Iedvesmai, Personība ESMU PIEŅĒMUSI VISUS IZAICINĀJUMUS! | Foto no Anetes Bilzenas personiskā arhīva

Esmu pieņēmusi visus izaicinājumus!

Anete Bilzena vada Porsche automašīnu tirdzniecības pārstāvniecību Latvijā. Pirms tam viņa divdesmit gadus strādāja uzņēmumu grupā Kolonna, kurā no 2003. gada ieņēma CEO jeb augstākā līmeņa vadītājas amatu. Monday sarunājas ar Aneti par karjeras mācībām, gandarījumu, izaicinājumiem un karjeras pārrāvuma pārdomām.

 Monday: Kā var kļūt par Porsche Latvia vadītāju? Kāds ir bijis tavs karjeras ceļš?

Anete Bilzena

Anete Bilzena

Anete: Pirmā nopietnā darba vieta, kurā sāku strādāt 19 gadu vecumā un kur dažādos amatos nostrādāju nākamos divdesmit gadus, bija uzņēmumu grupa Kolonna. Deviņdesmito gadu sākumā Kolonna, gan vēl ar citu nosaukumu, nodarbojās ar mūsu operas viesizrāžu organizēšanu Vācijā. Amatu apvienošanas kārtībā tolaik biju gan operas statiste, gan pasākumu menedžere. 2003. gadā kļuvu par Kolonnas grupas vadītāju. Pēc sava karjeras gēna esmu biznesa attīstītāja, man patīk lietas aizsākt, izkalkulēt, noorganizēt, palaist un nostabilizēt. Man vienmēr vajag ko jaunu. Un Kolonna šajā ziņā bija ideāla vieta. Līdz 2008. gada krīzei viss attīstījās, grupas ietvaros radījām ap desmit dažādu biznesu – kosmētikas tirdzniecība tirdzniecība, viesnīcas, ēdināšana, skaistumkopšanas pakalpojumi, SPA un fitness, nekustamie īpašumi, celtniecības materiāli, azartspēles, prese. Visur es piedalījos un zināju par tiem gandrīz visu.

Monday: Kāpēc aizgāji no Kolonnas?

Anete: Personībai nepieciešami jauni izaicinājumi. Turklāt es neaizgāju krīzes dēļ. Krīze man bija kartējā iespēja kaut ko uzsākt, attīstīt, stabilizēt. Es aizgāju 2011. gadā – ar labi padarīta darba sajūtu. Pēc tam atpūtos un uzsāku sapropeļa biznesu. Pašlaik vēl tā drīzāk ir zinātniska avantūra ar sapni attīstīt biznesu nākotnē, jo tas ir dabas radīts brīnummateriāls, kas satur visu Mendeļējeva tabulu.  Tolaik izsitām tam kodēto nosaukumu Eiropā, šobrīd ar manu ideju strādā divi institūti ārzemēs. Zinātnei vajag ļaut briest, nevis to steidzināt.

M: Kā tas ir – izlekt no korporatīvās vides uz trim gadiem?

Anete: Zinu, bija laiks, kad Latvijā daudzi aizgāja no korporācijām. Visiem bijušas līdzīgas emocijas. No sākuma tevi piemeklē ārkārtīgs laimes un prieka vilnis. Tad emocijas sāk bālēt, parādās tukšuma sajūta. Esot korporācijā, tu esi pieradis ar kāju vērt visas durvis vaļā – lai gan būtībā tas nebiji tu, tā bija vizītkarte, protams, sinerģijā ar personību. Sākumā uz jautājumu “ko dari?” tu laimīgi saki – „beidzot atpūšos!”, bet tad vienā brīdī sāc ausīties – “hm, kāpēc viņš tā pajautāja, vai es neizskatos pietiekami pārliecinoši?”. Un parasti tas pat nav finansiālais aspekts, kas tevi uztrauc. Vai tev ir labi vai slikti – viss ir rakstīts tavā starojumā. Tāpēc pašam ļoti jāsargās iekļūt negatīvā emociju laukā, jo tad visi sāk vairīties, durvis sāk aizvērties. Savukārt, ja esi pozitīvajā laukā, viss notiek! Darbi, iespējas, cilvēki vienkārši tevi atrod. Visi tiecas pie tevis, jo no tevis nāk enerģija. Kad es sev ļoti skaidri noformulēju – gribu atpakaļ uz korporatīvo, es ātri nokļuvu atpakaļ.

M: Esmu dzirdējusi, ka korporācijas vairs neuztver nopietni tos, kas aizgājuši uz ilgāku laiku.

Anete: Muļķības! Arī korporācijas novērtē atšķirīgos, tos, kas uzdrīkstas eksperimentēt ar sevi, kuri pēc aicinājuma ir uzņēmēji.

