Izaugsme, Promo Es mīlu savu darbu | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Es mīlu savu darbu

Kāds visu mūžu varbūt meklē savu sapņu darbu. Cits, to atradis, ātri apjaušs, ka visos darbos ir garoziņa, un paziņo, ka nav tāda sapņu darba. Vēl kāds nemaz nesāk to meklēt, jo tic, ka tas nemaz nav iespējams – mīlēt darbu! Bet, iespējams, tu jau tagad dari darbu, kas tevi dara priecīgāku un veselāku nekā pirms dažiem gadiem. Monday padomāja un atrada 13 pazīmes, kas liecina, ka tu patiesībā mīli savu darbu vai vismaz esi ar to apmierināta

Svētdienas vakari nav depresīvi un pirmdienas nav visgrūtākās

Cilvēki, kas nemīl savu darbu, pirmdienu sāk gaidīt jau svētdienas rītā (un sabojā arī svētdienu), jo tepat aiz stūra taču ir pirmdiena, pati grūtākā un nīstamākā nedēļas diena. Savukārt cilvēkiem, kuri mīl savu darbu, visas nedēļas dienas ir labas, un svētdiena ir tikai diena pirms jauna un svaiga sākuma.

Tu neskaiti stundas un minūtes līdz beigsies darbs

…bet tu arī neesi tā, kura pavisam pazaudē laika sajūta. Nu, labi, labi, tikai tajos brīžos, kad tevi pārņem īpaši aizrautīgs darbs, kad minūtes un stundas burtiski lido. Un tu sajūties kā plūsmā, kas tevi nes. Tad tu pēkšņi attopies – ir jau pusdienlaiks, vai ir jau vakars! Būt plūsmā nozīmē būt dziļi koncentrētai un būt absorbētai tajā, ko dari. Plūsmas principa aprakstītājs un laimes zinātniskās pieejas pionieris Mihaly Csikszentmihalyi saka

“mūsu dzīves labākie brīži nav pasīvi, relaksēti un dodoši. Labākie ir tie brīži, kad mūsu prāts vai ķermenis brīvprātīgā piepūlē ir uzvilkts līdz savu iespēju robežu maksimumam, lai radītu, izpildītu kaut ko grūtu un vērtīgu”.

Un izrādās – savā darbā tu bieži iekļūsti šajā maģiskajā plūsmā.

Tu nešausti sevi, kad brīvajā laikā iedomājies par darbu

Tu neesi sev aizliegusi domāt par darbu brīvdienās. Un, ja prātā ienāk kāda ideja vai doma, tu labprāt tai ļaujies, un pat iesaisti sarunās partneri, savus draugus, lai to apspriestu. Un līdzīgi, kā Ņūtonam ābols nokrita uz galvas atpūtas brīdī un atnāca lielā ideja, tu nedzen prom labu ideju darbam, kas atnāk pie tevis brīvdienās.

Tu ej vienu, divus soļus tālāk nekā no tevis prasa

Lai arī daudzi darba devēji darba aprakstā ieraksta šo viltīgo teikumu “un veikt pārējos darbus, kas darba aprakstā nav minēti, bet ir ciešā saistībā ar tiešajiem darba pienākumiem”, tu nekad neesi analizējusi darbus, kas nāk, šausminādamās – lūk, šis darbs noteikti slēpjas zem šī teikuma. Tu ej vienu, divus, trīs soļus tālāk nekā citi vai nekā no tevis tiek gaidīts. Un tev nav ne žēl, ne smagi, ne aizvainojoši. Tu neprasi “kas man par to būs?”. Jo tu strādā un dzīvo pēc saviem standartiem un tavējie vienmēr ir augsti. Un tieši šajā darbā tiem izdodas viegli sekot!

 

Tu strādā ar cilvēkiem, kurus cieni un apbrīno

Nav jau tā, ka vienmēr ir viegli. Projekti kavējas, cilvēki mainās un pieviļ, naudas iesprūst! Tomēr būt tavā komandā ir viegli. Neviens nečīkst, nevaino citus, nevairās darba. Visi ir iedvesmojoši un atbalstoši. Tu esi pateicīga, bieži kolēģiem pasaki paldies un to pašu saņem pretim. Iespējams, tā ir tikai ir ilūzija, jo tu pati esi tāda un tādus tu redzi apkārtējos. Jo mēs taču spoguļojamies viens otrā. Gluži pareizs ir teiciens (lasīt apgriezti)–

tas, ko citi par tevi domā, ir viņu pašu problēma (nopelns)!

