Izaugsme, Noderīgi, Psiholoģija Būt par naktsputnu... | Monday, foto-www.bigstockphoto.com

Būt par naktsputnu…

Mums patīk (bet dažkārt arī nepatīk) dažādi sterotipi, cilvēku dalīšana tipos, salikšana kastītēs. Nereti mēdzam salīdzināties – kurš introverts un kurš ekstraverts, kurš liberālis, kurš – konservatīvais, pat kurš no mums ir kreilis un kurš – labrocis… Bet ir vēl viens nenoliedzams cilvēku dalījums – cīruļos un pūcēs. Vieni, kā zināms, mīl celties agri un darīt darbus dienas pirmajā pusē, otriem viss labāk padodas vakaros un naktīs. Ilgu laiks pastāvēja mīts, ka naktsputni, jeb cilvēki ar slikto paradumu vēlu iet gulēt un vēlu celties, ir kaut kadā veidā neiederīgāki sabiedrībā, mazāk produktīvi, un tāpēc nav īsti efektīvi plānotam, normētam darbam. Monday meklē atspēkojumu šim novecojušajam mītam.

Vispirms – naktsputnu dzīves ēnas puse

Naktsputni esot aptuveni 25% no visiem cilvēkiem. Izrādās, tā nebūt nav kaprīze – labāk justies un produktīvāk strādāt tieši naktīs, tā ir ģenētiski iedzimta personības iezīme, cilvēka personīgais bioloģiskais pulkstenis. Kāds nesen veikts apjomīgs pētījums secina, ka pūcēm biežāk nekā cīruļiem piemīt narcisma, makiavellisma un psihopātijas iezīmes (starp viņiem ir tādi vēsturē pēdas atstājuši psihopāti kā Hitlers, Čārlzs Darvins, Elviss Preslijs). Skolas laikā neviens, pat vecāki, nevarēja saprast – un kur nu vēl attaisnot! – naktsputnu nespēju piecelties uz pirmajām mācību stundām, viņu atzīmes arī nereti bija zemākas par vienaudžu cīruļu sekmēm. Dzīves vērojumi un pētījumi rāda, ka rīta cilvēki jeb cīruļi esot centīgāki, biežāk sasniedz CEO virsotnes, ir aktīvāki un sistēmiskāki, kopumā viņi pat esot cilvēcīgāki par naktsputniem (cīruļi esot bijuši Ernests Hemingvejs, Tomass Edisons, Napoleons). Arī depresija trīsreiz biežāk skar tieši naktsputnus – salīdzinot ar agrajiem rīta putniem. Zinātnieki pat atraduši tam skaidrojumus. Pirmkārt, naktsputni mazāk uzturas saulē un nesaņem vajadzīgo D vitamīna devu (lai gan to var lieliski kompensēt – kaut vai paņemot atvaļinājumu pavasarī, kad saule mostas). Otrkārt – naktsputni par maz socializējas – tad, kad viņi beidzot ir gatavi dzīvei, daudzi citu jau pošas miegam. Toties ļoti ticams, ka internetu un sociālos tīklus izgudroja tieši naktsputni.

Naktsputnu dzīves ieguvumi

 

Taču nu arī naktsputniem ir ko svinēt – zinātnieki nesen atraduši vairākus pretargumentus naktsputnu slinkumam. Viņi esot gan radošāki, gan prātā izveicīgāki, gan relaksētāki un mazāk stresam pakļauti, nekā cīruļi. Naktsputni pārspēj cīruļus kontekstuālajā argumentācijā (iepretim cīruļu loģiskajai argumentācijai) un spējā domāt inovatīvāk, netradicionālāk. Naktsputniem ir augstāks IQ (intelekta koeficients) un labāka spēja pielāgoties. Kāda no modernajām smadzeņu teorijām apgalvo, ka sensenos laikos visus ierastos un drošos darbus mūsu senči parastie veica gaišā dienas laikā, savukārt nakts piesaistīja zinātkāros pārdrošniekus.

Izrādās, naktsputniem kopumā esot lielāki vidējie ienākumi, nekā cīruļiem – lai arī viņi šķiet slinkāki, viņi tomēr pamanās biežāk nekā cīruļi tikt pie materiālās labklājības statusa lietām. Naktsputni ir sociāli atvērtāki, vairāk orientēti uz attiecībām, savukārt cīruļi ir precīzāki un sistēmiskāki. Vairums mākslinieku un izgudrotāju ir nakstputni, bet ierēdniecībā un finansēs biežāk sastapsiet cīruļus.

Lai gan agrie putni pamostoties uzreiz ir moži un gatavi darbiem, arī pūces var diezgan ātri savākties, ja dzīve piespiež pielāgoties agrā rīta formātam. Uzmanības un koncentrēšanas ziņā pūcēm vajag tikai pusstundu vairāk, un tad tās ir tikpat produktīvas kā cīruļi. Toties īsts pārbaudījums cīruļiem ir pēcpusdienas. Apmēram pēc desmit nomodā pavadītām stundām cīruļi sāk pagurt, nevar vairs noturēt uzmanību un saglabāt entuazismu, toties pūcēm tikai tad sākas īstais enerģijas uzplūdu un radošuma laiks.

Savā ziņā tieši šis laikmets ir kā radīts tieši nakstputniem – internets, kur neeksistē ne diena, ne nakts, elastīgs darba laiks, darbs no mājām, iespēja būt frīlanserim… Protams, tas viss prasa arī pamatīgu pašdiscplīnu, taču, prasmīgi izmantojot laikmeta iespējas, naktsputni šo iedzimto īpašību var padarīt par savas dzīves lielo bonusu.

Izlasi vairāk par psihopātiem šeit

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!