Izaugsme, Psiholoģija, Vadīt 2 eneatips - devējs un izpalīgs | Elita Kazaine, foto - www.bigstockphoto.com

Eneagramma biznesā. Otrais tips – devējs un izpalīgs

Jau rakstījām, kas ir eneagrammas mācība.  Turpinām iepazīstināt ar deviņiem cilvēku raksturu tipiem saskaņā ar eneagrammu. Otrais tips – devēji un izpalīgi

Īsumā:

Otrais ir iejūtīgs, sirsnīgs un atsaucīgs, patiesi mācēs uzklausīt un atbalstīt. Viņš ir draudzīgs, dāsns, sevi ziedojošs, arī sentimentāls. Ir nesavtīgs un altruists. Savā labākajā izpildījumā viņš ir atbalstošs un veido sirsnīgas attiecības, bet var iekrist galējībā un darīt kaut ko tikai tāpēc, lai izpatiktu citiem un justos īpašs savās un citu acīs. Raksturīgi, ka otrajam ir problēmas ar savu vajadzību atzīšanu, tās tiek upurētas citu labā, jo otrais uzskata, ka tikai izpatīkot citiem, spēs kaut ko saņemt atpakaļ. Viņš var būt arī liekulīgs un glaimojošs, cilvēku uzmanību uzpērkošs. Viņa zemapziņa pieprasa uzmanību pret sevi, jo viņa Ego liek tam ziedoties pret paša apzināto gribu.

Valdošās bailes: Būt nepieņemtam, necienītam, nemīlētam

Vīzija: Justies svarīgam, vajadzīgam, neaizstājamam un mīlētam

Izvairīšanās mehānisms: Augstprātība – kas izpaužas kā demonstratīva došana un ziedošanās, lai apliecinātu savu svarīgumu. Vēlas būt mīlēts un izteikt savas jūtas, tā, lai citi pamanītu, ka viņš ir neaizstājams: „Vai tu novērtē to, ko es daru tevis dēļ?”. Vēlme pēc atgriezeniskās reakcijas un sev vēlamās attieksmes. „Iesprūst”, pieprasot algu jeb pateicību. Otrais neviļus visu laiku gaida atzinību par to, cik viņš labs. 

Pārskats:

Ši tipa cilvēks vai nu ir patiesi noderīgs citiem, vai arī viņš cenšas tāds izskatīties. Būt dāsnam un ziedot dzīvi, atsakoties no savējās – tāda ir viņu sapratne, kā darīt laimīgu pasauli. Tā ir viņu dzīves jēga. Mīlestību un rūpes viņš izjūt patiesi un dziļi, tas otrajam ir tas, kā dēļ vispār ir vērts dzīvot. Tomēr viņu ierobežo ēnas puse – augstprātība, pašapmāns, tendence pārāk iejaukties citu dzīvē, kā arī manipulācija, lai saņemtu apmierinājumu savām emocionālajām vajadzībām. Viņam personības izaugsme vispirms nozīmē atrast spēkus saskatīt savu tumšo pusi, un jāuzsver – tas ir daudz prasīts no cilvēka, kas nodarbojas ar ziedošanos citiem. Problēma rodas, ka nesaņemot gaidīto „atalgojumu”, viņš kļūst dusmīgs un aizvainots.

Labākais sniegums: uz cilvēkiem orientēts, izcils klausītājs, sensitīvs, labi sajūt citu cilvēku noskaņojumu, vajadzības un sāpes. Altruists, devīgs, nesavtīgs. Vienmēr gatavs palīdzēt. Patīk darbs ar cilvēkiem, gatavs sniegt atbalstu tādā veidā, kādā tas tiek lūgts, neuzspiežot savu risinājumu. Viņu interesē, lai apkārtējie justos labi, viņam svarīga ir tuvība, attiecības, draudzība un ģimene.

Autopilots (jeb uzvedības modelis, kas traucē attīstībai): uzstādījums „Man ir jādod tāpēc, lai es saņemtu atpakaļ mīlestību”. Otrie pārcenšas un sāk palīdzēt arī tur, kur netiek lūgti to darīt, tā kļūstot uzmācīgi un nevēlami. Darot citiem labu, viņš gaida to pašu pretim. Ar savu uzmācīgo mīlestību un nesavtību upurējas vietā un nevietā, jo tā vēlas saņemt atpakaļ ieguldīto emocionālo enerģiju.

Loma komandā: jebkas, saistīts ar citu cilvēku vajadzībām. Kolektīva dvēsele, kam svarīgas attiecības. Žēlsirdīgais darbs, darbs ar smagi slimiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, arī bērniem. Augsts empātijas līmenis. Nerada konfliktus, bet tos risina. Tomēr var radīt intrigas, atbalstot vienlaikus abas konflikta puses.

Komunikācija: Otrajam sarunās vajadzētu vērst uzmanību uz to, vai sarunā tika runāts arī par to, kas interesē viņu. Viņam jācenšas saprast – kā jūtos un ko domāju es? Vai arī es izvairos pieminēt sevi, kā vispār klāt neesošu, svešu personu? Vai es patiešām klausos, ko otram vajag, vai arī domāju, ka sen jau zinu labāk par viņu? 

Izaugsmes ceļš: Pieticība un brīvība

Ko darīt?

Identificēt un izteikt pašam savas sajūtas un vajadzības. Atrast savu patieso „es”, neslēpjoties aiz Ego;

Apstāties pie robežas – palīdzība vai jau uzmācība? Saprast, kur sākas manipulācija;

Nekrāt aizvainojumu, nesaņemot cerēto – it īpaši, ja citi par to pat nav nojautuši ;

Jebkurai palīdzībai/ labdarībai ir limits. Laiks palīdzēt, laiks domāt par sevi!

 

Tēli: Michael Scott (The Office), Carmella Soprano (The Soprano), SnowWhite

Elita Kazaineraksta autore – Elita Kazaine, personības izaugsmes koučs

One Trackback

  • By Kāpēc mēs izdabājam citiem? | Monday on 26/04/2016 at 11:28

    […] laiku atpakaļ rakstījām par eneagrammas otro tipu – devējiem un izpalīgiem, kuru vadošās bailes ir būt nepieņemtiem, necienītiem un nemīlētiem. Iespējams šis raksts […]

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!