Hard talk | Iluta Lāce Avots flickr.com

Dīvainais jautājums: kāpēc sievietei jāstrādā?

Vai sievietei jāstrādā algots darbs un kāpēc tas jādara – 21. gadsimta Latvijā šis var šķist dīvains, aizvēsturiskiem putekļiem klāts jautājums.

 

Tomēr laiku pa laikam diskusijas par to aktualizējas, tāpēc ir vērts putekļus nopurināt un parunāt par to atklāti. Monday diskusiju aizsāk Iluta Lāce.

Dosjē:

Iluta Lāce ir aktīvi iesaistījusies Latvijas, Eiropas un pasaules feminisma kustībā sieviešu stāvokļa uzlabošanai. Organizējusi pirmo sieviešu sarakstu uz parlamenta vēlēšanām 1998. gadā, piedalījusies sieviešu resursu centra Marta dibināšanā. Ar viņas atbalstu uzsākta īpaša programma cilvēktirdzniecības novēršanai, atbalstījusi atbalsta programmas izveidi vardarbībā cietušām sievietēm.

 

Vispirms fakti. Šobrīd sievietes augstāko izglītību iegūst pat biežāk nekā vīrieši, un daudzas ir aktīvas darba tirgū. Tajā pašā laikā – ne visas. Eiropas Savienības Dzimumu līdztiesības indekss norāda, ka Latvijai līdz ideālajai situācijai vēl krietni jāpacenšas darba jomā. No ideālajiem 100 punktiem Latvijai šajā jomā ir 54,9, bet Eiropas Savienībā vidēji 69. Indekss vērtēja ne tikai līdzdalību, bet arī segregāciju un kvalitāti.

Raugoties no valsts interešu un izaugsmes perspektīvas, tas, protams, ir grēks, ka sieviešu iegūtā izglītība neatspoguļojas darba tirgus situācijā un nodarbinātības rādītājos. Sieviešu izglītība, zināšanas un prasmes tiek novirzītas mājsaimniecības vadīšanai, vīra karjeras veicināšanai un bērnu audzināšanai. Šie pienākumi ir svarīgi un vienlaikus – pilnīgi nenovērtēti. Par sievietēm, kuras no agra rīta līdz vēlam vakaram raujas mājas darbos, nereti saka vienkārši: “Sēž mājās”. Neatalgotais darbs mājās un bērnu aprūpe ir neatzīts un neredzams pienākums, ko sabiedrība un valsts pielīdzina vaļaspriekam – sievietēm, kas ir strādājušas mājās, nekas nepienākas no sociālā budžeta.

Taču sabiedrība tieši no sievietēm sagaida „rūpes par pavardu” – bērnu un veco cilvēku aprūpi, visu mājas darbu veikšanu. Sabiedrības uztverē sieviete ir laba, ja „pēc noklusējuma” un bez kurnēšanas visu savu laiku un spēkus iegulda mājas darbos. Tajā pašā laikā šis milzīgais darbs ir neredzams, sabiedrībā ir pieņemts to nepamanīt. Turklāt ar sievieti, kurai nav savu ienākumu, vīram vai partnerim ir daudz vieglāk manipulēt. Sievietēm, kas līdz šim ieguldījušās vienīgi mājas darbos, bērnos un vīra, partnera karjerā, piedzīvojot vardarbību, ir daudz grūtāk aiziet un uzsākt neatkarīgu dzīvi. Ir bezgala daudz stāstu, kad vīrs var vienkārši izlemt aiziet no ģimenes, un sieviete paliek bez nekā, pat bez tiesiskās aizsardzības, ja dzīvojusi nereģistrētās attiecībās. Ir bieži gadījumi, ka vīrs, partneris, galvenais ģimenes apgādnieks nomirst vai saslimst un zaudē iespēju strādāt. Arī šādās reizēs sievietei daudz grūtāk sākt strādāt algotu darbu, jo nav uzkrāts ne stāžs, ne reāla darba pieredze.

Un, galu galā, kā sieviete var justies, ja nerealizē savus talantus, atstāj novārtā sevi kā personību? Ja savu īstenošanos redz tikai caur citiem cilvēkiem, kuros pilnībā sevi iegulda? Ne vienmēr viņas cerības attaisnojas – drīzāk pat, tieši otrādi, jo katram savs ceļš, savi mērķi, sapņi un talanti. Tas, ka sievietes misija ir būt mājās, rūpēties par bērniem un visiem, kas paši par sevi nespēj parūpēties, vienkārši ir vēsturiski izveidojies, sabiedrības uzspiests viedoklis.

Katram cilvēkbērnam, ienākot šajā pasaulē, ir savas dotības un talanti, kurus izkopjot, vēlāk būs iespējams darīt patiešām aizraujošu darbu un daudz ko sasniegt. Skaidra lieta, ka šobrīd joprojām dzimumu stereotipi veicina atšķirīgu vecāku, pedagogu un sabiedrības attieksmi pret meitenēm un zēniem. Un tiešā veidā ietekmē bērnu izvēles, jo gan meitenēm, gan zēniem gribas būt labiem un īstiem zēniem un meitenēm, tā, kā to sagaida viņiem vissvarīgākie cilvēki.

Atalgots un interesants darbs ceļ ikviena cilvēka pašvērtību un ekonomisko neatkarību. Neatkarīga un interesanta sieviete savukārt ir interesanta līdzcilvēkiem un sabiedrībai, un, galvenais, pati jūtas piepildīta un gandarīta savā dzīvē. To vajadzētu paturēt prātā gan vecākiem, gan audzinātājiem un skolotājiem, jo tieši no viņiem lielā mērā ir atkarīga bērnu talantu attīstība un tālākā ceļa izvēle.

*

Un ko par to domājat jūs, Monday lasītāji un lasītājas? Viedokļus gaidīsim uz latte@monday.lv

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!