Iedvesmai, Trendi 3D printēšana – nākotne ir klāt! | Mikus Losāns Avots bigstockphoto.com

3D printēšana – nākotne ir klāt!

Pašapkalpošanās laikmets ir sācies! Mēs atveram jaunu lappusi industriālajā revolūcijā! Tādi paziņojumi pavada 3D printēšanas ienākšanu mūsu dzīvē.

Mikus Losāns, Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes Biznesa inkubatora vadītājs, jaunizveidotajā LU FabLab prototipēšanas studijā piedāvā Monday īso ceļvedi 3D printēšanā tiem, kas vēl brīnās.

Kā tas notiek

3D printēšana ir viens no industrijas “buzz words”, jauna interesanta tendence, kas, iespējams, var mainīt to, kā ražojam preces un pat apstrādes rūpniecību kopumā. Pašlaik 3D printēšana globālā mērogā ir maza, toties strauji augoša nozare – pērn tās vērtība bija vairāk nekā 2 miljardi dolāru, bet gada laikā jau pieauga par gandrīz trešdaļu. Biznesa vidē pat spriež, vai jaunā 3D printēšana neizkonkurēs dominējošo masu produkcijas ražošanu Ķīnā.

Pirms pāris gadiem dzirdot vārdus “izdrukāt kurpes”, būtu jāiedomājas kas prātam neaptverams. Šodien, redzot procesu dzīvajā, tas neizskatās nekas pārdabisks, jo printera iekārta pa punktiņam vien izveido acu priekšā rokassprādzi. Tāpēc iekārtai piemērotāks nosaukums būtu – 3D veidošana.

3D printeris pēc formas un funkcijām ir līdzīgs parastam tintes printerim, tikai tintes vietā visbiežāk tiek izmantoti tādi materiāli kā fotopolimērs, termoplastika, metāla un keramikas pulvervielas (metāla pulveri dārdzības dēļ pagaidām gandrīz neizmanto). Informāciju iekārta nolasa no 3D modeļa – piemēram, parastajos printeros ievieto krāsas kartridžu, bet 3D ievieto pulverveida vai stieples veida vielu, šķidrumu vai polimēru presēšanas šķiedras, kuras, lāzeram sadedzinot, sacietina attiecīgo vielu atbilstoši CAD programmā ievadītajai informācijai, piemēram, lidmašīnas metāla spārnus.

Iekārta sapņotājiem

Latvijas Universitātes FabLab studijā pagaidām produkti dizainā ir ļoti primitīvi un neliela izmēra. Šobrīd pārsvarā tiek drukāti ideju prototipi, arī scenogrāfijas paraugi teātru skatuviskajam tēlam, parupjas rotaļlietas, piemēram, lego, arī rotaslietas. Bet pagaidiet vien – 3D printēšana ir tikko izrāpusies no bērna autiņiem un pagaidām ir kaut kas līdzīgs nišas hobijam. Tā teikt – šodien tev ir ideja, rīt taustāms prototips, parīt vari prezentēt investoriem un noskaidrot, vai cilvēkiem tava ideja patīk. Un piektajā dienā izlemt – vai ieguldīt lielu naudu un sākt ražot.

3D printera sapnis ir ienākt tavās mājās un kļūt par ikdienišķu iekārtu, līdzīgu datoram vai mikroviļņu krāsnij. Somu puisis Janne Kittanens (Janne Kyttanen), uz tehnoloģijām ķerts dizaineris, tic, ka tas ir tikai laika jautājums, kad sāksim drukāt pārtiku. Viņš ir izdrukājis samērā apetītlīga izskata pārtikas plastmasas prototipus jeb ikoniskus hamburgeru un pastas tēlus. Ar to viņš grib pateikt – kādu dienu tu, neizejot no mājās, nopirksi izejmateriālu, lejuplādēsi intelektuālo īpašumu (CAD dizaina programmu) un izdrukāsi, piemēram, hamburgeru, ziemas zābakus vai jaunu galdu. 3D printeris Fab2Home jau šobrīd var izprintēt dažas ēdamlietas, tādas kā šokolāde, riekstu sviests un siers. Inovācijas tagad tiek meklētas materiālu pielāgošanā 3D printam – nākamie materiāli būs polikarbonāts, neilons, kokškiedra.