Mazie darbi tevi nenobeidz

Katrā darbā un katrā projektā ir kāda rutīna, ir kāda nepatīkamā daļa pa ceļam uz rezultātu, kurš tevi iepriecina (manā tagadējā darbā, piemēram, mani mazliet nobeidz interviju šifrēšana. Kāda mana draudzene, ilggadēja žurnāliste teica “žurnālistam nonākt īstā ellē nozīmētu visu laiku, neattejot no diktafona, šifrēt un pārrakstīt no balss ieraksta savas intervijas). Ja mēs to nebaudāmo daļu nenokostu kā garoziņu kopā ar maizes mīkstumu, vai viss kumoss negaršotu citādāk? Ja tu mīli savu darbu, tad šiem nepatīkamajiem darbiem tu vieglāk ej pāri. Tu, jau tos uzsākot, redzi starp kokiem meža pamali un saules pielietu pļavu, un zini – jā, tur es gribēju nonākt. Tur ir mans gandarījums.

Tevi nenogalina darbi, kas stāv rindā

Ir tādas dienas, nedēļas un projekti, kad visu laiku nāk jauni darbi. Tie krājas kaudzē, vēlīgi smaida un krata pirkstu – nu, vai beidzot tu mani (visu darbu) sāksi ienīst. Bet tu atklāj, ka tas tevi nenogalina, pat neparalizē. Un zini, kāpēc tie (darbi) turpina nākt un gaidīt tieši uz tevi? Jo tie zina, ka tu tos mīli, un tie grib būt padarīti caur tiem, kas tos mīl. Jo tie zina, ka tu pratīsi tos sakārtot rindā, iedot katram secību un jēgu. Tie zina, ka katram pienāks savs brīdis, jo tie visi ir sarakstā un neviens netiks aizmirsts. Un tie negrūstās un neklaigā, kad tu pasaki – viss, šodienai pietiks, jo rīt būt nākamā darba kārta.

Tu neierodies darbā vēlu, bet arī ne agri

 

Ja tu darbā ierodies laicīgi, tas nozīmē, ka ar tavām un darba attiecībām viss ir kārtībā. Jā, mēs dažreiz kavējam, jo transporti iestrēgst, jo ir slikti laika apstākļi, un dažreiz ir personiskas ķibeles, bet dažreiz tu vienkārši gribi iziet caur parku. Taču tu nemeklē ieganstus, kā attālināt savu ierašanos birojā. Laimīgos profesionāļus var atpazīt pēc viņu punktualitātes.

Tu nečīksti un nežēlojies par darba apjomu

Dažos darbos mēdz būt tā, ka noteiktās sezonās, piemēram, rudens mēnešos līdz Ziemassvētkiem, ir grūtāki periodi, ir vairāk darba un lielākas slodzes. Turpretim tad nāk vieglāki mēneši – kad klienti ņem garos atvaļinājums un brauc slēpot. Un tad nāk karstā vasara pēc Jāņiem, kad atkal ir mazāk darba. Tu to zini un to pieņem. Tu grūtajos periodos neskrien pie priekšnieka, nečīksti, nepieprasi kompensāciju par pulēm, ieguldījumiem un nemusini citus darbiniekus uz streiku.

Tev riebjas dīkstāve

Un, kad atnāk tukšie periodi darbā, tu nebūt negavilē. Tu tāpat nāc uz darbu laicīgi, centies mācies vai palīdzi jaunajiem kolēģiem apgūt ko jaunu. Tu negarlaikojies, tu atklāj ko jaunu. Piemēram, aizej pie datu apstrādes puišiem un palūdz, lai viņi tev ierāda pašu jaunāko, viņi apguvuši. Vai apgūsti kādu internetā pieejamu mācību kursu (tik liela izvēle https://www.coursera.org ) , kas tevi darīs gudrāku, labāku un enerģiskāku.

