GPS, Iedvesmai Divas dzīves | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Divas dzīves

Iedomājies, ja Ziemassvētku vecītis tev piedāvātu – kādu dzīvi tu gribētu labāk: jēgpilnu vai laimīgu? Abas, gribu abas! – tu teiksi. Vai abas var dabūt? Un vai tās maz atšķiras – par to Monday saruna ar laimes psiholoģi, praktizējošu psihoterapeiti konsultanti Dr.psych Egitu Gritāni un psiholoģi un jogas pasniedzēju Solvitu Mētru Ozoliņu no Austras Mājas.

Kas ir jēgpilna dzīve?

Egita Gritāne, foto no privātā arhīva

Egita Gritāne, foto no privātā arhīva

Egita: Uzskatu, ja dzīvē nav jēgas, nav arī laimes. Un otrādi – ja nav laimes, nav arī jēgas. Grozies kā gribi, vajag abas līnijas. Tikai jēgu nevajadzētu jaukt ar lomām, ko dzīvē pildām. Mums var būt ļoti daudz lomu, reizēm visas tās var radīt jēgu, reizēm tikai dažas. Vienai sievietei dzīves jēgu sniegs mātes loma, citai – iespēja visu mūžu ceļot, vēl kādai – kaut ko radīt. Tomēr jēgpilnība nav vienādojama ar mūsu dzīves lomām. Lomas varam salīdzināt ar krēslu, uz kura sēžam. Ja izkrīt viena no kājām jeb zaudējam vienu lomu, visticamāk, nokrītam arī paši. Ja nevaram piecelties, iespējams, pārāk liels fokuss uz dzīves lomām kā laimes garantiem. Jēga ir kā centrālā ass, mugurkauls, kas satur kopā cilvēka sūtību. Tas ļauj piecelties pēc zaudējuma. Jēgpilna dzīve nozīmē savas sūtības atrašanu un realizāciju. Ja sieviete atradusi savu piepildījumu mātes lomā, un neko citu viņai nevajag, enerģijas plūsma, ko viņa saņem, pildot šo lomu, būs nemitīgi pienākoša un viņu piepildoša. Pat, ja sieviete kādu iemeslu pēc nevar būt māte burtiskā šī vārda nozīmē, viņa atradīs veidu, kā to realizēt, kā rūpēties, dalīties siltumā un mīļumā. Bet citai nepietiks ar mātes lomu vai vispār to nevajadzēs, lai piepildītu savu dzīvi ar jēgu.

Kā atrast jēgpilno sūtību?

Egita: Mūsu sabiedrībā daudzi cilvēki, it sevšķi tie, kuri vecāki par 35 gadiem, savas lomas izvēlējušies reaktīvā jeb nosacījumu veidā, piemēram, sekojot sabiedrības, tuvu cilvēku gaidām vai mediju vēstījumiem par to kas ir pareizi, atbilstoši, izdevīgi. Izvēlēties profesionālo nodarbošanos pēc principa – kur var vairāk nopelnīt, nav tas pats, kas atrast SAVĒJO ĪSTO. Es teiktu, mēs bijām uz laiku zaudējuši spēju (vai arī nekad neesam mācējuši) sevī ieklausīties. Jo tava sūtība ir tur, kur tavi talanti. Un, ja atrodi to zelta krustpunktu, kur satiekas talants un tava interese, tad atveras durvis, parādās iespējas, tevi nekas nelauž, nav diskomforta un spriedzes. Tu dari, enerģijas plūst, un veidojas arī naudas plūsma.

Solvita Mētra Ozoliņa, foto no privātā arhīva

Solvita Mētra Ozoliņa, foto no privātā arhīva

Solvita: Konstatēt, ka esmu laimīgs vai nelaimīgs, ir vērtējums. Jebko, kas dzīvē ar mums notiek, nevar vērtēt ne kā tikai labu, ne viennozīmīgi sliktu. Jo vairāk spējam saskatīt nianses, jo mazāk iekrītam plikos, virspusējos vērtējumos. Būt laimīgam – tas ir dzīvot bez šūpošanās vērtējuma svārstībās, tikai to ir viegli pateikt, bet realizēšanai nepieciešams tāds pats treniņš kā stiprinot muskuļus. Arī orgasms ir laimes brīdis. Vai tajā brīdī mēs domājam? Tas ar mums notiek, daudz, dziļi un visaptveroši – līdz galam ļaujoties. Kad sajūtam savu saknes līniju ar balsta punktu zemē, kad pastiepjamies uz augšu ar galvu mākoņos, ar katru savu šūnu darām to, kas atbilst man, manai sūtībai. Kad savas dotības izkopjam par spējām, mēs nonākam stāvoklī, kad dzīves notikumi kārtojas dabīgā kārtībā jeb plūsmā (flow). Tā ir mistiskā pieredze, kas dziļi sakņojas esamībā saskaņā ar manu sūtību.

