Aktuāli | foto- bigstockphoto.com

5 mīti par radošumu

Radošums ir drosme aizmirst par visiem zināmām patiesībām. Radošums ir klaušīšanās. Radošums ir nepārtraukta brīnīšanās. Radošums ir uzticēšanās instinktiem. Radošums ir dāvana. Radošums ir nenoteiktība…. Tie ir tikai daži no miljons radošo prātu mītiem par radošumu. Radošuma fenomena pētnieks Kristians Jarrets (Christian Jarret) savā grāmatā “Great Myths of the Brain” apkopojis un analizējis vairākus biežāk pieņemtos mītus. Mēs piedāvājam daļu no viņa raksta “5 Creativity Myths You Probably Believe”, kurš oriģināli ir publicēts portālā www.99u.com

.

Mīts nr.1: lai būtu radošs, tev jābūt attīstītai labajai smadzeņu puslodei

Nereti ir nācies dzirdēt, ka atbilstoši tam, kura smadzeņu puslode mums ir attīstītāka, ir nozīme tajā, vai mēs būsim loģiski un analītiski vai arī radoši un mākslinieciski. Tas ir ļoti vienkāršots un virspusējs skatījums uz cilvēka patieso smadzeņu darbības ietekmi, turklāt 2013. gadā veiktā pētījumā, kurā zinātnieki analizēja vairāk kā 1000 cilvēku smadzeņu, nav atrasti pierādījumi šādai cilvēku un viņu radošo spēju kategorizācijai. Radošums nav paslēpts vienā no smadzeņu puslodēm, tāpat tā nav tikai ar “pareizajām” smadzenēm apveltīto īpašā dabas dāvana. Neirozinātne saka: ja tu esi cilvēks un tev ir smadzenes, tad tu spēj būt radošs!

Mīts nr.2: Tev šķiet, ka radošiem cilvēkiem problēmas risinājums pēkšņi “atnāk” pats

Ir dzirdēti gadījumi, kad tā tiešām notiek, piemēram, Maikls Džeksons reiz teica, ka Billy Jean melodija viņam iešāvusies prātā pēkšņi, gluži kā Dieva dāvana. Tas ir līdzīgi kā apgalvojums, ka Ņūtons zemes pievilkšanas spēku atklājis brīdī, kad viņam uz galvas uzkritis ābols…

Šis radošās epifānijas mīts ir nudien vilinošs, ja pieņemam, ka ideja ir kā zibsnis ģēnija galvā. Taču šādi apgalvojumi noniecina tos, kas ideju radīšanai un attīstīšanai neatlaidīgi velta garas darba stundas. Turklāt ir zināms, ka tāpat kā Ņūtons bija apsēsts ar savu darbu, Maikls Džeksons bija viens no vissmagāk strādājošajiem māksliniekiem izklaides industrijā. Parasti galējais un vislabākais idejas vai problēmas atrisinājuma uzplaiksnījums “nāk” pēkšņi, bet tas notiek pēc ilga un smaga darba.

Mīts nr. 3: Radoši cilvēki ir vientuļi, ekscentriski ģēniji

Nereti, kad mums lūdz aprakstīt radošu cilvēku, mēs iztēlojamies ekscentrisku, varbūt pat dīvainu cilvēku ar mums pilnīgi nesaprotamu iekšējo pasauli, kas spēj paust ģeniālas idejas un radīt ģeniālus darbus. Taču patiesībā tas ir stereotips, kas aicina distancēties no kolēģiem un pārējiem komandas dalībniekiem. Tikmēr grāmatas Myths of Creavity autors Deivids Burkus apgalvo, ka “radošums ir komandas sports”. Siksta kapellu Vatikānā taču arī neapgleznoja pats Mikelandželo, bet gan to darīja uzticami un talantīgi viņa komandas biedri. Gluži tāpat ir izveidojies maldīgs priekšstats, ka radošs cilvēks ir ģēnijs ar retu intelektu. Jau 1920. gadā ASV zinātnieks Lūiss Tērmans sāka pētījumu, kurā piedalījās Ņujorkas visapdāvinātākie bērni, viņš vēroja, kā viņi pieaug, kā arī sekoja līdzi tam, kā attīstījās viņu karjeras, un neviens no viņiem nekļuva par izcili radošu prātu. Savukārt vēl šogad neirozinātniece Nensija Andreasena prestižajam izdevumam The Atlantic apgalvoja, ka “būtisks Lūisa Tērmana pētījuma secinājums ir tas, ka augsts IQ rādītājs nav līdzvērtīgs augstam radošuma rādītājam”.