Tu redzi iespējas, ne problēmas

Optmists no pesimista atšķiras ar to, ka pesimists katrā šķērslī un izaicinājumā saredz grūtības un problēmas, bet optimists – iespējas. Vai to pašu nevar teikt par apmierinātiem un neapmierinātiem darbiniekiem? Ja tu mīli darbu, tu nenoroc katru priekšlikumu, tu nečīksti, ja tiek apstiprināts izaicinošs projekts, tu neslēpies aiz citu mugurām, ja aicina pieteikties “projekta glābšanas komandā”. Ikgadējās novērtējuma pārrunas tev nesadzen trauksmes sajūtu saules pinuma rajonā, jo tev ir ar ko lepoties, kad jautās – ko šogad esi sasniegusi. Un tu neko neaizmirsti, jo tev ir maza, brīnišķīga piezīmju grāmatiņa “manas panākumu piezīmes”, kur tu katru mēnesi pieraksti nozīmīgākos darba sasniegumus, gūtās mācības, pārvarētās grūtības un problēmas, kas kļuvušas risinājumi un idejas.

Tu slimo mazāk vai pat nemaz

Tu neatceries, kad pēdējo reizi pa īstam slimoji. Briesmīgās gripas epidēmijas tevi jau sen nav skārušas.

Un labās lietas tavā dzīvē notiek daudz biežāk

Tu paspēj gan uz jogas nodarbībām (nu labi, tikai vienreiz nedēļā), tu ej uz deju pulciņu kopā ar vīru, un esi sākusi pat gleznot kopā ar savu mazo meitiņu. Un, kad uzkāp uz svariem, tu priekā uzgavilē – esi pat zaudējusi dažus liekos kilogramus. Cilvēki tev apkārt pēkšņi ir kļuvuši smaidīgāki, draudzīgāki un pretimnākošāki. Un pati labākā ziņa – klienti grib sadarboties tieši ar tevi. Zini, kāpēc? Kāds pavisam svaigs pētījums ir konstatējis, ka cilvēkiem, kam ir negatīva attieksme pret darbu, kas bieži sūdzas un kritizē savu darbu, ir mazāk enerģijas nekā tiem, kas ir ar darbu apmierināti. Lūk, tev ir enerģija. Un šajos laikos tā ir vērtība, ko cilvēki meklē. Viņi cer nolauzt gabaliņu no tevis!

Nākmnedēļ gaidi mūsu rakstu “Man riebjas mans darbs”

Iluta Skrūzkalne

3 Komentāri

 1. Vārds
  12/03/2015 17:51 | Saite

  Msn tā bija agrāk,tagad gan nē,jo kolēģes ir čīkstules un tajā pašā laikā arī darbaholiķes,kuras ir vēl pie tam perfekcionistes,un riebīgas-indīgs salikums.Betman patika darbs ko darīju ,žēl ka tik kolēģes pievīla 🙁

 2. kolosaali
  12/03/2015 07:29 | Saite

  Nu, redz – es varu sevi apsveikt! Visi punkti sakrita 😉
  Man patiik mans darbs un es to apzinos. Kaut arii tas nav mans sapnju darbs, es uz darbu dodos ar prieku un daru to ar pilnu atdevi. Vislielaako ievesmu rodu no brivpratigajiem darbiniekiem.
  Ak, jaa – un pirmdienas nav vairs taas moku dienas, kopsh stradaju shaabriizha darba vietaa.

 3. Ieva
  12/03/2015 06:24 | Saite

  Brīniškīgs raksts. Pārdomu raisošs un iedvesmojošs

One Trackback

 • By Dažādā laime… | Monday on 19/03/2016 at 06:53

  […] “Kāds visu mūžu varbūt meklē savu sapņu darbu. Cits, to atradis, ātri apjaušs, ka visos darbos ir garoziņa, un paziņo, ka nav tāda sapņu darba. Vēl kāds nemaz nesāk to meklēt, jo tic, ka tas nemaz nav iespējams – mīlēt darbu! Bet, iespējams, tu jau tagad dari darbu, kas tevi dara priecīgāku un veselāku nekā pirms dažiem gadiem. Monday padomāja un atrada 13 pazīmes, kas liecina, ka tu patiesībā mīli savu darbu” ….vairāk šeit […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!