M: Pastāsti par savu ikdienu šajā uzņēmumā? Kas tev sagādā prieku?

Anete: Man patīk ātrums un labi zīmoli (smejas). Ka ir draivs, ka varu būt kustībā. Te gan esmu kustībā arī tiešā nozīmē – braucu ar burvīgām mašīnām, lidoju uz rūpnīcu, izeju visus autovadītaja līmēņus Porsche driving academy, satiekos ar interesantiem cilvēkiem, pati tirgoju mašīnas, izdomāju jaunas stratēģijas, organizēju servisa procesus… Visos pienākumos varu atrast kaut ko aizraujošu. Šis darbs man ļauj vairāk izbaudīt to, ko dod zīmola spēks un klientu lojalitāte. No iepriekšējās pieredzes tikai parfimērijas industrijā esmu novērojusi līdzīgu zīmola spēku.

M: Kāpēc, tavuprāt, šim amatam izvēlējas tevi?

Anete: Zīmola turētāji meklēja profesionālu vadītāju un cilvēku ar svaigu, atsķirīgu skatījumu, kam nebūtu industrijas rutīnas.

M: Un ko svaigu tu pienesi?

Anete: Mēs daudz ko darām atšķirīgi. Ir stereotips, ka autobizness ir maskulīnā pasaule, taču vienlaikus mēs zinām, ka mūsdienu pasaulē vairumu pirkumu izvēlas tieši sievietes. Turklāt robežas starp vīrišķo un sievišķo kļūst arvien netveramākas. Patiesībā gandrīz pusē gadījumu brauc pašas sievietes, tātad viņas izvēlas sev. Bet arī mašīnas, ar kurām brauc vīrieši, lielākoties izvēlas vai vismaz gala vārdu teic sieviete, dažkārt smalki un netverami, ar skatienu vien. Man liekas, autoindustrijā vīrieši to vēl nevar līdz galam pieņemt un noticēt, ka tas strādās – runāt ar sievieti. Bet mēs to ieviešam – mums fokusā ir sieviete, piemēram, izvēloties nosaukumus pasākumiem, izmantojot sievišķīgas krāsas komunikācijas materiālos. Arī aicinot uz pasākumiem, ielūgumos pirmo likām sievieti, ļaujot viņai ņemt savu vīrieti līdzi. Protams, dažiem komandā bija šaubas, kā reaģēs vīrieši, bet – viņi reaģēja ļoti pozitīvi. Tā ir sena, vienkārša patiesība – ja viņa sieviete ir laimīga, vīrietis arī ir laimīgs.

M : Kādas ir tavas karjeras lielās mācības?

Anete: Pirmā mācība – izmanto iespēju paklusēt jeb vienkārši paturi pie sevis pirmās domas. Esmu ekspresīva un ļoti tieša pēc dabas, bet dzīve man iemācījusi, ka vārdi, kas palaisti vējā, var nodarīt lielu ļaunumu. Esmu iemācījusies nevērtēt, pirms neesmu kaut mazliet iepazinusi – cilvēku, situāciju vai ideju. Otra mācība – neuzbāzties cilvēkiem ar padomiem un palīdzību. Cilvēkam pašam sevi ir jāsatiek, jāuzsit puni un jānonāk pie savām atziņām. Trešā mācība – tu neko nevari nokavēt. 5 vai 10 minūtes nav tā vērtas, lai stresotu. Ja kurpei nolūst papēdis, aizej un nomaini kurpes, piezvani un pasaki – es būšu pēc desmit minūtēm. Un vēl viena mācība. Jaunībā es iedvesmojos no gados vecākiem cilvēkiem, tagad pulcinu ap sevi jaunākus. No viņiem varu iegūt to, ko varbūt kādā brīdī esmu nokavējusi vai palaidusi garaām. Laiku tu nevari ne mainīt, ne aizkavēt, taču izkrist no laika vari gan. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc esmu mentoros – es dalos ar savām zināšanām un tikpat kāri tveru, kā domā jaunie.

Anete "kad parliecinies par drosibu, tad drosme var brivi izpausties"

Anete “kad parliecinies par drosibu, tad drosme var brivi izpausties”

M: Savā karjerā tu esi mainījusi dažādas uzņēmējdarbības sfēras. Vai nekad neesi jutusies nedroša un nepārliecināta? Kā tu to pārvarēji?

Anete: Jā, protams, ir bijusi nedrošība! Un tā ir vēl viena mācība –nekad, nekad neko neizrādi citiem. Saņemies, noskaņojies, radi pārliecību komandā un raidi veiksmes signālu kosmosam. Tas strādā – labajam rezultatam tu sāc ticēt arī pats, un viss izdodas!