Mīts nr.4: Ir nepieciešami īpaši ārējie stimuli, lai spētu būt radošs

Daudzās nozarēs šobrīd ir pieņemts domāt: jo vairāk bonusu darba devējs piedāvās, jo labāk darbs tiks paveikts. Taču radošajā sfērā tā ne vienmēr ir. Pētījumi liecina, ka nereti radošo darba procesu daudz vairāk veicina paša darītāja ambīcijas, izaicinājums un vēlme sevi pierādīt, kā arī prieks un vēlme darīt tieši šo darbu, kas savukārt noved pie ļoti radoša un oriģināla gala rezultāta. Uzskatāms ir ASV psiholoģijas doktores Terēzas Amabiles piemērs Hārvarda biznesa skolā, kur viņa pētīja studentu darbus. Izrādījās, ka tie darbi, kurus viņi bija radījuši ar vislielāko prieku un atdevi, arī ieguva visaugstākos vērtējumus. Tas ir pierādījums tam, ka iekšējā motivācija ir daudz lielāks radošuma veicinātājs kā ārējie faktori. Punished by Rewards autors Alfijs Kons ir norādījis: “Tas vienkārši nav iespējams uzpirkt cilvēkus būt radošiem.”

Mīts nr.5: Kolektīvā prāta vētra ir labākais veids, kā atrast radošus risinājumus

Jau noskaidrojām, ka uzskats par radošajiem vientuļajiem ģēnijiem ir mīts, jo visvairāk inovatīvu ideju rodas, “satiekoties” vairākiem prātiem kopā. Diemžēl visbiežāk uzņēmumos, kad ir nepieciešamas jaunas idejas, prāta vētra notiek noteiktā laikā sēžot sanāksmju telpā pie galda. Īpaši populāra šāda ideju apmaiņa ir lielos uzņēmumos, taču pētījumi atkal un atkal pierāda, ka cilvēka prāts daudz labāk ģenerē idejas, vispirms strādājot vienatnē, bet pēc tam kopā visiem apspriežoties, šīs idejas tiek mainītas un uzlabotas, tā attīstot arvien jaunus problēmas risinājumus. Ir svarīgi apzināties, ka kolektīvā prāta vētra ir labs veids, kā attīstīt ideju aizmetņus, taču tas nav labs veids, kā sākt tos meklēt. Turklāt, kolektīvajā ideju apmaiņā ir svarīgi pievērst uzmanību visiem dalībniekiem, jo ikvienā kolektīvā ir dominējošāki prāti, kas nemanot nokauj citu cilvēku vēl līdz galam neizteiktās idejas.

 Lasi visu rakstu šeit!

4 Komentāri

 1. Rūdolfs
  06/12/2014 09:26 | Saite

  Eižens Ņūtons?

 2. Monday
  04/12/2014 15:19 | Saite

  Paldies, Rita, par labojumu!

 3. Rita
  04/12/2014 14:23 | Saite

  Jauki, ka šo tēmu skārāt, bet – tulkojiet uzmanīgāk, lai nesanāk tādas muļķības. Teresa Amabile nav nekāda māksliniece un skulptore, viņa ir viena no pazīstamākajām kreativitātes pētniecēm, zinātņu doktore un biznesa psiholoģijas guru. http://en.wikipedia.org/wiki/Teresa_Amabile Un tajā rakstā ir aprakstīts viņas eksperiments ar mākslas studentiem.

 4. Ilze
  04/12/2014 13:49 | Saite

  Paldies par šo informāciju. Tiešām jau biju šo mītu varā un atmetusi ar roku radošumam attiecībā uz sevi.

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!