Egita: Esmu novērojusi, ka tieši krīzēs cilvēki sāk meklēt savus talantus un intereses. Krīzē tu vari daudz ko zaudēt, bet tu ieraugi arī citas iespējas. Ja krīzi iztur, mēs ieraugām iespējas, ko līdz šim neesam redzējuši. Mēs iemācāmies runāt “citā” valodā, mainās kvalitātes, mēs ieejam briedumā. Un tas ir jēgpilni! Briedums vispār ir dziļā saistībā ar laimi – kad beidzot apzināmies, ko mēs gribam un ko negribam ielaist sevī – sākot ar ēdienu, domām un beidzot ar cilvēkiem.

Un kas ir laime?

Egita: Rietumu laimes pētnieki teiks tā – vieni laimi un jēgpilnību piedzīvos priekā un baudā, citi to atradīs radošā piepildījumā, sevis pilnveidošanā. Un būs tādi, kuriem svarīgi būs kaut ko sasniegt, izpausties, izaicināt sevi un citus. Un vēl kādam jēgu un laimi sniegs došana, dalīšanās ar citiem cilvēkiem. Būs arī tādi, kuriem laime un jēga nav iespējama bez attiecībā, kontaktiem. Mēs laikam tomēr esam pārāk aizrāvušies meklēdami izmērāmu definīciju, kas ir laime. Un pēc tam, mēģinādami pēc tās šnites piegriezt savu dzīvi, cerot uz laimi. Juris Rubenis teicis, ka vārds Dievs ir tik ļoti piesārņots ar dažādām jēgām un izpratnēm, ka nezinām vairs, kas tas ir. To pašu var attiecināt uz jēdzieniem – laime un mīlestība.

 

Vai laimi var iemācīties?

Solvita: Man tuva doma par to, ka laimes trūkums ir grēks, jo viss tai nepieciešamais mums pieejams jebkurā brīdī. Tie resursi ir bijuši pirms mums un paliks pēc mums, tie ir bez ierobežojuma, visur, vienmēr. Sikhu reliģijā aprakstītas pagrimuma stadijas. Viena no tām ir vainas izjūta, ka neesmu pietiekami labs, ka man neizdodas realizēt savus plānus, kurus prāts uzbūvējis. Laime ir pieejama un dabīga. Nevis pieķerties laimei ar nagiem, izdomāt laimes formulu un to censties to burts burtā realizēt, nevis censties laimi noturēt, bet izkopt spēju pieredzēt. Laime nav mērķis, bet gan vērtība, kura ir kā debesis pāri mūsu dzīvei un veido katra cilvēka savdabīgo ainavu.

Egita: Bieži vien mēs atbildību par savu laimi uzveļam uz otru – es nevaru būt laimīga tagad, jo mans partneris vēl nav vai vairs nav tāds, kādu es vēlētos. Šī ir nosacījumu laime, proti, tajos nosacījumos es varu būt laimīga un tajos – nevaru. Bet būtībā tad mana laime jau ir aizslīdējusi.

Solvita: Ja mēs iemācītos tvert dzīvi kā veselumu, iespējams, saruktu skumjo, no dzīves atsvešināto skaits, antidepresantu lietošana. Nevis laime pamet cilvēku, bet cilvēks – laimi. Katram ir iespējas nonākt augstākā apziņas stāvoklī, apzinātībā, kad prāts darbojas pareizajā režīmā. Tāds prāts saskata iespējas izvairīties no sāpēm, saliek robežas, izvairās no nevēlamā. Un vienlaikus tas fokusējas uz resursu pieņemšanu, spēj saredzēt atkal un atkal jaunas iespējas – uzsākt projektus, iegūt vēl vienu izglītību…

One Komentārs

  1. chakarnis
    22/03/2015 20:42 | Saite

    R.I.P tam, kurš šo lasa

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!