesmitgadīgus vīriešus un sievietes. Otrs man lielais pienākums bija kārtot dokumentus par kādai trešajai aģentūrai atlasītiem darbiniekiem un pārraudzīt šo darījumu grāmatvedību. Kad biju sapratusi aģentūras sistēmu (tā bija vienkārši veidota alfabētiskā kārtībā pēc darbinieku uzvārdiem), es izdomāju – man būs sava sistēma, kurā pārējie bez manis nevar orientēties.

Viss darbā ritēja gludi un veiksmīgi, līdz kādu dienu mana tiešā bosa boss, aģentūras īpašnieks – īrs ar negantu raksturu, – bija ko aizmirsis birojā. Man bija ar transportu jaaizgādā viņa lietas, bet viņš aizmirsa pateikt, ka vajadzīgas arī atslēgas. Tā nu es aizbraucu pie viņa bez liktenīgajām atslēgām, par ko viņš bija varen dusmīgs. Nākamās pirmdienas rītā viņš lika mani atlaist. Nu, labi, labi – es nodomāju. Tās pašas nedēļas cetutrtdienā saņēmu uzaicinājumu nākt atpakaļ. Neviens netika galā ar manu grāmatvedību, es biju kļuvusi neaizstājama…

Kā iedibināt vērtīgas tradīcijas

Kad biju Senior viceprezidente Bank of America, biju iedibinājusi neformālu tradīciju piektdienas vakaros tikties ar saviem top vadītājiem. Mēs satikāmies pie mana apaļā galda, sekretāre nopirka labu vīnu, un mēs pārrunājām, ko esam labu izdarījuši un ko nepaguvām, ko varētu nākamnedēļ izdarīt labāk. Pateicu visiem paldies un aicināju visiem pateikt paldies sev – par labajām pagājušās nedēļas lietām.

Gaidi rīt Ilzes Jurkānes finanšu meistarklasi “Gudri finanšu lēmumu katrā desmitgadē”

One Komentārs

  1. Kristīne
    16/10/2013 07:24 | Saite

    Stipras sievietes iedrosina!!!!paldies!

2 Trackbacks

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!