M: Kāds ir tavas veiksmīgās karjeras noslēpums?

 Anete: Esmu optimiste un eju uz izaicinājumiem. Sākumā tā, iespējams, bija sievišķā intuīcija, kas teica – ej uz Kolonnu, kaut arī toreiz no visiem maniem studiju biedriem man piedāvāja viszemāko algu. Tagad es par intuīciju saucu to, kas ir manas zināšanas un pieredze. Esmu ciparu cilveks, finansiste un mazliet juriste pec izglītības, man labāk patīk lietas, kuras es varu izsvērt.

M: Vai sieviete var dabūt visu – karjeru, laimīgas attiecības, bērnus, hobijus, brīvo laiku?

Anete: Jā, noteikti var visu. Tikai, pirmkārt – vispirms vajag iemīlēt to, kas tev ir, un gribēt tikai mazliet vairāk, nekā tev ir. Nevajag gribēt uzreiz pārāk daudz un gausties par to, kā nav… Man liekas, māksla ir būt pamazām piepildītam.

M: Vai tu esi laimīga?

Anete: Kas ir laimīgs cilvēks? Tāds, kuram ir laba veselība un nav pārāk laba atmiņa… (smejas). Es atceros tikai to, kas mani dara priecīgu. Man ir laba veselība – kāpju kalnos, skrienu, dejoju. Esmu kopā kopā ar cilvēkiem, ar kuriem ir vērtīgi un viegli būt kopā. Man ir ģimene, draugi, domubiedri, man vienmēr ir bijuši hobiji, un man vienmēr tam visam ir pieticis laika. Šķiet, noslēpums ir man piešķirtajā enerģijas un optmismā devā. Paldies par to!

M: Tu izklausies pēc teicamnieces. Vai tiešām tev nav bijušas neveiksmes un un depresija?

Anete:Jā, man ir teicamnieces sindroms. Pirmo darbu, par kuru nopirku saliekamo riteni, dabūju ceturtā klasē, tāpēc ka biju teicamniece. Jā, arī man ir bijuši grūti lēmumi, bet ne depresija. Te palīdz ekstrēmie laika pavadīšanas veidi. Kad esi uz izdzīvošanas robežas, tā virskārta, viss negatīvais, netīrais un liekais, kas ikdienā sakrājies, nolobās. Es kāpju kalnā un raudu, un ne jau tāpēc, ka man būtu fiziski grūti, nē, es mazgājos.

Te Anete izmēģina vēl kādu ekstrēmu nodarbu

Te Anete izmēģina vēl kādu ekstrēmu nodarbi

M: Ko tu vēl gribētu iemācīties?

Anete: Saraksts ir garš! Bet man vēl daudz laika priekšā. Tikko atgriezos no Dienvidāfrikas, kāpu kalnos. Spilgti palika atmiņā gids, vieds vietējais vīrs, kurš mācīja mums, eiropiešiem, izbaudīt šo brīdi, šo dienu un ļauties plūdumam. Rītdiena pienāks, bet šodiena paliks neizgaršota, ja visu laiku plānosim kaut ko uz priekšu. Mēģini priecāties par to māju, kurā esi šobrīd!

M: Kādu padomu tu tagad dotu sev divdesmitgadīgai?

Anete: Nekādu. Vislabprātāk pat nesatiktos, lai ar kādu pavirši izteiktu apgalvojumu neizsistu sevi no iesāktā dzīves kursa. Manī nav nekādas nožēlas, esmu bijusi traka tādā nozīmē, ka esmu pieņēmusi visus neticamos piedāvājumums. Un, jo sarežģītak tas izklausās, jo man lielāks izaicinājums, enerģija un ticība, ka viss iespējams.

Iluta Skrūzkalne

4 Komentāri

 1. Nika
  05/02/2015 15:30 | Saite

  Es joprojām strādāju korporatīvā – izskatās, ka man līdzīgs ceļš priekšā 🙂
  Paldies par iedvesmu!

  • Anete
   17/02/2015 15:51 | Saite

   Nika, tikai tad kad būsi to ceļu nogajusi, sapratīsi, kas īsti ir Tavs. Veiksmi! Ja vajag kada bridi papildus plecu, drosi raksti anete.bilzena@gmail.com

 2. Evita
  05/02/2015 10:49 | Saite

  Izlasot interviju uzņēmu lielu daudzumu pozitīvā lādiņa. Paldies!

 3. Margarita
  04/02/2015 18:42 | Saite

  Es priecājos par Tevi, Anete, un tiešām esmu laimīga, ka man bija iespēja kādu laiku strādāt kopā ar Tevi! Lai Tev veicas būt optimistei!

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!