Futūristiskā realitāte

3D priekšrocības ir līdz izcilībai precīzs produkts. To jau izmanto rūpniecībā sevišķi precīzām detaļām. Nav tik tālu brīdis, kad lidosim ar lidmašīnām, kas tiks veidotas ar 3D. Tās būs vieglākas un precīzāk kontruētas, līdz ar to būs gan drošākas, gan patērēs mazāk degvielas. Jau šobrīd avioindustrijā tiek izmantotas 3D drukātas detaļas, piemēram, lidaparātu spārni. Autoindustrija ir nākamā… NASA jau ir pasūtījis 3D printēšanas iekārtu, kuru var uzstādīt kosmosā robotu izgatavošanai un navigācijai.

Vēl viena 3D printēšanas priekšrocība ir spēja salīdzinoši ātrāk un lētāk izveidot unikālu formu. Tas īpaši uzrunājis medicīnas industriju, jo katrs pacients ir unikāls un masu ražojumi te visiem der. Medicīnā jau šobrīd izmanto 3D titāna kaulu implantiem un protezēšanas ekstremitātēm. Jau uzsākti eksperimenti ar mīksto audu printēšanas iespējām, iespējams, drīz varēsim ķirurģijā izmantot vēnu un artēriju izdrukas. Ekstrēmais sapnis paredz – 3D revolūcijas gadījumā mums nevajadzēs vairs reālus donororgānus, jo izdrukātie būs gan piemērotāki pacienta organismam, gan lētāki un ātrāki pieejami.

Arī Latvijā varam

Kamēr vēl nevaram mājas apstākļos atļauties 3D printeri, dažās Latvijas augstskolās ir pieejamas 3D studijas. Latvijas Universitātē Ekonomikas un Vadības fakultātes biznesa inkubators šā gada jūnijā atvēra FabLab studiju ar mērķi – veicināt ideju ģenerēšanu, inovatīvu domāšanu un sadarbību ar biznesa attīstītājiem (vairāk www.biznesainkubators.lu.lv/fablab).

 

Gaidāma cīņa

Ir divi apsvērumi – cena un autortiesības, kas liek satraukties divām cilvēku grupām. Pirmā – lielie ražotāji. Pat muļķim skaidrs, ka 3D izmainīs gadsimtiem pierasto lielražošanu. 3D produktu izmaksas kļūs lētākas jo būs atkarīgas no svara un no programmas. Tā kā ražošana tiks pārcelta uz printēšanas iekārtām mazumtirdzniecības veikalos-ražotnēs un pat uz mūsu mājām, tad iztrūks dārgais loģistikas posms. Otra norupējušos grupa ir zīmolu autortiesību, produktu patenttiesību turētāji. Ja 3D printeri kļūs patiešām tik advancēti, ka mājas apstākļos varēs izdrukāt apģērbu, elektroniku, pat mašīnas, tad jāgaida pirātisma sarosīšanās. Tāpēc jau šobrīd tiek domāts par īpašu aizsargmehānismu iestrādi pašos 3D printeros, lai tie nespētu izrukāt nelicencētas dizaina un informācijas programmas.

3D printēšana ir iespēja uzlabot ražošanu, taču tā jāvērtē ar zināmu devu piesardzības. Piemēram, ASV jau kāds iedzīvotājs paspēja izprintēt šaujamieroci. Arī masu ražošanu Ķīnā 3D printēšana pagaidām nespēs iedragāt – tā tomēr izmaksā dārgi un prasa salīdzinoši ilgāku laiku, lai kaut ko saražotu vairumā. Tomēr izskatās, ka 3D printēšana padarīs ierasto apstrādes rūpniecību efektīvāku un to papildinās, nevis aizstās. Katrā ziņā tā nav īslaicīga tendence, un uz tās iespējām noteikti nevajadzētu pievērt acis – it īpaši Latvijā, kur vēlamies ražot un eksportēt konkurētspējīgu un unikālu produkciju.

Foto avots http://www.dezeen.com/tag/janne-kytannen/

 

4 Komentāri

 1. Valdis
  14/01/2016 08:44 | Saite

  ja

 2. Valdis
  14/01/2016 08:44 | Saite

  ja

 3. Valdis
  14/01/2016 08:44 | Saite

  ja

 4. Ainars
  07/01/2016 13:10 | Saite

  Tava iespēja realizēt ideju – http://www.3Dserviss.lv

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

+

Monday.lv esam radījuši tev!

Ja tev tas patīk, pievienojies mūsu atbalstītājiem!